BIK- definicja
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana w 1997 toku przez Związek Banków Polskich na mocy art.105 ust.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz.U.Nr 140 poz.939 z późn. zmianami).
BIK zawiera dane na temat wszystkich zobowiązań kredytowych klientów zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorców. BIK przechowuje i udostępnia te informacje niezależnie od tego, czy pożyczają oni pieniądze w banku, skok-u czy firmie pożyczkowej. Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza, czy kredytobiorca brał już wcześniej kredyty i czy terminowo je spłacał. Kiedy bierzesz pożyczkę lub kredyt twoje dane dotyczące spłaty regularnie są przekazywane do BIK.
Informacje zawarte w BIK:
- Twoje dane osobowe
- Dane dotyczące kredytów, pożyczek zaciągniętych w banku, SKOK-u, firmie pożyczkowej współpracującej z BIK: data powstania, rodzaj zobowiązania, waluta i okres spłaty
- Informacje o zadłużeniu
- Historia spłat
BIK może przetwarzać informacje dotyczące min. kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredytów studenckich, mieszkaniowych, karty kredytowej i debetowej.
Do dokonywania zmian w danych uprawniony jest wyłącznie bank, z którego pochodzą te dane. Tylko ta instytucja może je korygować i aktualizować.
Jak długo twoje dane są w BIK?
Jeśli wszystkie raty spłacałeś terminowo, wraz z ostatnią spłatą twoje dane zostaną usunięte. Czasem jednak lepiej posiadać jakąkolwiek historię kredytową niż żadnej. W trakcie podpisywania umowy zaznacz, że zgadzasz się na przechowanie danych o pożyczce przez 5 lat. Ten wpis przyda ci się, jeśli planujesz lub wiesz, że możesz potrzebować za jakiś czas kolejnej pożyczki.
Z kolei jeśli miałeś opóźnienie ze spłatą raty dłuższe niż 60 dni, ten fakt będzie widniał w BIK jeszcze przez 5 lat od spłaty kredyty.
Dostęp do danych BIK
Dostęp do danych w BIK mają instytucje upoważnione takie jak banki, skoki, a także prokuratura. Jeśli w umowie pożyczki wyrazisz zgodę, firmy z sektora bankowego także mogą sprawdzić twoją historię kredytową. Sam również możesz ją sprawdzić.
Instrukcja sprawdzenia swoich danych w BIK
Warto sprawdzić swoją historię kredytową, gdy planujesz wziąć kredyt, spłacasz pożyczkę lub jesteś poręczycielem. Możesz to uczynić poprzez portal BIK.pl. Najpierw zakładasz konto oraz potwierdzasz swoją tożsamość. Ze względu na to, że są to dane wrażliwe, administratorzy muszą mieć pewność, że udostępniają je właściwej osobie. Dzięki sprawdzeniu swojej historii kredytowej, przygotujesz się do wizyty w banku, sprawdzisz poprawność danych oraz scoring.
Alerty BIK
Alerty BIK to usługa, która chroni cię przed kradzieżą danych osobowych. W sytuacji, gdy ktoś będzie próbował zaciągnąć kredyt na twoje dane, zostaniesz o tym natychmiast powiadomiony. Koszt aktywacji alertów wynosi 24 zł rocznie, usługa jest dostępna na stronie bik.pl.
Historia kredytowa
Historia kredytowa to informacje dotyczące spłaty pożyczek i kredytów. W przypadku terminowych spłat, historia będzie pozytywna i bank chętniej udzieli nam kredytu i to często na lepszych warunkach np. zaoferuje nam niższe oprocentowanie, niższe opłaty i prowizję bądź szybciej dostaniemy pieniądze.
Ocena punktowa BIK
Przed udzieleniem pożyczki lub kredytu, banki upewniają się, czy jesteś osobą godną zaufania, która odda w terminie pożyczone pieniądze. Jedną z metod analizy twojej historii kredytowej jest ocena punktowa (scoring). Co na nią wpływa?
Opóźnienie w spłacie raty ma największy wpływ na ocenę punktową. Terminowość spłat to najważniejszy aspekt.
Aktywność kredytowa czyli liczba kredytów, jakie wcześniej zaciągnąłeś. Jeśli miałeś już kilka kredytów i wszystkie terminowo spłacałeś, jesteś dla banku wiarygodnym klientem.
Przekroczenie limitu kredytowego na karcie płatniczej wpływa na obniżenie oceny punktowej BIK.
Jeśli często miałeś problemy ze spłatą, w dodatku kwota, którą miałeś do zapłacenia była wysoka, zapewne bank będzie się poważnie zastanawiał, czy warto pożyczyć ci pieniądze.
Pożyczki bez BIK-u
Klient z negatywną historią kredytową często spotyka się z odmową pożyczki przez bank. W takiej sytuacji może jeszcze skorzystać z tzw. chwilówki.
Najczęściej takie oferty oferowane są przez instytucje pozabankowe. Firmy takie przed udzieleniem kredytu nie sprawdzają historii kredytowej. Jest to dla takiej organizacji spore ryzyko, że kredytobiorca nie spłaci swojego zobowiązania, dlatego na ogół są one obarczone wysoką prowizją. Przed zaciągnięciem takiego kredytu należy się upewnić, że na pewno będziemy w stanie go spłacić.
Rola społeczna
Większość informacji gromadzonych w BIK to informacje pozytywne dotyczące terminowej spłaty zobowiązań przez klientów. Dane te pozwalają ludziom budować historię kredytową, która będzie potwierdzać ich wiarygodność finansową. Dane w BIK chronią również banki przed udzielaniem kredytów trudnych do odzyskania. Jeśli twoja historia kredytowa jest pozytywna, raczej nie będziesz mieć problemów z otrzymaniem kredytu w banku.