Coraz częściej używamy pieniądza elektronicznego. Obecnie z oferty kont mogą korzystać także dzieci i młodzież. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie muszą nosić przy sobie gotówki. Dowiedz się, co jest istotne przy wyborze konta młodzieżowego.
Dlaczego warto założyć dla dziecka konto?
Często sami otrzymujemy wynagrodzenie na konto bankowe, więc kieszonkowe możemy przelać dziecku na jego konto. Dzięki posiadaniu własnego konta bankowego nastolatek poznaje operacje finansowe takie jak wpłaty i wypłaty gotówki, ma wypisane wszystkie wydatki i uczy się gospodarowania własnymi pieniędzmi. Wbrew pozorom, cyferki na koncie działają na wyobraźnię dziecka, które zauważy, że pieniądze trzeba wydawać rozsądnie.
Poza tym młodzież chętnie kupuje rzeczy przez internet.
Ponadto w wielu bankach może wybrać własny motyw na karcie.
Najważniejsze aspekty przy wyborze konta
Oferty rachunków młodzieżowych są często bardzo korzystne, ponieważ banki zdają sobie sprawę, że ich klienci przeważnie nie uzyskują stałych dochodów, dlatego potrzebują taniego konta.
Na co warto zwrócić uwagę?
- Wysokość opłat za kartę – często nie musimy płacić za wyrobienie karty, ale przed podpisaniem umowy należy to sprawdzić.
- Opłata za prowadzenie rachunku- prowadzenia konta w wielu przypadkach jest darmowe
Przejrzysta tabela opłat za serwis internetowy czy inne opłaty - Swobodny dostęp do pieniędzy- możliwość wypłaty w wielu bankomatach, sprawdzenie stanu konta za pomocą telefonu i komputera są ważnymi aspektami. Młodzi często posługują się aplikacjami w telefonie. Także możliwość wypłacania gotówki jest dość istotna.
- Dodatkowe korzyści – rabaty, oferty specjalne czy dodatkowa gotówka w zamian za otwarcie konta akurat w tym banku
- Opinie innych użytkowników –
- Inne przydatne dodatki to np. bezpłatne doładowanie telefonu przez internet, możliwość darmowego wypłacania we wszystkich bankomatach w Polsce oraz za granicą bądź zlecenie przelewów stałych.
- Zakres uprawnień rodzica – nie chodzi o przesadną kontrolę, w końcu nikt tego nie lubi, tylko np. wgląd w historię rachunku.
Jak założyć konto?
Z konta młodzieżowego mogą korzystać osoby, które ukończyły 13 lat, ze względu na wiek muszą one jednak posiadać zgodę rodzica. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, jeśli osoba nie ma dowodu, do złożenia wniosku wystarczy inny dokument potwierdzający tożsamość, paszport lub legitymacja szkolna. W tym celu założenia konta należy udać się do placówki banku i podpisać umowę, wiele banków oferuje również dostarczenie umowy do domu i podpisanie w obecności kuriera.
Jakie konto wybrać?
Korzystną ofertę dla młodych przygotował choćby mBank, gdzie nie ma opłat za prowadzenie rachunku, wydanie i korzystanie z karty, jest też darmowa wypłata pieniędzy z bankomatu. Wszystkie te dodatki obowiązują aż do ukończenia przez posiadacza 25 roku życia. Do podpisania wniosku wystarczy legitymacja oraz podpis rodzica lub opiekuna prawnego.
Godna polecenia jest także oferta PKO BP. Prowadzenie konta oraz przelewy są darmowe. Opłata za kartę wynosi 3,90 zł, ale jeśli w ciągu miesiąca kupisz sobie dwa batoniki, nie musisz się tym w ogóle przejmować. Po osiągnięciu pełnoletności musisz wybrać inny rachunek z oferty, np. PKO Konto dla Młodych, który też jest bardzo korzystny, ma dobrą aplikację i działa na podobnych warunkach jak konto dla młodzieży.
Santander Bank- Konto jakie chce, to również korzystna oferta. Opłata za kartę wynosi 8 zł, ale unikniemy jej, wykonując przynajmniej jedną płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu. Niestety, młodzi muszą udać się osobiście, by wypełnić wniosek. .
Dobre konto proponuje Bank Pekao SA. Konto w tych bankach można otworzyć nawet, gdy rodzic dziecka ma konto w innym banku. Bank nie daje jednak możliwości otwarcia konta dla osób poniżej 18 roku życia, jeśli nastolatek nie ma dowodu osobistego. Po ukończeniu 26 lat konto jest już płatne, a wypłaty można realizować tylko z bankomatów Pekao SA.
Oczywiście, to tylko sugestie, zresztą oferty mogą się zmieniać i należy je sprawdzać bezpośrednio na stronach banków. Warto jednak analizować tabelki z opłatami, aby upewnić się, czy wszystkie istotne dla nas aspekty( prowadzenie konta, przelewy, wypłata z bankomatu) są darmowe.
Bezpieczeństwo konta
W przypadku konta młodzieżowego obowiązują te same zasady bezpieczeństwa, co dla rachunków dla dorosłych. Tak samo, jak w przypadku zwykłego konta, gdy nastolatek np. zgubi kartę, można ją zablokować przez infolinię. Banki zresztą dbają o kwestię bezpieczeństwa, bo problemy klienta to również problem dla banku.
Konto za darmo- gdzie tkwi haczyk
Nie ma żadnego haczyka. Banki mają świadomość, że młodzi nie zarabiają, więc nie stać ich na prowadzenie rachunku. Traktują to jako inwestycję, licząc na to, że młodzi zostaną na dłużej ich klientami, a po przekroczeniu 26 roku życia ich konta staną się automatycznymi kontami. Takie rozumowanie nie jest pozbawione podstaw, ponieważ według różnych badań, Polacy przywiązują się do swojego banku i mając sprawdzoną jedną ofertę, zostaną klientami na dłużej.