Wszystko, co warto wiedzieć o kontach firmowych

Polskie prawo nakazuje przedsiębiorcy posiadanie rachunku bankowego do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz ZUS-em. Innymi słowy, nie da się prowadzić działalności bez konta bankowego. Warto w tym celu założyć rachunek firmowy. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego.

Konto firmowe a prywatny rachunek

Konto firmowezapewnia nam przejrzystość, ponieważ znajdują się na nim wyłącznie operacje związane z firmą. Podczas kontroli skarbowej na rachunku prywatnym podatnik będzie musiał wskazać, które wydatki poniosło przedsiębiorstwo, a które były jego prywatnymi. Łatwo można się pogubić, zresztą po co Urząd Skarbowy ma wiedzieć o naszych zakupach niezwiązanych z firmą.
Nie da się ukryć, że posiadanie konta firmowego jest wygodne, ponieważ pozwala nam na zlecenia przelewów do US czy ZUS. To, jaki rachunek wybierzemy, zależy w głównej mierze od specyfiki firmy. Najczęściej banki posługują się takimi określeniami jak firma, mikroprzedsiębiorstwo, biznes, korporacja.

Biała lista podatników

W 2020 roku wszedł przepis o „białej liście podatników Vat”. Listę tę prowadzi Ministerstwo Finansów i znajdują się tam rachunki firm będących czynnymi podatnikami podatku VAT. Zgodnie z przepisami, muszą to być rachunki firmowe. Aby wykonać przelew na towary objęte tym podatkiem o kwocie powyżej 15 000 zł brutto, należy sprawdzić, czy numer rachunku kontrahenta widnieje w liście ministerstwa. Przelanie na inny rachunek oznacza brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Nie róbmy problemów sobie i innym.

Jak założyć konto?

Konto firmowe możesz otworzyć dopiero, gdy posiadasz NIP. Banki są przygotowane na opcję wideo rozmowy z klientem, dzięki czemu nie musimy zjawiać się osobiście w placówce i zaoszczędzimy czas. Bank może przesłać nam umowę kurierem.

Koszty prowadzenia rachunku firmowego

Otwarcie rachunku firmowego w większości ofert banków jest bezpłatne, ale jego prowadzenie już generuje nam pewne opłaty. Głównymi operacjami, za które płacimy to koszty przelewów. Zwykle przelewy do ZUS czy US są bezpłatne. Niektóre banki pobierają opłatę za przelew do kontrahenta, inne oferują pakiet bezpłatnych przelewów.
Oczywiście wiele firm prowadzi także rachunki w walutach obcych, więc warto na nie przeznaczyć osobny rachunek pomocniczy, aby uniknąć niepotrzebnego przewalutowania, które generuje nam koszty. Większość operacji bankowych wykonuje się elektronicznie, czasem może się zdarzyć, że musisz odwiedzić oddział, by np. wpłacić gotówkę na rachunek. Te koszty warto znać, zanim dojdzie do takiej sytuacji.

Oprocentowanie

Dobrze jest także przejrzeć oferty kont oszczędnościowych oraz krótkoterminowych lokat, ponieważ one mogą generować nam przychody.

Karty płatnicze

Niektóre oferty wymagają dopłacenia za ten dodatek. Niemniej jednak, karty płatnicze się przydają, kiedy nasi pracownicy wykonują zakupy na koszt firmy. Są też oferty, w których karta płatnicza jest darmowa, pod warunkiem, że wykonamy nią operacje o określonej wartości np. 500 zł miesięcznie.

Dodatkowe premie i bonusy

Wiele banków oferuje nam bonusy za otworzenie konta firmowego akurat w ich banku. W ten sposób pozyskują klienta, a my często też mamy z tego korzyści np. prowadzenie konta za darmo przez jakiś czas.

Gdzie szukać ofert?

Często banki same wysyłają swoje oferty do firm np. mailowo. Nie ma nic złego, by nawiązać kontakt z konsultantem. Wiele informacji znajdziemy na stronach internetowych i regulaminach, które należy dokładnie przejrzeć przed podjęciem decyzji, gdyż zmiana rachunku to tylko niepotrzebne komplikacje związane z informowaniem urzędów i stałych kontrahentów.

4 polecane konta

  • Santander oferuje darmowe prowadzenie konta, przelewy krajowe, do ZUS. Możesz także dostać jedno darmowe konto prowadzone w walucie obcej. Jest to dobra oferta dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
  • Konto Przekorzystne Biznes w Banku PKO – aby było darmowe wystarczy albo wpływ miesięczny 2000 z, albo płatność do ZUS lub US, co jest bardzo łatwe do osiągnięcia, bo jeśli prowadzimy działalność, musimy się rozliczać z US. Jeśli wykonamy płatności kartą na poziomie 300 zł, nie musimy także płacić za kartę. Za darmo wypłacimy pieniądze z bankomatu Pekao, a jeśli akurat takiego nie mamy w pobliżu, dwie wypłaty możemy za darmo realizować z innych bankomatów.
  • iBiznes Konto Alior Bank. Aby konto było darmowe trzeba mieć wpływy na poziomie min. 2000 zł i wykonywać co najmniej 4 płatności kartą. Jedną z istotnych zalet jest to, że wszystkie przelewy, łącznie z zagranicznymi, są darmowe. Alior bank oferuje przedsiębiorcom także Pakiet Finansowy Biznes, w ramach którego można uzyskać leasing, faktoring, kredyt obrotowy czy kredyt na inwestycje.
  • Nest Bank BIZNest Konto sprawdzi się zarówno dla jednoosobowej działalności, jak i spółek. Koszty prowadzenia konta, utrzymania karty, wypłaty z bankomatów i przelewy są darmowe, ponadto bank oferuje 600 zł dla twojej firmy.

Pamiętaj, że oferty banków mogą się zmieniać, dlatego przed podpisaniem umowy należy sprawdzić wszystkie istotne informacje w regulaminie.