Jak wybrać konto walutowe?

Definicja konta walutowego.

Na początek trzeba przede wszystkim wyjaśnić, czym takie konto walutowe jest. Konto walutowe jest to rodzaj rachunku bankowego, gdzie mamy do czynienia z obcą walutą przez nas wybraną. Najbardziej przydatne jest, gdy często podróżujemy za granicę, lub gdy często używamy płatności w zagranicznych sklepach internetowych. Oczywiście, gdy robimy to bardzo rzadko, to należy się wtedy dokładnie zastanowić, czy to opcja dla nas opłacalna.

Ja w swoim artykule skupiłem się jednak na tym, by pokazać, jakie korzyści ma posiadanie takiego konta, jak i czym się kierować przy wyborze takowego konta.

Dlaczego warto posiadać konto walutowe?

Posiadanie takiego konta ma bardzo dużo plusów, szczególnie gdy należymy do ludzi aktywnych i kochamy wycieczki do innych krajów. Zalety tego konta w takich sytuacjach są wręcz nieocenione.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy za granicą, chcemy zrobić zakupy, ale okazuje się, że skończyła się nam gotówka. Wtedy rzecz jasna udajemy się na poszukiwanie najbliższego bankomatu. Wybierając pieniądze z bankomatu w innym kraju, musimy się liczyć z tym, że zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami za tak zwane przewalutowanie. W przypadku jednak gdy posiadamy konto walutowe i dokonamy takiej wypłaty w zagranicznym bankomacie, to takich kosztów unikniemy.

Takie konto to również doskonała opcja przyszłościowa. Dlaczego? Są sytuacje, gdy będąc za granicą, chcemy odłożyć trochę grosza dla siebie, lub dla kogoś nam bliskiego. Wtedy, gdy bliscy posiadają takie konto, możemy przelewać im tę gotówkę na właśnie owe konto, a oni mogą spokojnie czekać z wybraniem tych pieniędzy, aż kursy walut będą jak najbardziej atrakcyjne.

Konto walutowe jest również bezcenne w przypadku, gdy spłacamy kredyt w obcej walucie. Najczęstszym takim kredytem, jest kredyt we frankach.

Również firmy, które mają swoje oddziały w różnych częściach świata, obowiązkowo wręcz zakładają takie konta, gdyż bez nich bardzo ciężko byłoby im funkcjonować. To samo ma się do firm, które decydują się na podjęcie współpracy z firmami, które znajdują się za granicą. Wtedy bardzo łatwo jest o rozliczenia między oboma firmami.

Jak wybrać odpowiednie konto walutowe?

Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie takiego konta, powinniśmy się zapoznać z trzema bardzo ważnymi pojęciami, które dotyczą takiego konta walutowego.

Jako pierwsze jest to pojęcie spreadu walutowego. Jest to różnica między kursem kupna wybranej waluty a bankowym kursem sprzedaży. Krótko mówiąc, im niższy jest owy spread, tym my jako klienci mamy z tego więcej korzyści.

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest przelew SEPA. To rodzaj niezwykle szybkiego przelewu w walucie euro, który jest stosowany pomiędzy bankami na terenie Unii Europejskiej, oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii, oraz Liechtensteinu. Przyjęło się, że najczęściej opłata za taki przelew mieści się w granicach od 5 do 10 zł.

Ostatnim bardzo ważnym aspektem, który powinniśmy mieć na uwadze, jest tak zwany przelew SWIFT. Z takim typem przelewu mamy do czynienia wtedy, gdy nie jest możliwe zlecenie przelewu SEPA. Przelew walutowy SWIFT polega na możliwości przetransferowania środków na konto w dowolnym banku, w dowolnym miejscu na świecie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że taki przelew jest droższy niż przelew SEPA, i czas oczekiwania jest także dłuższy.

Gdy już zapoznaliśmy się bliżej z zaletami, jak i rzeczami, które koniecznie powinniśmy wiedzieć w przypadku chęci posiadania takiego konta, pozostaje teraz tylko takie konto wybrać. Jest wiele czynników, które mają znaczący wpływ na nasz końcowy wybór, bez których nie powinniśmy myśleć o założeniu owego konta.

Na początek powinniśmy zwrócić uwagę na opłatę za otwarcie takiego rachunku. Oczywiste jest, że chcemy, by to była jak najmniejsza kwota, dlatego warto przejrzeć oferty banków, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze jest opłata za korzystanie z karty, jak i opłata za prowadzenie tego konta. Banki w dużej mierze nie pobierają dość wysokich opłat za te usługi, ale są też banki, gdzie to może być darmowe.

Również trzeba zwrócić uwagę na koszty obsługi walutowej w danym oddziale, jak na przykład przelewy, które w tej placówce robimy, jak i różnorakie wpłaty oraz wypłaty gotówkowe.

Powinniśmy zwrócić uwagę na wyżej opisany spread interesującej nas waluty w danym banku. Im mniejsza różnica, tym oferta banku będzie dla nas atrakcyjniejsza.

Warto też zwrócić uwagę na oprocentowanie rachunku. W dużej mierze takie konta nie są rzecz jasna oprocentowane, ale są oczywiście wyjątki. Ale nawet przy takich wyjątkach kwoty te nie są zbyt wygórowane. Niemniej jednak warto mieć to na uwadze.

Oczywiście musimy mieć pewność, ze dany bank oferuje możliwość płatności kartą (przykładem może być płatność zbliżeniowa) poza granicami kraju.
To dosyć ważne, szczególnie gdy mamy w planach częste wyjazdy, a płatność kartą to u nas jedna z podstaw.

Jak widać, posiadanie konta walutowego niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego decydując się na nie, dokonujemy słusznego wyboru, który w wielu sytuacjach będzie dla nas niesamowicie opłacalny.