Leasing czy kredyt, co wybrać? Podobieństwa i różnice.

Prowadzenie własnego biznesu stawia przed nami nie tylko mnóstwo możliwości, ale również dylematów. Jednym z nich jest nieustanny rozwój firmy, który oczywiście wiąże się z ciągłymi inwestycjami. Szczególnie młodzi przedsiębiorcy na początku swojej kariery muszą podejmować ważne decyzje związane z przyszłością interesu. Dla osób, które prowadzą firmę istnieją dwie opcje pozyskania dodatkowych funduszy: kredyt i leasing. Jedno i drugie rozwiązanie ma wady oraz zalety. Należy więc zrobić bilans zysków i strat, a na jego podstawie wybrać najlepszą opcję.

Co to jest leasing i kredyt?

By lepiej zrozumieć różnice oraz podobieństwa warto zapoznać się z definicjami. Leasing jest formą przekazania konkretnego środka trwałego jednej ze stron umowy w zamian za ratalne płatności przez określony czas. Natomiast jeśli bierzemy kredyt to otrzymujemy gotówkę, którą możemy przeznaczyć na założony cel, a pożyczkę spłacamy co miesiąc razem z odsetkami. W skrócie tak najprościej można przestawić na czym polegają wspomniane rodzaje pozyskiwania dodatkowych funduszy. Różnią się one od siebie w co najmniej kilku kwestiach, więc warto zagłębić się bardziej w temat, aby mieć świadomość co jest w danym przypadku bardziej opłacalne.

Leasing a kredyt, podobieństwa i różnice.

Wiele osób, które wcześniej nie miały do czynienia z żadną formą pożyczania pieniędzy nie widzi większych różnic między leasingiem i kredytem. W rzeczywistości te dwie formy pożyczki są dość odmienne. Natomiast wszystko wiąże się z kwestią czego przedsiębiorca w danym momencie potrzebuje. Leasing jest świetnym pomysłem na pozyskanie trwałych środków do prowadzenia działalności. Natomiast kredyt bierzemy w banku i otrzymujemy nie sprzęt a gotówkę, za którą możemy kupić to co jest nam potrzebne. W przypadku leasingu małe, nowe na rynku firmy mają większą szansę na pozyskanie potrzebnych do rozwoju urządzeń. Nie ma aż tylu formalności co w banku, dlatego młodzi przedsiębiorcy powinni zainteresować się takim rozwiązaniem. Dużą zaletą leasingu jest fakt, że jeśli spóźnimy się z ratą, albo będziemy mieć kłopoty finansowe i brak możliwości wpłacenia pieniędzy to takie informacje nie trafiają do BIK. Niestety w przypadku leasingu, gdy nie płacimy za sprzęt to zostaje on odebrany przez firmę i możemy zostać bez potrzebnego urządzenia. W przypadku kredytu cały czas mamy środek trwały, tylko gdy nie regulujemy płatności to naliczane są kolejne odsetki. Zaletą leasingu jest to, że fakt, iż go posiadamy nie wpływa na naszą zdolność kredytową. Dla wielu osób jest to kluczowa informacja, ponieważ planują np. kupić mieszkanie poprzez kredyt hipoteczny i nie mogą mieć żadnych innych obciążeń.

Leasing czy kredyt na samochód?

Najczęściej o leasingu słyszy się w kategorii aut. Własne cztery kółka kupione za gotówkę to spory jednorazowo wydatek. Wzięcie kredytu jest dość nieopłacalne, bo płacimy za auto np. ponad 50 tysięcy, a za dwa lata jest ono warte już o połowę mniej, a my ciągle spłacamy pożyczkę. Dlatego w tym przypadku leasing jest dobrym rozwiązaniem. W dodatku wiele firm udzielających leasingów ma oferty obejmujące również ubezpieczenie auta oraz ewentualne naprawy, wymianę opon i kilka innych bardzo przydatnych usług. Dzięki temu kierowca nie musi zawracać sobie tym głowy. Po upływie określonego czasu trwania umowy można odkupić samochód, albo zrezygnować z tej opcji i wziąć w leasing inne, nowe auto.

Leasing na sprzęt, czy warto?

Wielu lekarzom, dentystom i weterynarzom, którzy prowadzą prywatne praktyki szczególnie na początku jest trudno wyposażyć gabinety w najnowocześniejszy sprzęt za gotówkę. Natomiast wymagający klienci od początku oczekują kompleksowych usług na najwyższym poziomie.W związku z tym właściciele biznesów muszą od razu zainwestować w urządzenia, aby przyciągnąć konsumentów na stałe. Często przedsiębiorcy mają już kredyty np. na mieszkanie czy lokal użytkowy i banki niechętnie chcą udzielić im kolejnej pożyczki. Dlatego sensownym wyjściem z sytuacji jest wzięcie sprzętu w leasing. W ten sposób można wyposażyć praktykę w ultrasonograf czy rentgen. W dodatku po upływie umowy istnieje spora szansa na odkupienie urządzenia, a akurat w tym przypadku może to być opłacalne, ponieważ wiele osób kupuje używany sprzęt tego typu.

Inwestowanie w rozwój firmy wcale nie musi być trudne.
Wystarczy prawidłowo rozważyć wszystkie za i przeciw, a następnie wybrać najlepszą ofertę leasingu lub kredytu. Jak widać nie zawsze trzeba skupiać się na jednej opcji, bo inna może okazać się znacznie korzystniejsza. Niewiele osób szczególnie z tych, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem stać na kupowanie samochodów, sprzętu i innych potrzebnych rzeczy za gotówkę. Na szczęście można skorzystać z pożyczki w banku, albo leasingu. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto udać się do doradcy finansowego, który podpowie czy lepiej udać się do banku i spróbować wziąć kredyt czy też w danym przypadku lepszą opcją jest leasing. Specjalista odpowie też na wszystkie pytania dotyczące tego jak można zyskać decydując się na jedną ze wspomnianych opcji.