Czy warto założyć rachunek maklerski?

Rachunek maklerski jest interesującą opcją dla osób, które chcą gromadzić coraz większe ilości środków finansowych. Jest to także wybór osób stawiających pierwsze kroki w inwestowaniu. Rachunek maklerski bez względu na cel jego założenia daje właścicielowi większą możliwość samodzielnego decydowania o kierunku inwestowania.

Czym jest rachunek maklerski?

Rachunek tego rodzaje służy do przechowywania instrumentów finansowych i operacji na nich. Jest wymóg jego założenia dla osób, które mają zamiar kupować i sprzedawać akcje na giełdzie papierów wartościowych. Założenie rachunku maklerskiego jest równoznaczne z dostępem do giełdy, co umożliwia posiadaczowi rachunku zakup obligacji, akcji czy innych instrumentów finansowych. Rachunek maklerski na rzecz klienta jest prowadzony przez brokera. Broker może działać, jako niezależny podmiot lub prowadzić działalność przy banku.

Jak wybrać rachunek maklerski?

Przed założeniem rachunku maklerskiego warto przejrzeć dostępne na rynku oferty. Zarówno biura jak i domy maklerskie oferują różne opcje tego produktu. Przy wyborze rachunku maklerskiego warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • wysokość opłaty za prowadzenie konta lub brak opłat(pod jakimi warunkami?);
  • wysokość oraz częstotliwość prowizji od sprzedaży i kupna akcji oraz obligacji czy od kontraktów terminowych na waluty lub indeksy;
  • jak odbywają się transakcje(wizyta w siedzibie domu maklerskiego lub zlecenie sprzedaży lub zakupu online);
  • możliwość obsługi konta za pomocą urządzenia mobilnego;
  • możliwość odkładania środków na emeryturę.

Dodatkowe parametry mające wpływ na prowadzenie rachunku maklerskiego

Wśród bogatej oferty rachunków maklerskich można wziąć pod uwagę także inne czynniki, które ułatwią wybór rachunku jak:

  • wysokość opłaty miesięcznej,
  • kwota minimalnego depozytu,
  • zakres obsługi i pomocy, którą oferuje klientom broker;
  • opcja otwarcia konta przez internet;
  • wysokość prowizji za transakcje nabywania i zbywania poszczególnych instrumentów finansowych.

Polecanym wyborem jest założenie konta giełdowego u brokera działającego przy banku, gdzie klient posiada swój główny rachunek osobisty.

Co jest wymagane przy założeniu pierwszego rachunku maklerskiego?

Ułatwieniem procedury zakładania rachunku maklerskiego jest posiadanie standardowego konto oszczędnościowo-rozliczeniowe w danym banku. Wtedy wystarczające jest złożenie specjalnego wniosku o utworzenie konta giełdowego online lub w placówce swojego banku. Zazwyczaj bank podpisuje z klientem aneks do umowy.