Kody CVV, CVC i CID i ich zastosowanie.

Karta płatnicza i jej charakterystyka

Żyjemy w czasach, gdy praktycznie każda osoba dorosła ma poza gotówką w swoim portfelu również kartę płatniczą. Co to jest ta karta płatnicza? Jest to po prostu środek płatniczy wydawany przez bank, który może służyć, na przykład do uiszczania opłat za poszczególne produkty zastępując przy tym tradycyjną gotówkę. Wiele osób, które od dłuższego czasu taką kartę posiadają, często zastanawiają się, czym są kody, które znajdują się na takich kartach. W poniższym artykule pokazuje, czym są kody CVV, CVC i CID, oraz jakie mają zastosowanie.

Kody CVV, CVC, CID.

Tak naprawdę wszystkie podane wyżej kody to nic innego, jak jedno i to samo. Co dokładnie? Jest to kod, który zawiera trzy cyfry, służący do zabezpieczenia karty płatniczej. Najczęściej taki kod znajduje się na rewersie takiej karty. Wyjątkiem jest kod CID. W tym przypadku znajduję się on na awersie tego środka płatniczego. Szczególnie możemy to zauważyć, gdy posiadamy kartę płatniczą American Express. Jest jeszcze jedna bardzo widoczna różnica, która różni kod CID od pozostałych. Jest to fakt, że kod CID zawiera nie trzy a cztery cyfry.

Pojawia się więc pytanie. Czy jest coś, co różni te kody? Na pierwszy rzut oka można powiedzieć ze nazwa. CVV to Card Verification Value, kod CVC to Card Verification Code, zaś CID to Card Identifaction Number.
Ale jest jeszcze jedna różnica. Ulokowanie tych skrótów na kartach. Karty Visa stosują oznaczenie CVV, karty MasterCard zaś CVC. Jak już wyżej pisałem w przypadku kart American Express jest to kod CID.

Zastosowanie kodów CVV, CVC oraz CID.

Gdy już znamy definicję takich kodów, pojawia się pytanie, gdzie najczęściej takie kody mają zastosowanie. Są sytuacje, gdy takie kody mają ogromne znaczenie.
Bardzo cenne są w przypadku robienia jakichkolwiek płatności online. Podczas takiej transakcji jesteśmy proszeni o podanie swojego imienia i nazwiska, jak i daty ważności naszej karty. By potwierdzić nasze dane, które podaliśmy jesteśmy proszeni o wpisanie trzycyfrowego kodu CVV (w przypadku American Express czterocyfrowego), który potwierdzi poprawność podanych przez nas danych. Kody CVV, i CVC nie bez powodu znajdują się na tyle kart płatniczych. Ma to służyć bezpieczeństwu. Dlaczego? Można powiedzieć, że bardzo dużo zakupów robimy w miejscach, gdzie założony jest monitoring i kamery działają bardzo sprawnie. W takiej sytuacji nie byłoby trudno, by ktoś, kto ma dostęp do tego monitoringu, przejrzał nagrania, uzyskał dostęp do danych karty płatniczej, i chciał je wykorzystać w niecnym celu. I właśnie takie kody służą temu, by nasze dane zabezpieczyć.
Bardzo ważne jest, by takie kody, które posiadamy na naszych kartach, nie trafiły do rąk trzecich. A dokładniej mówiąc najlepiej, jeśli tymi kodami nie będziemy się z nikim dzielić. To zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja.
W ostatnim czasie coraz większa liczba kart zamiast zwykłych kodów CVV i CVC mają kody dynamiczne. Czym się różnią? Różnią się tym, że w tym wypadku nie są wydrukowane, jak te, z którymi spotykamy się najczęściej, a są to, można rzec małe ekraniki, na których co godzinę losowo generowane są coraz to inne kombinacje cyfr. Służy to temu, że nawet jeśli komuś uda się zdobyć dane naszej karty, to w takim przypadku szybko będą one nieaktualne. To doskonałe rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność, a także nie zmienia nic w innych funkcjonalnościach naszych kart.

Powyższy artykuł tylko pokazuje, jak rzeczy bardzo niepozorne, o których nawet nie myślimy na co dzień, mogą w krytycznych sytuacjach okazać się tymi bezcennymi. Takimi niewątpliwie są kody wyżej przeze mnie opisane.