Kredyt firmowy: co warto o nim wiedzieć

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą ze świetnym pomysłem, ale brakuje Ci kapitału niezbędnego do rozpoczęcia działalności, czy też chcesz sfinansować rozwój istniejącej firmy, być może potrzebujesz zdobyć kapitał.

W takim przypadku warto rozważyć złożenie wniosku o pożyczkę. Ale najpierw musisz wiedzieć, jakie rodzaje pożyczek są dostępne, a także jakie są zalety i potencjalne wady każdego rodzaju pożyczki.

W zależności od sytuacji możesz kwalifikować się do otrzymania pożyczki osobistej lub pożyczki biznesowej.

W tym artykule pomagamy Ci zdecydować, które pożyczki przyniosą korzyści dla rozwoju Twojej firmy.

Pożyczki osobiste

Jest to rodzaj pożyczki dostępnej dla osób fizycznych, zazwyczaj w stałej kwocie, pożyczanej ze stałą stopą procentową na określony czas.

Pożyczki osobiste są również znane jako pożyczki niezabezpieczone. W przypadku pożyczki niezabezpieczonej pożyczasz pewną sumę pieniędzy od pożyczkodawcy z obietnicą spłaty jej w ustalonym okresie w stałych miesięcznych ratach.

Pożyczki niezabezpieczone są tak nazwane, ponieważ nie są zabezpieczone żadnymi aktywami, które posiadasz – dlatego pożyczki osobiste mają często niższą sumę niż pożyczki zabezpieczone.

Zalety i wady pożyczek osobistych

Zalety

 • Spłatę można rozłożyć na długi okres; zazwyczaj 5 lat, czasami 7 lat
 • Szybko pożycz dokładnie taką kwotę, jakiej potrzebujesz
 • Są dostarczane przez wielu pożyczkodawców, więc konkurencja sprzyja konsumentom
 • Stałe miesięczne spłaty oznaczają brak paskudnych podwyżek stóp procentowych

Wady

 • Kwota, którą możesz pożyczyć, jest ograniczona
 • Pożyczki osobiste nie podlegają odliczeniu od podatku
 • Niektórzy pożyczkodawcy nie będą rozważać zastosowania pożyczki osobistej w celach biznesowych
 • Wyższe oprocentowanie niż pożyczki biznesowe

Czy mogę skorzystać z pożyczki osobistej na biznes?

Chociaż pożyczka osobista oznacza użytek osobisty, w niektórych przypadkach można ją wykorzystać do sfinansowania firmy.

Niektórzy pożyczkodawcy pozwolą ci wykorzystać pożyczkę osobistą w celach biznesowych, zwykle na bardziej pośrednie potrzeby i pamiętaj, że oprą twoją przystępność finansową na twoich osobistych finansach, a nie na twojej firmie.

Jednak większość pożyczkodawców dzieli swoje produkty pożyczkowe na pożyczki biznesowe i pożyczki osobiste. Każdy rodzaj wiąże się z różnymi stopami procentowymi i kryteriami kwalifikowalności.

Składając wniosek o pożyczkę biznesową u dostawcy pożyczek osobistych, pamiętaj, że będzie on wymagał szczegółowych informacji na temat tego, jak zamierzasz wydać pożyczkę. Jeśli Twój powód biznesowy nie mieści się w ich kryteriach kredytowych, nie będziesz się kwalifikować, więc upewnij się, że najpierw sprawdziłeś.

Zalety i wady korzystania z pożyczki osobistej na biznes

Pożyczki osobiste mogą być wykorzystywane do finansowania firmy, ale jakie są argumenty za i przeciw korzystaniu z pożyczki osobistej w celu uzyskania zastrzyku kapitałowego w firmie?

Zalety

 • Szybka aplikacja
 • Akceptacja może być szybsza niż w przypadku pożyczek biznesowych

Wady

 • Pożyczki osobiste są niezabezpieczone
 • Niższe limity kapitałowe
 • Jesteś osobiście odpowiedzialny, a nie Twój biznes
 • Stracisz możliwość skorzystania ze wsparcia biznesowego oferowanego przez wiele produktów związanych z pożyczkami biznesowymi

Na co można przeznaczyć pożyczkę osobistą?

Pożyczkę osobistą można wykorzystać na prawie każdy znaczący zakup.

Niezależnie od tego, czy planujesz remont domu, sfinansowanie ślubu, czy też dokapitalizowanie swojej firmy, pożyczka osobista może się przydać.

Pożyczki osobiste są popularne, ponieważ ich oprocentowanie jest zwykle niższe niż w przypadku kart kredytowych. Jednak nie zawsze tak jest. Zawsze sprawdzaj porównawcze stopy procentowe między pożyczkodawcami i wszystkie opcje finansowania, którymi dysponujesz, zanim wyślesz pióro do papieru.

Pożyczka osobista a oprocentowanie pożyczki biznesowej

Oprocentowanie pożyczek osobistych jest zwykle wyższe niż oprocentowanie kredytów biznesowych. Jedną z przyczyn są różne procesy aplikacyjne.

Pożyczkę osobistą można zwykle zaciągnąć w ciągu kilku dni, a jej przetworzenie zajmuje maksymalnie tydzień. W związku z tym pożyczkodawcy zwykle obciążają osoby fizyczne pożyczkami osobistymi wyższymi stopami niż pożyczki biznesowe, aby zmniejszyć ryzyko.

Pożyczki dla firm są jednak mniej ryzykowne dla pożyczkodawców ze względu na informacje zwykle ujawniane w wyniku długiego procesu składania wniosków i kwalifikowalności, co oznacza, że ​​pożyczkodawcy są bardziej pewni, że firmy mogą spłacić całość pożyczki. W związku z tym oprocentowanie kredytów dla firm jest niższe, a całkowity okres spłaty jest zwykle dłuższy.

Kredyty dla firm

Pożyczki biznesowe to potencjalna droga do kapitału dla rozwijających się firm. Mogą być zabezpieczone lub niezabezpieczone, w zależności od okoliczności Twojej firmy, zwłaszcza od tego, czy posiadasz aktywa, takie jak lokale fizyczne.

Na co można przeznaczyć pożyczki dla firm?

Firmy zwykle wykorzystują te pożyczki jako płynne fundusze na zakup materiałów eksploatacyjnych, zapasów, sprzętu i maszyn.

Firmy często pokrywają takie wydatki za pomocą kart kredytowych, ale istnieje wiele przypadków, w których pożyczki biznesowe są realną i preferowaną alternatywą dla kart kredytowych.