Koszt kredytu czyli prowizje i opłaty

Każdy ma marzenia – wspaniały dom, samochód, wakacje i inne przyjemności, na które nie każdego stać, dlatego właśnie zaciągamy kredyt. Jednak czy każdy wie jak powinniśmy brać kredyt oraz jakie są jego WSZYSTKIE koszty?

Kredyt to nie tylko rata oraz oprocentowanie. W przypadku kredytu powinniśmy wybrać bank, który naszym zdaniem jest zaufany oraz ma najlepszą ofertę, jednak jaka to “najlepsza oferta”? Jakie są całkowite koszty kredytu, oraz na co zwracać uwagę?

Musimy pamiętać, że zaciągając kredyt musimy wiedzieć, że kredyt to nie tylko rata oraz odsetki, ale również kapitał, czyli inne koszty, ubezpieczenia, opłaty oraz rachunki to są koszty wrzucone w raty, pomimo, że przykładowy kredyt zaciągniemy na 30 lat mamy mniejszą ratę, ale czy to na pewno dobre?
Otóż nie, ponieważ właśnie w grę wchodzą odsetki i gdy kredyt zaciągniemy na te 30 lat odsetki będą większe pomimo, że raty będą mniejsze od kredytu który zaciągniemy na 20 lat.
Przykładowo 300 000zł na 20 lat odsetki wyniosą 175 168,22zł, pożyczając na 30 lat zapłacimy 279 767,35zł czyli 104 599,22zł więcej. To jest potwierdzenie właśnie tego, że im mniejszy okres kredytu, tym odsetki będą mniejsze, więc zaoszczędzimy więcej.

Ważną kwestią jest to, że są dodatkowe opłaty kredytu, jednak ile ich jest? Ile one wynoszą?
Pierwszą opłatą będzie prowizja za udzielenie kredytu, tutaj zależy od banku ale wynosi ona od 1 do 2% czyli 3-6tyś zł
Istnieje również opłata za wycenę nieruchomości i w tym przypadku za jednakową wycenę zapłacimy w granicy 300 – 500zł. Jednak należy pamiętać, że to jest jednakowa usługa, za następną musimy ponownie zapłacić jeszcze raz taką kwotę.
Istnieje też pewne ubezpieczenie które nazywa się pomostowe i cena takiego ubezpieczenia to ok. 250zł (1pkt procentowy do skali roku)
Następnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie nieruchomości, ponieważ chyba, nikt by nie chciał spłacać domu który na przykład został zniszczony na skutek pożaru. Takie ubezpieczenie kosztuje 200zł/rok
Są to takie najważniejsze opłaty oraz koszty, jednak istnieje jeszcze kilka innych, jakich?

Takimi dodatkowymi kosztami mogą być koszty karty kredytowej, ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenie na życie.
Ponadto ubezpieczenie od utraty pracy oraz rachunek bankowy. Są to wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu.

Radą dla osób może być to, aby przy wyborze kredytu nie sugerować się wysokością raty lub oprocentowaniem, a dokładnie wypytać o wszystkie koszty oraz jeśli takowe się pojawią to o dodatkowe koszty wynikające z czegoś. Warto to zapamiętać, aby być w pełni świadomym na co się “piszemy” ponieważ kredyt to decyzja na kilkanaście lat i warto dokładnie przemyśleć oraz obliczyć wszystko, jakie koszty nam wyjdą oraz czy nie ma czegoś, niezrozumiałego dla nas.

Kredyt biznesowy – Kredyt inwestycyjny czyli pod inwestycję. Taki kredyt zaciąga się gdy chcemy zacząć jakiś biznes lub inwestycję, a nie po to, by zakupić nowy samochód czy dom. Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, musimy go oddać, ponadto bank musi mieć jakieś zabezpieczenie w przypadku gdy nagle przestaniemy spłacać lub w ogóle nie będziemy płacić. Dlaczego bardzo często takim zabezpieczeniem jest dom.

Bogaci biorą kredyt jednak inaczej i zabezpieczają się inaczej, a mianowicie za pomocą spółki, kolejną sprawą jest to, że bogaci zaciągają kredyt nie po to by zakupić nowy samochód czy wyjechać na ekskluzywne wakacje, lecz pod biznes, lub inwestycję. Takiemu przedsiębiorcy przykładowo zrodził się nowy pomysł, jednak budżet jest zbyt niski, dlatego właśnie zaciąga taki kredyt. Natomiast jak już wiemy zwykli ludzie biorą kredyt na dom, samochód, wakacje, w skrócie mówiąc, żeby przeżyć, ponieważ skoro zaciągasz kredyt na samochód lub dom, to znaczy, że tych pieniędzy nie masz i musisz jakoś przetrwać.
Bogaci mają jeszcze jeden plus, a mianowicie kredyty bogatych same wypracują zyski, ponadto bogaci mają bardzo niski procent odsetek, ponieważ jest to około poniżej 1%.

Dlatego właśnie trzeba uważać na co bierzemy kredyt i bardzo przemyśleć to, ponieważ nie warto się samą ratą kierować, trzeba dobrze wszystko przemyśleć, warto również czy nie lepiej zaciągnąć właśnie taki kredyt inwestycyjny i na przykład zacząć jakąś działalność lub nie wielkie inwestycje, które w przyszłości są w stanie się zwrócić kilkukrotnie. Przed zaciągnięciem kredytu, powinniśmy również dobrze obliczyć wszystko, skontaktować się z doradcami, oraz co jest najważniejsze UWAŻNIE PRZECZYTAĆ WSZYSTKO aby później nie było żadnych wątpliwości lub nie ścisłości. A w dobie obecnej pandemii, można pomyśleć o kredycie inwestycyjnym i na przykład zacząć biznes online, który teraz bardzo prężnie idzie w górę i niedługo to właśnie biznes online stanie się biznesem na którym można najwięcej zarobić, a dowodem tego mogą być tacy inwestorzy jak Buffet. Jednak przed własnym biznesem, musimy na spokojnie przemyśleć co dokładnie chcemy zrobić, oraz ułożyć plan działania, aby nie stracić i nie zaprzepaścić naszych pieniędzy, a także wiedzieć z kim wchodzimy w nasz biznes, ponieważ samemu jest ciężko.