Jak wybrać konto bankowe? Na co zwrócić uwagę?

Konto bankowe – co to jest?

W dzisiejszych czasach praktycznie większość osób dorosłych podejmuję się różnego rodzaju pracy. Jedni pracują na stałe, inni zaś wykonują pracę dorywczą. Ale faktem jest, że każdy za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie. I tu pojawia się pytanie: gdzie taką gotówkę trzymać? Wiele osób trzyma swoje zarobione pieniądze w mieszkaniu. Ale w obecnych, dość niepokojących pod względem przestępczości czasach, jest to opcja dosyć ryzykowna. Więc pojawia się kolejne pytanie: co innego można zrobić? I w tym momencie z pomocą przychodzą banki. W jaki sposób? A w taki, że oferują założenie indywidualnych kont bankowych. Polega to na tym, że pracodawca zamiast do ręki, całe wynagrodzenie przesyła na owo konto bankowe. Jest to opcja bezpieczna, pozwalająca na wygodne rozporządzanie zarobionymi środkami. W poniższym artykule pokazuje, jakie zalety i wady ma założenie takiego konta, oraz czym powinniśmy się kierować w wyborze odpowiedniego banku.

Zalety posiadania konta bankowego.

Planując założenie konta bankowego, nasze myśli krążą wokół tej jednej. Po co mi konto bankowe? Liczba zalet posiadania owego rachunku w banku jest bardzo duża.
Przede wszystkim jedną z najważniejszych rzeczy, które do nas przemawiają, jest bezpieczeństwo naszych zarobionych pieniędzy. Banki posiadają systemy, które są praktycznie nie do złamania, dlatego trzymając tam pieniądze, ciężko jest martwić się, że stanie się coś złego.
Kolejną ważną zaletą takiego konta, jest możliwość opłacania rachunków poprzez owo konto. Nie musimy już stać w kolejkach na poczcie. Wszystko możemy robić drogą elektroniczną, a co wygodniejsze możemy ustawić tzw. przelew stały, który polega na tym, że pieniądze będą automatycznie przelewane na konta, celem opłat za rachunki.
Dużym plusem jest również oprocentowanie. Oczywiście jest to zależne od ilości zgromadzonych środków, oraz rodzaju konta, ale koniec końców czerpiemy z tego korzyści mniejsze, lub większe.
Konto bankowe pomaga również, gdy staramy się o kredyt. Mając rachunek, łatwiej jest nam wykazać potrzebne do zawarcia pożyczki sprawozdanie finansowe.

Wady posiadania konta bankowego.

Konto bankowe ma swoje duże zalety, ale ma również wady, które w wielu przypadkach są nie do przeskoczenia dla określonej grupy osób.
Pierwszą z wad są opłaty. Niestety, ale decydując się na rachunek bankowy, musimy być przygotowani na fakt, że pewne opłaty będziemy musieli uiszczać.
Opłata za prowadzenie konta, jak i prowizja za wybieranie gotówki z bankomatu to podstawowe opłaty, na które musimy być gotowi.
Kolejną wadą jest sama elektroniczna strona takiego konta bankowego. Dotyczy to szczególnie osób starszych, którzy gubią się w tych nowinkach, przez co o wiele trudniej im w sytuacji, gdy muszą wykonać jakiś przelew, bądź inny rodzaj operacji na rachunku.
Mimo że nie są to rzeczy, które są jakoś szczególnie odpychające, gdy decydujemy się na założenie konta, to jednak trzeba mieć je na uwadze.

Czym kierować się wybierając konto bankowe?

Gdy już jesteśmy zdecydowani na stworzenie konta bankowego, trzeba się skupić, by wybrać takie, które najbardziej będzie nam odpowiadać.
Przede wszystkim ludzie zwracają uwagę na renomę banku, któremu postanawiają zaufać. Oczywistym faktem jest, że łatwiej wybrać taki bank, który znamy z reklam, radia, internetu, niż taki, który widzimy pierwszy raz na oczy, i jest zupełnie nieznany. Szczególnie pod kątem bezpieczeństwa decydujemy się na bardziej uznany bank.
Drugą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest wysokość opłat za prowadzenie rachunku, lub inne opłaty z takim kontem związane.
Również ważną rzeczą, którą musimy mieć na uwadze przy wyborze konta, jest koszt wypłaty gotówki z bankomatów. Opcje są różne. Są banki, które oferują opcje, że darmowa wypłata jest możliwa jedynie w bankomatach należących do owego banku. Za wypłatę gotówki w innych bankomatach pobierana będzie odpowiednia prowizja.
Oczywiście, jako osoby pracujące możemy wziąć pod uwagę fakt, gdzie konto bankowe posiada nasz pracodawca. To bardzo istotne w okresie wypłat, gdyż mając konto w tym samym banku, przelewy dochodzą szybciej, niż gdy ma to miejsce, gdy te banki się różnią.
Ważna jest oczywiście lokalizacja takiego banku. Łatwiej jest, gdy taki bank mamy na wyciągniecie ręki, niż gdybyśmy musieli przejechać całe miasto, by załatwić sprawę, która praktycznie zajmie nam 10 minut. Mając taki bank obok siebie, jednocześnie mamy bankomat, dlatego możemy być pewni, że wybierając w nim gotówkę, nie będziemy zmuszeni do dodatkowej opłaty.

Jak widać wybór konta osobistego, nie jest tak naprawdę sprawą łatwą. Jest wiele czynników, które przemawiają na korzyść jednego banku, ale jednocześnie jest wiele takich, które sprawiają, że wybór takiego banku staje pod znakiem zapytania. Dlatego najlepszą opcją, jest usiąść spokojnie, i porównać to, co dany bank ma nam do zaoferowania. Wtedy, gdy zapoznamy się już dokładniej z przedstawionymi przez nie ofertami, będzie nam o wiele łatwiej znaleźć taki, który spełnia nasze oczekiwania, i będziemy gotowi oddać swoje oszczędności właśnie w ten wybrany przez nas bank.