Karty kredytowe – wady i zalety.

Czym jest karta kredytowa?

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest taka karta. Jest to karta płatnicza, na którą osoba posiadająca ową kartę dostaje dodatkowe środki pieniężne. To środek, który jest nam pomocny w wielu sytuacjach. Spłacanie takiej karty ustalane jest z bankiem, który taką kartę konsumentowi przyznał. Z upływem czasu przybywa coraz więcej osób, które decydują się na to, by taką kartę posiadać. W poniższym artykule pokazuje, jakie zalety ma taki środek płatności, ale i również wykazuje, jakie minusy wiążą się z posiadaniem takiej karty.

Zalety karty kredytowej.

Środek płatności, o którym w tym artykule mowa posiada wiele zalet, które od razu rzucają się w oczy osobom, które o taką kartę chcą się starać. To szczególnie one decydują o końcowej decyzji pozyskania takiej karty do swojego portfela.
Jedną z zalet posiadania takiej karty na pewno jest tak zwany okres bezodsetkowy. Upraszczając, chodzi o to, że karta jest nieoprocentowana w okresie, który ustalony został z bankiem. Od praktyczniej strony wygląda to tak, że przez ten ustalony czas za wszystkie zakupy, które tą kartą zrobimy, nie poniesiemy absolutnie żadnych kosztów odsetkowych. Trzeba oczywiście pamiętać, że jest to jedynie chwilowa sytuacja.
Kolejną niewątpliwie zaletą posiadania takiej karty jest to, że jest to opcja tańsza od zwykłego kredytu. Co mam na myśli? W przypadku kredytu tak zwane RSSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) przekracza 20%, a co za tym idzie, jest prawie dwa razy większe, niż w przypadku takiej karty kredytowej.
Jest to przede wszystkim bardzo przydatna opcja, gdy na przykład jesteśmy w sklepie i okazuje się, że zapomnieliśmy zabrać gotówki. Wtedy taka karta jest idealna, oczywiście tylko w przypadku jeśli dany sklep ma w ogóle opcje płacenia kartą. A, że coraz więcej sklepów taką opcję posiada, to mając taki środek płatności, nie musimy się już martwić, że znajdziemy się we wstydliwym położeniu.
Taka karta, to także świetna sprawa, w przypadku, gdy robimy zakupy w sklepach internetowych. Oczywiście jest to też świetna opcja do opłacenia różnorakich rachunków, także za pomocą internetu.
Dzięki tej karcie możemy również rezerwować na przykład hotele, możemy za jej pomocą wynająć samochód, gdy jesteśmy w takiej potrzebie. To zdecydowanie kolejna rzecz, która przemawia na plus.
Bardzo ważną rzeczą jest też to, że w przypadku jak regularnie taką kartę spłacamy, to budujemy tym samym swoją historię kredytową. Jakie są z tego korzyści? To może być bardzo ważne w przyszłości, gdy w jakimś przypadku będziemy zmuszeni wziąć kredyt. Wtedy taka historia będzie przemawiać na naszą korzyść i ułatwi przyznanie takiego kredytu.
Kolejnym plusem jest tak zwany chargeback. Co to jest? Już tłumaczę. W przypadku, gdy zapłacimy tą kartą za usługę, która ma dopiero nastąpić, ale z
jakiegokolwiek powodu taka usługa jednak nie dojdzie do skutku, to wtedy dzięki temu, że mamy właśnie uruchomioną procedurę chargeback, o której mowa, bank zwraca nasze pieniądze.

Wady posiadania karty kredytowej.

Niestety, ale posiadanie takiego środku płatności, ma również wiele wad, które są widoczne, i nie da się przejść obok nich obojętnie, gdyż w wielu przypadkach są po prostu uciążliwe.
Jedną z najbardziej widocznych wad w przypadku takiej karty, są wysokie prowizje za wypłaty z bankomatu, gdy używamy do tego tej właśnie karty. Oczywiście wszystko zależy od banku, ale i tak są to dość wysokie prowizje. To samo jest, gdy z takiej karty robimy jakiś przelew. W tym wypadku również koszta tego są wysokie.
Za samą obsługę takiego środka płatności również musimy płacić. W wielu przypadkach za roczny czas użytkowania takiej karty płacimy od 100 do 150 zł. To spora kwota szczególnie wtedy, gdy z takiej karty korzystamy naprawdę rzadko, dlatego często z nawet tak wydaje się błahego powodu, ludzie rezygnują z chęci posiadania takiej karty.
Korzystanie ciągle z takiej karty sprawia, że w pewnym momencie możemy stracić kontrole nad stanem swoich finansów. Dlaczego tak jest? Nie mając w rekach gotówki w wielu przypadkach, nie zdajemy sobie sprawy, jak duże kwoty wydajemy na różnorakie zakupy. Używając takiej karty to trudne, gdyż tak naprawdę bardzo często nie widzimy stanu swojego konta, a to tylko jeden krok do możliwości na zadłużenie się, co najgorsze nawet o tym nie wiedząc, a gdy to już się stanie, to w wielu przypadkach ciężko się z takiego dołka finansowego wydostać.

Jak widać ciężko tak naprawdę zdecydować czy posiadanie karty kredytowej jest czymś pozytywnym, czy nabycie takiej karty to bez dwóch zdań bardzo zła decyzja. Po wyżej wymienionych przykładach widać, że liczba zalet równa się automatycznie liczbie wad. Powinniśmy sobie zadać pytanie, czy stać nas, na koszta związane z taką kartą. Gdy jednak uznamy, że warto taką kartę posiadać, to na pewno niejednokrotnie będziemy mogli przekonać się o tym, jakie korzyści niesie, i będziemy mogli powiedzieć sami sobie, że dokonaliśmy właściwego wyboru, decydując się na taką kartę kredytową.