Jak wybrać bank – na co zwrócić uwagę?

Konto dostosowane do naszych potrzeb

Mógłoby się wydawać, że założenie konta osobistego to nic wielkiego, a przywiązywanie zbyt dużej wagi do firmy nie ma większego znaczenia. Zakładając nowy rachunek decydujemy się jednak na korzystanie z konkretnych usług, które w jednym banku będą bardzo korzystne, w innym już nieco mniej lub w ogóle. Na ogół wiążemy się z bankiem na dłuższy okres, dlatego warto uprzednio przeprowadzić odpowiedni rekonesans, zaopatrując się w informacje, które na dłuższą metę mogą okazać się opłacalne. Klient ma prawo wyboru, z którego wielokrotnie nie korzysta, decydując się na opcję znajdującą się najbliżej. Najczęściej decyzję trzeba podjąć “na wczoraj”, choć zdarza się tak, że lenistwo skutecznie hamuje rozsądne działania. Nie zapominając o tym, że każdy bank to firma, która zarabia na swoich klientach, warto zawsze mieć porównanie i podstawową wiedzę, by móc wybierać spośród najlepszych dostępnych opcji. Jak wybrać bank – na co zwrócić uwagę?

Najlepszy bank. Czy coś takiego w ogóle istnieje?

Sceptycy z pewnością stwierdzą w przedbiegach, że każdy bank to złodziejska instytucja, której nie należy ufać, choć tak de facto wszyscy jesteśmy na nie skazani. To fakt. Dosyć trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez rachunku bankowego. Faktem jest również kwestia zarabiania banków, które chcąc nie chcąc, muszą zarabiać na swoich klientach. Jako klienci możemy jedynie skupić się na bankach, które oferują najkorzystniejszą w naszym przypadku opcję. Od czego zacząć? Przypuszczalnie każdy z nas posiada konto osobiste. Jego numer podajemy pracodawcy, by mógł dostarczyć wynagrodzenie za wykonaną pracę, korzystamy z niego niemal każdego dnia, używając do transakcji karty płatniczej lub robiąc zakupy w internecie. Tuż przed założeniem konta lub zmianą banku warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, czy zakładane właśnie konto jest darmowe. Założenie z pewnością nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami, ale prowadzenie konta już niekoniecznie. Niektóre banki oferują darmowe prowadzenie konta wyłącznie dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Pozostali klienci zobowiązani są do uiszczania opłat w wysokości kilku złotych. Choć i w tym przypadku zasady mogą ulec zmianie, ponieważ niektóre banki znoszą opłaty, gdy każdego miesiąca na na rachunku pojawia się konkretna kwota, np. w wysokości tysiąca złotych i dokonywana jest transakcja z użyciem karty płatniczej. Takie niepozorne punkty zapisane w regulaminie każdego banku mogą uchronić nas przed niepożądanymi opłatami.

Czy bank rozdaje pieniądze?

Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania idealnego banku, który spełni nasze oczekiwania, to warto zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii. Gdy już tylko upewnimy się, że wybrany bank nie pobiera dodatkowych opłat za wypłaty kodami BLIK czy za dokonywanie przelewów, to spróbujmy poszukać opcji, dzięki której można nieco uzupełnić prywatny budżet. Choć dla wielu osób brzmi to dosyć absurdalnie, banki coraz chętniej i częściej decydują się na organizowanie promocji bankowych, czyli mówiąc wprost – rozdawanie pieniędzy przy minimalnym nakładzie pracy. Promocje bankowe to świetny rodzaj marketingu polegający na zachęcaniu klientów do skorzystania z usług konkretnego banku.

Praktycznie rzecz ujmując, należy jedynie założyć konto, a następnie w ciągu kolejnych miesięcy wykonywać serię nieskomplikowanych zadań, np. transakcję płatniczą w jakimkolwiek sklepie, dopilnowanie, by na nowy rachunek wpłynęła konkretna kwota lub zalogowanie się do mobilnej aplikacji. Biorąc pod uwagę fakt, że konto osobiste to rzecz niezbędna, warto wybrać opcję, która dodatkowo pozwoli nam zarobić kilka groszy w stosunkowo krótkim czasie. Nagrody pieniężne na ogół opiewają na kwoty ok. 200zł, choć często są rozbijane na dwie transze. Promocje bankowe są ponadto doskonałym sposobem na przetestowanie danego banku i sprawdzenie, czy na pewno będzie w stanie spełniać nasze oczekiwania. W ciągu dwóch miesięcy trwania promocji będziemy mogli bardzo dokładnie przetestować funkcjonalność aplikacji mobilnej i po prostu przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli tylko z jakiegoś powodu stwierdzimy, że dany bank nie jest dla na odpowiedni, to po okresie trwania promocji i zgarnięciu pieniężnej nagrody, zamkniemy konto – bez dodatkowych opłat.

Osoby stojące przed koniecznością otwarcia nowego konta, a cierpiące na chroniczny brak czasu, z pewnością ucieszą się z oferty, m.in. BNP Paribas. Wymieniony bank oferuje możliwość otwarcia nowego konta całkowicie zdalnie, czego można dokonać w niespełna piętnaście minut. Karta płatnicza z kolei zostaje wysłana na wskazany adres, a jedynym naszym obowiązkiem będzie jej aktywowanie. Po wykonaniu tej czynności możemy w pełni korzystać z naszego nowego konta. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jeżeli należymy do osób, które regularnie wypłacają gotówkę z bankomatów, to z pewnością powinniśmy najpierw zasięgnąć informacji dotyczących opłat naliczanych za korzystanie z tych nienależących do naszego banku. Awarie zdarzają się niestety często, a przecież nie zależy nam na tym, aby płacić za każdym razem, kiedy będziemy zmuszeni skorzystać z obcego bankomatu.