PayPass czy PayWave?

Czy masz przy sobie kilka kart debetowych i zbyt często zapominasz o numerze PIN podczas dokonywania transakcji, np. Podczas zakupów lub w restauracjach? Juz dawno minęły czasy, kiedy trzeba było wprowadzić kod PIN do bankomatu, aby dokonać nawet niewielkiej transakcji.

Visa i MasterCard wprowadziły odpowiednio payWave i PayPass, nowe metody płatności zbliżeniowych, które nie tylko sprawią, że małe transakcje są bardzo szybkie, ale także ułatwią Ci zakupy, nawet jeśli nie pamiętasz kodu PIN do swojej karty debetowej.

Najważniejszą cechą payWave i PayPass jest to, że płatność jest dokonywana w kilka sekund, a użytkownik nie musi wprowadzać swojego PIN-u ani podpisywać. Jednakże, aby dokonać transakcji powyżej pewnej kwoty (aktualnie 100 złotych), użytkownik musi wprowadzić swój PIN do bankomatu lub czytnika kart, aby dokonać płatności.

Korzyści z kart payWave i PayPass

PayWave i PayPass mają szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi kartami debetowymi. Niektóre z nich są wymienione poniżej:

Nie musisz oddawać swojej karty, aby ją przeciągnąć. W ten sposób zmniejsza szanse na oszukańcze transakcje.
Twoja płatność zostanie zrealizowana w kilka sekund, gdy tylko dotkniesz karty lub zbliżysz ją do terminala POS.
Nie musisz wprowadzać kodu PIN, aby dokonywać małych transakcji. Więc nawet jeśli zapomnisz swojego kodu PIN, możesz łatwo robić zakupy.
Możesz dokonać płatności za pomocą telefonu komórkowego, korzystając z aplikacji payWave, nawet jeśli nie masz przy sobie karty.
Transakcje dokonywane za pomocą zbliżeniowych kart debetowych są bezpieczne.
Postanowiono zapobiec niewłaściwemu użyciu karty. Aby dokonać transakcji powyżej 100 złotych, musisz podać swój kod PIN.

Jak przeprowadzać transakcje zbliżeniowe

Za pomocą tych kart debetowych łatwo jest dokonywać płatności zbliżeniowych. Użytkownik musi wykonać następujące proste kroki:

Znajdź urządzenie PoS ze wskaźnikiem płatności zbliżeniowych
Sprzedawca wprowadza szczegóły rachunku do maszyny PoS
Pomachaj kartą lub zbliż ją do urządzenia
Poczekaj na uwierzytelnienie i potwierdzenie płatności
Greenlight potwierdza zakończenie transakcji
Możesz poprosić o pokwitowanie, jeśli chcesz, lub zrezygnować

Technologia stojąca za kartami payWave i PayPass

Visa payWave i MasterCard PayPass działają w technologii Near Field Communication (NFC). Te karty mają antenę osadzoną w plastiku. Za każdym razem, gdy zbliża się kartę zbliżeniową do urządzenia POS, bezpiecznie przesyła informacje o zakupie do i z czytnika.

Zbliżeniowa karta debetowa składa się z chipa zbliżeniowego wraz z anteną NFC i paskiem magnetycznym. Transakcja zbliżeniowa odbywa się za pośrednictwem tej anteny NFC. Chip i pasek magnetyczny są używane w miejscach, gdzie system płatności zbliżeniowych nie jest dostępny.

Czas potrzebny na płatności zbliżeniowe jest znacznie krótszy w porównaniu do tradycyjnej metody płatności za pomocą przeciągnięcia karty, dzięki czemu proces transakcji jest szybszy i wygodniejszy.

Czy payWave i PayPass są wystarczająco bezpieczne?

Karty Visa payWave i MasterCard PayPass wykorzystują technologię szyfrowania klucza kryptograficznego w celu ochrony danych i bezpieczeństwa transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. Musisz trzymać kartę w odległości co najmniej 4 cm od automatu POS, aby przypadkowo nie zapłacić za kogoś innego. Karty zbliżeniowe są bezpieczne, ponieważ mają takie same funkcje bezpieczeństwa, jak tradycyjne karty debetowe.

Inne zaawansowane funkcje tych kart zbliżeniowych, które czynią je wystarczająco bezpiecznymi w użyciu, to:

Nieuczciwe działania zostałyby zminimalizowane, ponieważ karta pozostanie w dłoni przez cały okres transakcji.
Karty zbliżeniowe korzystają z tej samej sieci co karty typu swipe, które są zbyt trudne do złamania.
Ta sama transakcja nie może zostać przetworzona dwukrotnie, ponieważ dla każdej transakcji generowany jest unikalny kod uwierzytelniający.

Ograniczenia zbliżeniowych kart debetowych

Mimo że zbliżeniowe karty debetowe mają wiele zalet, istnieją również pewne ograniczenia:

Za pomocą tej funkcji można za każdym razem zrealizować maksymalną transakcję do pewnej wysokości kwoty ustalanej z bankiem.
Maksymalna wartość wszystkich transakcji zbliżeniowych nie przekracza dziennie pewnej kwoty uprzednio ustalonej z bankiem.
Zainstalowano bardzo niewiele bezkontaktowych maszyn PoS.
Jednak limit transakcji na metodę zbliżeniową gwarantuje, że Twoja karta nie zostanie wykorzystana na wyższą kwotę w przypadku kradzieży. Zawsze powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swojej zbliżeniowej karty debetowej.

Jeśli chcesz dokonać transakcji na kwotę wyższą niż 100 złotych, nadal możesz użyć tej samej karty i wykonać tradycyjną metodę przeciągania, aby przeprowadzić transakcję. Po prostu przesuń kartę i wprowadź kod PIN, a będziesz mógł dokonywać transakcji o wyższej wartości również za pomocą karty zbliżeniowej.

Obecnie usługa staje się dostępna w coraz większej ilości punktów płatniczych w całym naszym kraju.