Wspólne konto – wady i zalety.

Wspólne konto bankowe

Ślub to dla wielu osób jeden z najpiękniejszych dni w ich życiu. Ukochane osoby łączą się ze sobą na długie lata, jak i w wielu przypadkach na całe życie. Pierwsze wspólne dziecko, pierwszy wspólny dom. Ale jest coś jeszcze, na co się decydują. To wspólne konto bankowe. Małżeństwa to najczęstszy przykład w przypadku zakładania owych kont. W poniższym artykule skupiłem się na pokazaniu zalet takiej decyzji, ale i również wykazuje wady, jakie ona ze sobą niesie.

Wspólne konto – zalety.

Posiadanie wspólnego konta niesie ze sobą bardzo wiele korzyści i to dla obu stron. W takich zaletach nie ma strony pokrzywdzonej, gdyż i jedna i druga osoba w jakimś stopniu na tym korzystają.

Pierwszym plusem takiego konta jest niewątpliwie fakt, że obie strony mają swobodny dostęp do pieniędzy. Już nie muszą się martwić, że gdy w nagłej sytuacji, gdy zabraknie gotówki, to muszą dzwonić do drugiej połówki, by wykonała im szybki przelew, albo w najgorszym wypadku taką gotówkę im przywiozła. W takiej sytuacji, gdy konto jest wspólne, mogą bez żadnego stresu wypłacić potrzebną kwotę i uniknąć niepotrzebnych problemów.

Również od strony prawnej jest to doskonała inwestycja. Dlaczego? Życie jest nieprzewidywalne. Jednego dnia para może wspólnie spożywać kolację, a już na przykład następnego okazuje się, że jedna ze stron zginęła w tragicznym wypadku. I tu wychodzi właśnie kolejny plus takiego konta, gdyż w przypadku śmierci jednej ze stron, druga nadal ma swobodny dostęp do całej gotówki ze wspólnego konta. I nie trzeba w tym wypadku bawić się w procedury prawne, by z tej gotówki korzystać, tak jak nie trzeba powoływać się na testament takiej zmarłej osoby. W tym wypadku kwestia jest od razu jasna i klarowna.

Kolejnym plusem jest fakt, że obie strony widzą stan konta na bieżąco. Są sytuacje, gdy na przykład któraś ze stron wpada w jakiś rodzaj uzależnienia. Przykładem może być zbytnia miłość do gry w kasynie. W przypadku takiego wspólnego konta takie wypłaty na lewo w celu gry nie przejdą, gdyż druga strona cały czas ma wgląd na środki, dlatego dla wielu, jest to jeden z większych pozytywów w posiadaniu takiego wspólnego konta bankowego.

Dużym plusem jest to, że w wielu przypadkach takie wspólne konto pozwala na niezapominanie o ratach do spłaty, bądź opłacie za ubezpieczenie. W przypadku, gdy jedna ze stron o tym zapomni, to druga, która ma również wgląd może to zauważyć i uniknąć problemu.

To również duży w plus w utrzymaniu takiego konta. Drożej by to wyszło, gdyby obie strony miały po jednym osobnym koncie bankowym. W tym przypadku jest jedna wspólna opłata.

Dużym pozytywem takiego konta jest również możliwość zamówienia kart bankomatowych dla obu stron, jak i wszystkie inne funkcjonalności takie jak na przykład przelewy, bankomaty, dostęp mobilny.

Jak da się zauważyć, takie wspólne konto w wielu przypadkach może umocnić związek i dać kolejny fundament do budowania wspólnej przyszłości.

Wspólne konto – wady

Wspólne posiadanie konta bankowego jak widać po powyższych przykładach, ma bardzo dużo zalet. Niestety, ale nie da się również uniknąć wad, które niewątpliwie wiążą się z takim wspólnym rachunkiem.

Wspólne konto bankowe to oczywiście doskonały podział obowiązków w opłatach i ogólnym rozporządzaniu gotówki, ale dosyć często jedna ze stron traci poczucie niezależności finansowej. Mając osobne konto rachunkowe, taka osoba nie czułaby presji i spokojnie mogłaby dysponować swoimi środkami w sposób, w jaki by tylko chciała. To w dużym stopniu bardzo często prowadzi do niepotrzebnych kłótni.

Kolejnym problemem jest sytuacja, gdy jedna ze stron podczas zawarcia małżeństwa ma różnorakie długi, lub alimenty. W przypadku konta wspólnego to obie strony stają się odpowiedzialne za spłacanie takich zobowiązań.

Jedną z głównych wad w takim przypadku jest najczęściej sytuacja, gdy jedna ze stron nie informuję drugiej o wypłacie jakiejś części gotówki, lub kupna czegoś, o czym druga strona nie miała pojęcia. Szczególnie gdy się do tego nie przyzna, a druga strona odkryje to sama przypadkiem, gdy pamiętając, jaki był wcześniej stan konta, zauważa ubytek dużej części gotówki. To automatycznie prowadzi do spięć i awantur.

Dużym problemem jest sytuacja, gdy para, która wspólnie takie konto dzieli z pewnych przyczyn, postanawia się rozstać. Wtedy zaczynają się schody. Podział gotówki, podział zobowiązań, jak i również innych wspólnych rzeczy. Bardzo często takie spory potrafią trwać miesiącami, dlatego to również jest jedna z bardzo dużych wad posiadania takiego wspólnego bankowego rachunku.

Dlatego bardzo ważne jest, by przemyśleć parę razy decyzję o tym, by takie wspólne konto założyć, i dzielić wspólnie wszystkie dobra, które są na nim zawarte.

Jak widać po powyższych przykładach posiadanie wspólnego konta bankowego, niesie ze sobą tak samo wiele korzyści, jak i jednocześnie wiele wad. To musi być naprawdę przemyślana decyzja, gdzie brane pod uwagę są wszystkie za i przeciw. Najważniejsze jednak jest to, że taka decyzja podjęta będzie wspólnie, niezależnie od tego na to, czy ostatecznie na takie konto się zdecydujemy, czy też nie.