Kredyt konsolidacyjny – wszystko co warto wiedzieć

Ze wszystkich możliwych sposobów wyjścia z kryzysu i zwiększenia wartości netto w krótszym czasie konsolidacja zadłużenia należy do najszybszych i najbardziej efektywnych.

Ile razy musiałeś wybierać między trzymaniem się swojego budżetu a wyprawą na przyjęcie urodzinowe przyjaciela lub happy hour ze współpracownikami? Wydatki sumują się wraz ze spłatami kredytu studenckiego, a czasami przeciągnięcie karty kredytowej wydaje się najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu w krótkim okresie. Może jesteś wyczerpany faktem, że twój dochód pomniejszony o wydatki nie równa się życiu, którym chcesz żyć.

W tym miejscu zmień wiele spłat pożyczki za pomocą jednej pożyczki na nowych warunkach, która będzie lepiej pasować do Twojej wyjątkowej sytuacji finansowej. Może to zająć kilka minut lub godzin i zaoszczędzić tysiące złotych w trakcie spłaty zadłużenia lub umożliwić szybszą spłatę długu i uchronić się przed stresem związanym z obsługą wielu pożyczek. Zobaczmy, jak to zrobić.

Jak działa konsolidacja zadłużenia

Pożyczka konsolidacyjna zadłużenia przejmuje istniejące długi i zastępuje je jedną, nową pożyczką, ułatwiając spłatę, łącząc wiele płatności w jedną, przewidywalną.

Chociaż warunki są różne, konsolidacja zadłużenia często daje Ci możliwość albo zmniejszenia miesięcznych płatności, albo całkowitej kwoty, jaką będziesz płacić.

Jeśli niższe miesięczne raty lepiej sprawdzają się w Twojej sytuacji finansowej, możesz skonsolidować dłuższy okres kredytowania lub kredyt o niższym oprocentowaniu. Jeśli wolisz ogólnie płacić mniej, możesz skonsolidować krótszy okres kredytowania lub taki o niższej stopie procentowej.

Jak pożyczki konsolidacyjne zadłużenia łagodzą stres?

Rozważmy hipotetyczną młodą profesjonalistkę imieniem Ania. Ania właśnie rozpoczęła nową pracę w marketingu. Przy stosunkowo wysokiej pensji początkowej była zaskoczona, gdy po kilku miesiącach zaczęła się denerwować, kiedy przyjdzie jej następna wypłata. Na tym etapie życia, bez osób na utrzymaniu i niewielu obowiązków, nie powinna żyć od wypłaty do wypłaty.

Ale oprócz miesięcznych wydatków miała do spłacenia kilka pożyczek studenckich i pożyczkę na pokrycie kosztów utrzymania podczas stażu w Warszawie zeszłego lata. Ania ma dwie pożyczki o wartości 10 000 złotych: pożyczkę studencką oprocentowaną w wysokości 5% i prywatną pożyczkę osobistą z oprocentowaniem 15%. Obie muszą być spłacane w równych miesięcznych ratach w ciągu następnych pięciu lat. Mówiąc prościej, Ania musi co miesiąc płacić 425 złotych (188 złotych za pożyczkę studencką i 237 złotych za prywatną pożyczkę osobistą), dopóki jej dług nie zostanie spłacony za 5 lat.

Ania dowiaduje się, że może przekształcić obie pożyczki w jedną pożyczkę z oprocentowaniem 8%. Ma wybór: jeśli zdecyduje się spłacić swoją pożyczkę na okres 5 lat, obniży swój miesięczny rachunek do 405 złotych miesięcznie i zaoszczędzi 1265 złotych w ciągu 5 lat.

Jeśli zamiast tego wybierze okres pożyczki na 10 lat, zmniejsza swoją miesięczną spłatę aż do 242 złotych miesięcznie, co od razu byłoby ogromną pomocą. Jednak w przyszłości zapłaci więcej. Ma dodatkowe 5 lat płatności i zapłaci dodatkowe 3522 złotych w ciągu tych 10 lat odsetek.

Ania może teraz dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru, a dzięki jednej pożyczce skonsolidowanej nie musi śledzić wszystkich różnych terminów płatności i może skupić się na nowej pracy.

Pożyczki konsolidacyjne zadłużenia zastępują wiele istniejących pożyczek jedną pożyczką. Może to również działać w przypadku konsolidacji kart kredytowych, gdzie możesz mieć salda z wieloma kartami kredytowymi, które można połączyć w jedną pożyczkę o niższych kosztach.

Jak skorzystać z kredytów konsolidacyjnych
Chociaż pożyczki konsolidacyjne mogą dać ci chwilę wytchnienia, nie eliminują całkowitej kwoty długu, który jesteś winien. Chodzi o to, aby spróbować uczynić ten dług bardziej przystępnym, zdobywając informacje o tym, jak pożyczka konsolidacyjna zadłużenia może działać w Twojej wyjątkowej sytuacji finansowej.

Możesz zarządzać swoim długiem i płatnościami w 5 podstawowych krokach:

Krok 1: Poznaj swój dług

Znajdź saldo kapitału i stopę procentową dla każdego z rachunków dłużnych, w tym dla kart kredytowych.

Krok 2: Poznaj swój cel

Określ cel konsolidacji zadłużenia. Chcesz skrócić całkowity termin płatności lub zachować ten sam termin i płacić mniej co miesiąc? Zastanów się, co byłoby najbardziej pomocne dla Ciebie i Twoich finansów.

Krok 3: Znajdź nowe oprocentowanie i warunki pożyczki

Istnieje kilka firm, które pomogą Ci skonsolidować zadłużenie, od banków po pożyczkodawców internetowych. Wiele firm poda stopę procentową na podstawie Twojej oceny kredytowej, ale niektórzy pożyczkodawcy uznają, że Twoja ocena kredytowa Cię nie definiuje.

Krok 4: Wybierz najlepszą dla siebie opcję

Po znalezieniu kredytu konsolidacyjnego zadłużenia, który działa dla Ciebie i Twoich celów, czas podjąć decyzję. Sprawdź opłaty, zmiany stóp procentowych i kary za przedpłaty.

Krok 5: Spłać

Po otrzymaniu pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia kwota zostanie przelana na Twoje konto bankowe. Do Ciebie należy spłata każdego z poprzednich rachunków zadłużenia.

Teraz tylko ustal termin spłaty nowego kredytu konsolidacyjnego zadłużenia.