Karta debetowa a karta kredytowa- czyli jakie mamy rodzaje kart?

Coraz częściej zdarza się, że w portfelach ludzi znajduje się kilka kart płatniczych różnego rodzaju i zazwyczaj są to karty debetowe. Idąc do banku, kiedy na przykład chcemy ubiegać się o kredyt, słyszymy o propozycji skorzystania z oferty dodatkowego produktu jakim karta kredytowa. Niejednokrotnie również zdarza się, że otrzymujemy telefon(niekoniecznie z banku w którym mamy konto) z informacją, iż dana instytucja „ma dla nas” kartę kredytową z bardzo niskim oprocentowaniem. Karty płatnicze zastępują nam fizyczne pieniądze, również dzięki jednym i drugim możemy wypłacać środki z bankomatów. Czym się różnią te dwa rodzaje kart? Spróbujmy wyjaśnić różnice.

Karta debetowa

Karta debetowa jest kartą płatniczą, którą wydaje się klientowi przy otwieraniu konta bankowego. Korzystając z takiej karty płacimy lub wypłacamy własne pieniądze, które zgromadziliśmy na rachunku osobistym. W obecnych czasach standardem jest posiadanie karty którą można płacić zbliżeniowo. Płatności takiej można dokonać do kwoty 100 złotych, a powyżej transakcję należy potwierdzić kodem PIN. Kartę debetową można połączyć na przykład z kontem walutowym, co ułatwi korzystanie ze środków na przykład podczas wyjazdów zagranicznych. Kartę debetową może otrzymać każda osoba, która zdecyduje się na otworzenie konta bankowego.

Nazwa tego instrumentu płatniczego nie oznacza, iż możemy wydać więcej pieniędzy niż mamy na rachunku. Możemy korzystać tylko do salda zerowego, natomiast można uruchomić debet w ROR i w takiej sytuacji również korzystamy z tej samej karty debetowej. W zależności od rodzaju konta jakie otwieramy, bank może naliczać nam opłatę za posiadanie karty, opłata może być pobierana miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Stawka może być uzależniona od ilości transakcji bezgotówkowych, a raczej od kwoty jaką ustali dana instytucja finansowa. Kolejną kwotą do zapłaty jaka może nas spotkać, to wypłata z bankomatu innego niż bankomat banku w którym utworzyliśmy nasz rachunek osobisty. Oczywiście banki mogą i bardzo często zwalniają klientów z opłat za wydanie i posiadanie karty debetowej, jeśli Ci spełnią odpowiednie warunki zawarte w umowie.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to nic innego jak kredyt umieszczony w tym małym plastikowym prostokącie. Działanie karty kredytowej jest takie samo jak debetowej. Możemy nią płacić w sklepach, wypłacać z bankomatów a nawet robić przelewy, ale nie wszystkie transakcje będą się opłacać. Dlaczego? Ponieważ od kilku z nich będziemy musieli zapłacić odsetki. Należy zapamiętać, że ten rodzaj karty jest kredytem, który musimy oddać a oprocentowanie jest wyższe niż na przykład w linii kredytowej w rachunku osobistym. Gdy będziemy korzystać ze środków bankowych będą nam naliczane dodatkowe procenty od wykorzystanej kwoty.

Istnieje coś takiego jak okres bezodsetkowy. Zazwyczaj trwa 50 dni i po tym czasie będziemy musieli oddać tylko kwotę, którą wydaliśmy z karty kredytowej, natomiast bardzo istotne jest aby dowiedzieć się dokładnie dla jakich transakcji bank oferuje takie udogodnienie. Przeważnie chodzi tylko o transakcje bezgotówkowe, wszystkie gotówkowe będą oprocentowane od pierwszego dnia użytkowania. Kto może ubiegać się o kartę kredytową i na co banki zwracają uwagę? Otóż wniosek może złożyć każdy, ale to bank podejmuje decyzję o przyznaniu nam kredytu kartowego na podstawie oceny naszej zdolności kredytowej. Zadłużenie możemy spłacać tylko kwotą minimalną ustaloną przez instytucję, ale pamiętajmy że są to tylko odsetki, które nie zmniejszają salda kwoty do oddania. W ostateczności możemy złożyć wniosek do banku (gdy już chcemy zamknąć kartę) o rozłożenie kredytu na raty. Zazwyczaj banki za dodatkowa opłatą oczywiście zgadzają się na takie rozwiązanie.

Kart debetowa o karta kredytowa- podsumowanie

Główna różnica pomiędzy obydwoma kartami polega na pochodzeniu dostępnych środków. W przypadku „debetówki” korzystamy głównie z naszych własnych pieniędzy, które mamy na własnym rachunku osobistym. Karta kredytowa, to nic innego jak pewnego rodzaju kredyt, więc płacąc „kredytówką” sięgamy po pieniądze banku. W pierwszym przypadku nie musimy się martwić, że po zakupach za jakich czas będziemy musieli oddać pieniądze. Jeżeli użyjemy drugiej karty, to musimy pamiętać że jest to pożyczka i wkrótce będziemy musieli te pieniążki zwrócić, co więcej jeżeli nie zmieścimy się w okresie bezodsetkowym, to bank zażąda od nas większej ilości, ponieważ doliczy sobie również procenty od kwoty wykorzystanej.

Do otrzymania karty kredytowej wymagana jest zdolność kredytowa oraz dobra historia w BIK , debetową otrzyma każdy kto otwiera rachunek osobisty w danym banku. Na pytanie czy warto ubiegać się, bądź dać się skusić na kartę kredytową trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością jest to dodatkowe źródło pieniędzy z którego możemy skorzystać, gdy środki na naszym koncie się wyczerpią, ale trzeba robić to mądrze i świadomie i zawsze należy zapoznać się a regulaminem, aby żadne dodatkowe opłaty nas nie zaskoczyły.