Wprowadzenie w świat finansów jest bardzo ważne pod kątem lepszego zarządzania pieniędzmi oraz pozwoli uczyć się kontroli wydatków w kolejnych latach. W przypadku dzieci warto, aby dziecko uczyło się finansów jak najwcześniej, gdyż jest to wiedza, która przyda się w każdej chwili przyszłego życia. Dodatkowo Twoje dziecko w przypadku nagłej potrzeby będzie mieć dostęp do pieniędzy.
W dzisiejszych czasach otoczenie daje dziecku możliwość wydawania pieniędzy w wielu miejscach, czy to w szkole, czy w tramwaju lub autobusie, wszędzie tam, gdzie ciężko używać gotówki, dziecko może skorzystać z możliwości płatności kartą, jest to sposób prosty i niezawodny.
Konto dla dziecka – podstawowe warunki
Najważniejszym wymogiem, którego spełnienie pozwala założyć dziecku konto bankowe to konieczność ukończenia 13 lat przez dziecko. Wtedy dopiero dziecko uzyskuje tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co pozwala za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego otworzyć konto bankowe.
Samo otwarcie konta bankowego dla dziecka nie jest wielkim problemem, gdyż wystarczy albo wybrać się do banku wraz z dzieckiem, albo wykonać szereg czynności wymaganych do otwarcia konta na stronie wybranego banku. Doprowadza to do podpisania umowy i w przypadku internetowego otwarcia, należy wysłać kopię podpisanej umowy kurierem do placówki bankowej. To pozwoli uzyskać Twojemu dziecku pełną własność swojego pierwszego konta bankowego w życiu.
Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia – czy jest to możliwe?
Prawnie dziecko poniżej 13 roku życia nie może być właścicielem konta bankowego, jednak oferty bankowe pozwalają założyć konto przez osobę dorosłą i w pewien sposób pozwolić dziecku otrzymać dostęp do tego konta, jako pod rachunek konta głównego, dzięki czemu dziecko poniżej 13 roku życia może otrzymać własną kartę przedpłaconą z nadrukowanym swoim imieniem oraz nazwiskiem. W tym rozwiązaniu konto formalnie należy do osoby zakładającej, a nie do dziecka, o czym należy pamiętać.
Jakie możliwości daje konto dla dziecka
Przedstawiliśmy podstawowe różnice pomiędzy rachunkami bankowymi dla dzieci. Warto teraz przyjrzeć się możliwościom, jakie daje konto dla dziecka. Przede wszystkim należy pamiętać, że konto dla dziecka od rachunku standardowego wiele się nie różni. Twoje dziecko otrzyma własne konto z indywidualnym numerem, co oznacza, że możesz wykonywać cykliczne lub jednorazowe przelewy np. związane z opłatą biletu lub przelew kieszonkowego. Dodatkowo, dziecko otrzyma własną kartę debetową z numerem PIN, co pozwoli dziecku wykonywać płatności za zakupy lub wykonywać wypłaty z bankomatów. Pamiętać należy o tym, że jeśli dziecko będzie wyjeżdżać poza granice, warto zaopatrzyć je w kartę walutową, która pozwoli ominąć wysokie koszty przewalutowania. Dodatkowo dziecko otrzyma dostęp do internetowej bankowości, gdzie może kontrolować swoje wydatki i bezpiecznie realizować przelewy. Ostatnią dość ważną funkcją, jaka czeka na dziecko przy okazji posiadania własnego konta bankowego to dostęp do szerokiej oferty oszczędnościowej, która pozwoli dziecku założyć np. lokatę lub konto oszczędnościowe.
W przypadku dziecka poniżej 13 roku życia należy spodziewać się ograniczeń. Dziecko w tym przypadku otrzyma kartę przedłaconą, która będzie zasilana przez rodziców.
Wygodne konto dla dziecka poniżej 13 roku życia może mieć plusy w formie karty z nazwiskiem dziecka, co na pewno da radość pociechy, dodatkowo karta przedpłacona może realizować wypłaty z bankomatów oraz płatności bezgotówkowe. Pełną kontrolę nad kontem ma rodzic, co uniemożliwia dziecku wykonywania niebezpiecznych transakcji np. limity płatności czy akceptacja drobnych przelewów. Dodatkowo karta nie musi być tradycyjna, może mieć dowolny obrazek lub być w postaci np. opaski zbliżeniowej co pozwoli dziecku móc nie pamiętać o jej zabraniu, a być wygodne dla rodzica, gdy ten chce przelać więcej funduszy swojemu dziecku np. podczas wycieczki szkolnej.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru konta dla dziecka?
Aby odpowiednio dobrać konto dla dziecka przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek dziecka, gdyż to jest główny element kierujący na rodzaj konta. W przypadku nastolatków warto zaopatrzyć go w konto posiadające więcej możliwości, czyli wybrać konto w wariancie od 13 lat.
Kolejna kwestia na jaką należy zwrócić szczególną uwagę to opłaty jakie nas czekają podczas prowadzenia konta dziecka. Warto sprawdzić wszelkie dodatkowe opłaty związane z prowadzeniem konta, wypłatami i przelewami, gdyż te mogą być powiązane z czasem niemałymi prowizjami. Dodatkowo, jeśli jest możliwość uniknięcia niektórych opłat np. za prowadzenie konta lub posiadanie karty, warto sprawdzić i zasymulować sytuację, czy na pewno jesteśmy w stanie podane warunki spełnić.
Obojętnie na jaki wariant się zdecydujesz, warto wiedzieć, że konto dla dziecka to idealny sposób na naukę finansów i pieniądza. Warto edukować dzieci w tej kwestii jak najwcześniej, gdyż ta wiedza zawsze owocuje.