Bankowe polecenie przelewu-co warto wiedzieć.

Czym jest bankowe polecenie przelewu?

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest bankowe polecenie przelewu. Krótko mówiąc, jest to podstawowa, a zarazem uniwersalna forma rozliczenia bezgotówkowego, która polega na tym, że właściciel rachunku wydaje polecenie przelania danej kwoty z jego rachunku na wskazany przez niego rachunek, który znajduje się w innym banku. Oczywiście istotny jest fakt, że mogą jedynie z niego korzystać osoby prawne i fizyczne, które posiadają konto osobiste. W poniższym artykule zawarłem wszystkie rzeczy, które koniecznie trzeba wiedzieć, gdy decydujemy się na taki rodzaj przelewu.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o bankowym poleceniu przelewu.

Są aspekty, które są nieocenione, gdy bierzemy pod uwagę taki właśnie przelew. Można wręcz powiedzieć, że są w tym wypadku najważniejsze i bezcenne, przy podejmowaniu końcowej decyzji.

Przede wszystkim wyróżniamy kilka rodzajów przelewów.

Tym pierwszym jest tak zwany przelew natychmiastowy. Czym się charakteryzuje? Przelew ten realizowany jest o każdej porze, niezależnie od tego, czy to jest dzień, czy już noc. Środki trafiają do odbiorcy już po paru sekundach, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że za taki przelew pobierana jest dodatkowa opłata. Większość przelewów tego właśnie rodzaju jest realizowanych przez Express Elixir.

Kolejnym rodzajem przelewu jest tak zwany SWIFT. W tym przypadku jest stosowany w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z przesyłaniem gotówki w innych walutach. Taki przelew nazywamy poleceniem wypłaty.

Kolejnym przelewem jest tak zwany ELIXIR. Jest to najpopularniejszy ze wszystkich przelewów, gdyż jest najczęściej stosowany. Czas takiego przelewu jest zależny od banków, między którymi ta transakcja ma miejsce, i może trwać w najgorszym razie więcej niż jeden dzień.

SEPA Credit Transfer to kolejny rodzaj przelewu, który warto znać. Charakteryzuje się on tym, że daje możliwość przelewów w walucie euro między państwami, które należą do Unii Europejskiej, oraz Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Norwegii.

SORBNET to przelew, za który odpowiada Narodowy Bank Polski, i służy przede wszystkim przelewom dużych kwot gotówkowych w czasie rzeczywistym.

I na koniec tak zwany przelew za pomocą aplikacji mobilnych. Jednym z najczęstszych sposobów jest tak zwany BLIK. W tym wypadku są to przelewy natychmiastowe, niezależnie od pory dnia, czy nocy.

W tym miejscu wypada wymienić od razu trzy typy poleceń takiego przelewu.

Pierwszym jest tak zwany OUR. Charakteryzuje się tym, że wszystkie koszty ponosi w tym wypadku osoba, która ten przelew zleca.

Kolejnym typem jest tak zwany BEN. W tym wypadku całość kosztów ponosi osoba, która taki przelew otrzymuje.

Ostatnim typem jest tak zwany SHA. W takim przypadku koszty dzielone są zarówno na osobę, która taki przelew zleca, jak i na osobę, która taki przelew otrzymuje.

Trzeba sobie również zadać pytanie, jakich naszych danych potrzeba, by taki przelew zrealizować. Oczywiście najważniejsze są imie i nazwisko właściciela rachunku, który taki przelew zleca. Niezbędny jest rzecz jasna numer konta odbiorcy, któremu taki przelew wykonujemy. W wielu sytuacjach istotne jest również podanie tytułu przelewu. Szczególnie pomaga to w sytuacjach, gdy decydujemy się na różnorakie zakupy internetowe.

Istotne są również sposoby polecenia takiego przelewu. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym jest rzecz jasna przelew przez bankowość internetową. Charakteryzuje się przede wszystkim dużą wygodą, gdyż możemy go wykonywać w różnych sytuacjach.

Coraz większą popularność zaczyna zdobywać przelew, który ma miejsce przez aplikacje, które są w odpowiednim stopniu dostosowane do aplikacji mobilnych.

Można oczywiście zrobić także przelew za pomocą systemu IVR. Czym się charakteryzuje taki rodzaj przelewu? Charakteryzuje się tym, że zlecany jest drogą telefoniczną.

Coraz rzadszym sposobem jest przelew za pomocą dokumentu papierowego. Dla wielu osób, które nie odnajdują się w świecie mobilności to ciągle najlepszy ze sposobów. Taki druk dostaniemy w każdej placówce pocztowej. Musi być wypełniony i podpisany, jak i niezwykle istotna jest w tym wypadku pieczątka takiej placówki, w której zostanie przekazane polecenie przelewu w rzecz jasna formie standardowej.

Jeśli chodzi o opłaty, za takie przelewy są one zależne od tego, na jaki rodzaj przelewu się decydujemy. Oczywiście duża część jest darmowa, ale gdy zależy nam na czasie, warto postawić na taki, który obarczony jest dodatkową opłatą, gdyż po pierwsze przelew trafia od razu, a po drugie zazwyczaj są to opłaty, których nawet koniec końców nie odczujemy.

Podsumowując bankowe polecenie przelewu to opcja, która jest dla każdego z nas niezwykle istotna, jak i zarazem bardzo wygodna. W zależności od tego, na jaki ostatecznie rodzaj przelewu się decydujemy, najistotniejszy jest fakt, że gotówka, którą zlecamy, trafia na wybrane przez nas konta, i nie musimy się martwić, że coś pójdzie nie tak. To bardzo istotne szczególnie w tych trudnych czasach. Można więc powiedzieć, że decyzja, by na taki przelew się zdecydować, to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.