Czym jest BIK?
BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to miejsce, w którym zapisane są wszystkie dane na temat historii kredytowych klientów. W tym zbiorze są informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne o czym trzeba zawsze pamiętać. Informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej pochodzą z różnych źródeł: z firm udzielających pożyczek, banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Warto wiedzieć jakie są zasady funkcjonowania BIK i kto znajduje się w tym rejestrze, szczególnie jeśli zamierzasz wziąć pożyczkę albo kredyt.
Kto trafia do BIK i czy można go wyczyścić?
Do Biura Informacji Kredytowej trafiają osoby, które podjęły się spłaty rat kredytów czy pożyczek. Zawarte są w nim informacje na temat tego, w jaki sposób dana osoba traktowała zobowiązanie, czy jest wiarygodna i czy sumiennie oraz regularnie spłaca zobowiązania. Rejestr ten jest bardzo potrzebny w sytuacji, gdy zgłaszamy się do instytucji finansowej na przykład w celu wzięcia pożyczki czy kredytu. Dzięki temu jej pracownicy mogą zweryfikować naszą historię i zadecydować o tym, czy pożyczka albo kredyt mogą zostać udzielone. Do BIK trafia więc zarówno osoba, która regularnie spłaca zobowiązania, jak i osoba, która nie zawsze terminowo je realizowała.
Jeśli chcesz przeanalizować dane o swojej historii, które zawarte są w Biurze Informacji Kredytowej – możesz zrobić to bez większego problemu. Wystarczy skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej. Aby uzyskać taką informację należy złożyć stosowny wniosek, na który powinniśmy otrzymać odpowiedź w czasie około sześciu miesięcy od jego złożenia. Tego rodzaju informacja jest całkowicie darmowa. Bik – u nie należy się bać, jeśli podjęte zobowiązania spłacasz w terminie, sumiennie. Pamiętaj, że kontrola twojej historii kredytowej może ci pomóc. Dzięki temu, w przypadku wyłudzenia kredytu na twoje konto przez inną osobę, możesz szybko, a więc często skutecznie, zareagować i wyjaśnić sytuację.
Wiadomo jednak, że zdarzają się sytuację, gdy historia kredytowa nie jest szczególnie korzystne dla jej posiadacza. Czy więc można w jakiś sposób wyczyścić swój BIK? Należy na pewno wiedzieć, że bazy BIK przechowują informacje, które zostały im dostarczone. Nie mają tam możliwości ich modyfikowania albo usunięcia. BIK jest jedynie administratorem dostarczonych danych. Pamiętaj także, że jeśli nie spłacałeś zobowiązań w ustalonym terminie, dane te mogą być przechowywane w Biurze Informacji Kredytowej przed pięć lat, bez twojej zgody. Aby tak się stało opóźnienie musi wynosić ponad 60 dni, a od czasu w którym dostałeś informację o przetwarzaniu danych na temat owego kredytu minęło 30 dni. Możesz oczywiście złożyć wniosek, w którym wystąpisz o usunięcie danych w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to możliwe jedynie w trzech sytuacjach:
- Jeśli zauważyłeś, że informacje zawarte w twojej historii kredytowej nie są prawdziwe, albo wymagają zaktualizowania,
- Jeśli spłaciłeś kredyt w umówionym terminie i chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych dotyczących owego kredytu,
- Jeśli nie chcesz, aby informacje o spłaconym kredycie były w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyt musi być jednak spłacony bezproblemowo, zgodnie z ustalonym kredytem a od tej spłaty minęło już pięć lat.
Stosowny wniosek o usunięcie lub zmianę danych należy złożyć w instytucji finansowej, dzięki której dane te trafiły do Biura Informacji Kredytowej. BIK wprowadzi zmiany, które są odpowiednio uzasadnione na podstawie wniosku w formie pisemnej, który otrzymuje od odpowiedniej instytucji finansowej.
Przed złożeniem takiego wniosku warto dowiedzieć się, które epizody psują naszą historię kredytową. Aby to zrobić należy złożyć wcześniej wspomniany wniosek o udzielenie takich informacji. Możesz to zrobić poprzez uzyskanie raportu BIK, który należy zamówić z oficjalnej strony Biura Informacji Kredytowej. Następnie należy przenalizować otrzymany raport, wysłać wniosek do odpowiedniej instytucji finansowej i czekać na odpowiedź, a także efekty złożonego wniosku.
Podsumowanie
Historia kredytowa, która znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej, może działać zarówno na naszą korzyść jak i na naszą szkodę. Wszystko zależy od tego, jakie informacje są w niej zawarte i od tego, w jaki sposób spłacaliśmy nasze zobowiązania. Jeśli spłata była bezproblemowa i nastąpiła w terminie – nie mamy się czym martwić. Dzięki temu instytucje finansowe, do których udajemy się z zamiarem wzięcia kredytu będą wiedziały, że można nam zaufać i dać kredyt. Zdarza się jednak również tak, że po drodze do spłacenia kredytu coś poszło nie tak i informacje w BIK – u nie są dla nas korzystne. Jeśli warunki określone w artykule są spełnione, możesz wnioskować o korektę albo usunięcie informacji. Jak uniknąć takiej sytuacji? :
- staraj się spłacać zobowiązania w terminie,
- wyrabiaj dobra historię kredytową, możesz to zrobić na przykład poprzez branie drobnych przedmiotów na raty i spłacanie ich terminowo,
- regularnie kontroluj swoją historię kredytową, aby zareagować w przypadku pojawienia się nieprawidłowości,
- nie bierz podejmuj się dużej ilości zobowiązań, to pozwoli uniknąć ci wpadnięcia w pętle długów,
- jeśli masz problem ze spłatą kredytu – nie obawiaj się porozmawiać z pracownikami banku. Oni też są ludźmi i starają się pomóc, a oferta banku najczęściej zapewnia pomoc w takich sytuacjach.