Kredyt samochodowy – wszystko co warto wiedzieć

Zakup samochodu może wiązać się z dużymi kosztami, które przyciągają wiele ciemnych chmur nad głowę niejednego człowieka. Chociaż w obecnych czasach posiadanie auta nie jest już luksusowym dobrem, to zapłacenie całości kwoty gotówką za zakup często jest poza Naszym zasięgiem. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zaciągnięcie kredytu. Rozłożenie wydatku pomoże dokonać wyboru, który w pełni nas usatysfakcjonuje, a także będzie spełniać indywidualne potrzeby. Oczywiście tutaj mamy również do wyboru pewne rodzaje z wachlarza możliwości kredytów samochodowych, które wybieramy odpowiednio do własnych celów I upodobań. Są nimi: kredyt jednoratowy lub kilkuratowy, kredyt balonowy oraz standardowy kredyt na samochód. Dodatkowo mamy możliwość wyboru kredytu gotówkowego. Każdy różni się wkładem własnym, wysokością rat, a także sposobem spłacania.

Kredyt jednoratowy lub kilkuratowy

Czasami możemy spotkać również nazwę 50/50 – polega on na tym, że płacimy równowartość połowy ceny pojazdu w momencie zakupu, drugą natomiast po upływie roku lub innym wyznaczonym terminie, 3×33 – polega na spłacaniu, zazwyczaj w odstępach rocznych, trzech równych rat, natomiast 4×25 w czterech transzach. Wszystko zależy od liczby I wysokości rat, w których jest spłacany. Pamiętajmy, że pomimo braku oprocentowania, kredyt jednoratowy lub kilkuratowy wymaga zapłacenia prowizji oraz wykupienia polisy na życie.

Kredyt balonowy

Kredyt samochodowy z ratą balonową polega na podziale trzyczęściowym. Na początku, pierwszym etapie, wpłacamy tylko wkład własny, który zazwyczaj wynosi co najmniej 10% wartości pojazdu, który chcemy kupić, a następnie co miesiąc płacimy standardowe raty kredytowe, które kończą się jedną, ale wysoką, ratą balonową, która może sięgać równowartości 50% ceny samochodu. Trzeba wiedzieć, że kredyt samochodowy z ratą balonową zazwyczaj jest przyznawany na krótki okres czasu – od 24 do 60 miesięcy. Taki rodzaj kredytu będzie odpowiednim wyborem dla osoby, która często zmienia samochód, ponieważ można go sprzedać przed terminem płatności ostatniej raty balonowej I ją spłacić, a pozostałość użyć jako wkład własny przy następnym kredytowanym nabywaniu pojazdu.

Standardowy kredyt samochodowy

Zwyczajna pożyczka przeznaczona na auto jest rozłożona na okres 6 miesięcy, a maksymalnie 8 – 12 lat. Sam okres spłacania zależy od rodzaju samochodu oraz oferty, którą wybierzemy. Oczywiście co miesiąc spłacana musi być rata kapitałowo – odsetkowa, podobnie jak w kredycie gotówkowym. Różnica natomiast polega na tym, iż przy standardowym kredycie samochodowym bank może zażądać przekazania określonego wkładu własnego, czyli odpowiedniego udziału klienta w inwestycji, która jest finansowana przez bank, a on zależny jest odpowiednio do roku produkcji oraz ceny pojazdu. Chociaż oprocentowanie kredytu samochodowego jest zmienne, to zaletą jest fakt, że klienci mogą zdecydować indywidualnie o równości, bądź zmniejszaniu się rat.

Kredyt gotówkowy a kredyt samochodowy – na czym polega różnica?

Kredyt samochodowy jest na konkretny, celowe przedsięwzięcie, natomiast kredyt gotówkowy może zostać przeznaczony na cokolwiek, a bank nie kontroluje ani nie jest zainteresowany, na co konkretnie wydamy zapożyczone pieniądze. Obiecana wolność zakupu nie jest jednak darmowa, a wlicza się w całkowity koszt kredytu – jest on po prostu wyższy niż kredytu samochodowego. Główną zaletą kredytu gotówkowego jest bycie jedynym właścicielem zakupionej rzeczy – niezależnie od tego czy będzie to samochód, czy mieszkanie, a co za tym idzie, to my decydujemy kiedy sprzedamy nabytą rzecz.

Zalety kredytu samochodowego oraz jego wady

Kredyt gotówkowy daje ogromną wolność przy dokonywaniu zakupów, jednak kredyt samochodowy również posiada swoje atuty, a także wady, które przedstawione będą poniżej.

Zalety:

  1. Pierwszym z nich jest cenny niższy koszt samego kredytu, a zawdzięczamy to zastawie rejestrowej, depozycie karty pojazdu, cesji na polisę autocasco oraz przewłaszczeniu, czyli po prostu zabezpieczeniom.
  2. Następną zaletą jest niższe oprocentowanie. Konkurencja stwarza interesujące warunki, dzięki czemu stopa oprocentowania oraz prowizja również mogą zaskoczyć swoim niskim stopniem.
  3. Decydując się na kredyt samochodowy, z konkretnym celem, możemy łatwiej otrzymać wyższą kwotę kredytu, chociaż musimy pamiętać, że to zależy głównie od zdolności kredytowej, a także ofert, jakie przedstawiają banki.
  4. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pieniądze otrzymane z kredytu przeznaczyć na samochód używany, chociaż bank z góry określa maksymalny wiek pojazdu, który wynosi od 8 do 12 lat.
  5. Dużą zaletą jest możliwość rozłożenia spłaty kredytu samochodowego aż na 10 lat, co jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem, ponieważ im dłuższy okres wybierzemy, tym niższe koszty miesięczne kredytu będziemy ponosić.

Taki duży wachlarz zalet zapewne może zachęcić do wybrania kredytu samochodowego, nie zapominajmy jednak, że on również posiada drugą stronę monety, mianowicie swoje wady, o których również powinniśmy zdawać sobie sprawę.

Wady:

  1. Nie możemy swobodnie sprzedać auta, póki nie spłacimy w całości kredytu. Ograniczają to zabezpieczenia bankowe w postaci depozytu, zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia.
  2. Oprócz tego, bank, jako kredytodawca, chroni się przed zniszczeniami pojazdu lub jego kradzieżą przez obowiązkowe ubezpieczenie autocasco.
  3. Standardowe formalności nie są wystarczające, by otrzymać kredyt samochodowy. Dodatkowo musimy dopełnić wszystkich procedur związanych z rejestracją oraz samym zakupem samochodu.