Nikt z własnej woli nie chce mieć problemów finansowych. Jednak zdarzają się nieprzyjemne sytuacje w życiu, nagłe, albo wynikające czasami z nieuwagi lub lekkomyślności, które doprowadzają do pojawienia się długów. Czasami nawet spłata pożyczek jest ciężka dla osoby, która pozostaje bez pracy i środków do życia. W związku z tym kłopoty się piętrzą, a wielu dłużników bierze kolejne kredyty, albo co gorsza chwilówki, aby przetrwać. Taki ciąg bardzo ciężko przerwać i często doprowadza to do utraty domu, mieszkania czy samochodu. Wtedy w niektórych przypadkach można liczyć jedynie na przedawnienie długu, aczkolwiek nie jest to rozwiązanie idealne i zwykle by z niego skorzystać musi minąć przynajmniej 6 lat od upływu daty wymagalności roszczenia.
Inna sytuacja, która częściej ma miejsce to na przykład zbagatelizowanie mandatu za złe parkowanie, albo palenie w miejscu publicznym. Takie długi przez lata mogą być niespłacane, odsetki rosną, ale wielu ludzi nie przyjmuje wezwań do zapłaty wysłanych z urzędów i sądów licząc, że w końcu zobowiązanie ulegnie przeterminowaniu.
Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy skorzystać z opcji przedawnienia długu?
Jest kilka istotnych informacji, o których warto przeczytać zanim wejdzie się na ścieżkę powództwa cywilnego, aby udowodnić, że roszczenie finansowe uległo przeterminowaniu. Po pierwsze, należy określić czy faktycznie dla danego długu upłynął termin. Liczy się on od daty wymagalności roszczenia. Jednak co niezwykle istotne niemal każde działanie wierzyciela podjęte przez niego w celu odzyskania pieniędzy, czyli na przykład skierowanie sprawy do sądu, albo złożenie wniosku o egzekucję komorniczą powoduje, że okres przedawnienia nalicza się od nowa. Dlatego wcale nie jest tak prosto udowodnić, że roszczenie finansowe wierzyciela jest bezzasadne.
Oprócz tego warto zainteresować się czy konkretne zobowiązanie pieniężne podlega przeterminowaniu po 6, 3 latach czy na przykład po roku. Roszczenia wynikające na przykład z nieprawidłowości w rozliczeniu podatku dochodowego ulegają przedawnieniu po 5 latach, a dług wynikający z mandatu za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji już po roku, zaś nieuregulowane składki ZUS przeterminują się dopiero po dekadzie. Na przedawnienie pożyczki kredytu czy zadłużenia na karcie kredytowej trzeba poczekać co najmniej 3 lata.
Jeśli masz podejrzenie, że Twój dług jest już nieaktualny najpierw udaj się po poradę do specjalisty.
Rozpoczęcie walki z wierzycielem z powództwa cywilnego, bo tylko w taki sposób można zamknąć temat przeterminowanych zaległości finansowych, może być sądową batalią, dlatego lepiej uzbroić się w twarde argumenty. Należy zebrać odpowiednie dokumenty dotyczące sprawy i najpierw udać się z nimi do prawnika, albo doradcy finansowego. Takie osoby sprawdzą dostarczone informacje i potwierdzą Twoją rację, albo znajdą coś co będzie ewidentną przeszkodą w wygraniu sprawy i nie ma sensu tracić kolejnych pieniędzy na wytaczanie walki w sądzie pożyczkodawcy.
Jakie roszczenia nie ulegają przeterminowaniu?
Zacząć należy od wszystkich spraw niemajątkowych. To oznacza, że jeśli przykładowo zostało nadszarpnięte dobre imię jakiejś osoby, sąd wydał wyrok, że winny ma oficjalnie przeprosić człowieka, którego obraził, a ten tego nie zrobił to nawet po 30 latach można ubiegać się o wykonanie roszczenia. Innym ciekawym przykładem jest naprawienie szkoły jądrowej na osobie regulowane przez prawo atomowe.
By nie mieć kłopotów warto unikać zadłużania się.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się przez całe życie jak najdalej od pożyczek, kredytów czy chwilówek, a co się z nimi wiąże od długów. Jednak zrozumiałe jest to, że niekiedy są sytuacje, gdzie nie ma innego wyjścia i trzeba skorzystać z pomocy finansowej. Natomiast należy robić to z głową. To oznacza, że najlepiej jeśli mamy taką możliwość to udać się po kredyt do banku, ponieważ jest to najbezpieczniejsza forma pożyczki. Należy jak ognia unikać parabanków i oferowanych przez nie chwilówek, ponieważ na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjna oferta w rzeczywistości zawiera horrendalnie wysokie odsetki, które bardzo utrudniają spłatę długu w przyszłości. Niestety wiele osób nie ma zdolności kredytowej i jedyną opcją dla nich są właśnie tego typu pożyczki, a nieuczciwi usługodawcy wykorzystują fakt, że dana osoba nie ma innego wyjścia. Nie wolno również wpędzać się w błędne koło. To znaczy, że nie ma sensu zaciągać kolejnego zobowiązania finansowego, aby spłacić poprzednie. To prosta droga do osiągnięcia efektu pętli bez możliwości ucieczki.
Jeśli ktoś liczy na to, że jego długi ulegną przedawnieniu to musi mieć świadomość, że dzieje się tak w niewielu przypadkach. Wierzyciele nie pozwalają na to, aby okres przedawnienia rósł, dlatego składają pozwy do sądów. Wystarczy, że dłużnik wpłaci choćby złotówkę z tytułu roszczenia i cała machina licząca termin przedawnienia rusza od nowa. Dlatego najlepiej podchodzić do zobowiązań finansowych poważnie i dotrzymywać terminów spłat, aby nie mieć poważnych kłopotów, ponieważ można stracić cały dorobek swojego życia.