Co to jest WIBOR i LIBOR?

WIBOR i LIBOR

Jeśli zależy ci na uzyskaniu kredytu i korzystnej jego ofert, przyda ci się znajomość terminów WIBOR i LIMOR. Pierwszy z tych terminów zainteresuje bardziej kredytobiorców, którzy biorą kredyt w złotówkach. Stawką bazową w przypadku kredytów w walutach inny niż złoty jest LIBOR, przyda ci się wiedza na temat tego rodzaju stawki. Przed decyzją o wzięciu kredytu trzeba dowiedzieć się, co oznaczają te terminy, ponieważ mają one niemały wpływ na zawartość portfela kredytobiorcy.

WIBOR i LIBOR – wyjaśnienie terminów

WIBOR wpływa na wysokość oprocentowania kredytów, jeśli chodzi o polski rynek międzybankowy. Skrót ten oznacza Warsaw Interbank Offered Rate. Termin ten oznacza koszt pożyczania pieniędzy między bankami. Przedstawiciele danej grupy banków składają odpowiednią deklarację, a na jej podstawie obliczana jest stawka WIBOR. Banki te są uczestnikami tak zwanego Fixingu stawki referencyjnej. Po wykluczeniu najwyższych i najniższych ofert banków, oblicza się średnie roczne oprocentowanie w skali roku. Na wysokość stawki WIBOR mają wpływ rozstrzygnięcia Rady Polityki Pieniężnej (w skrócie RPP), które dotyczą wysokości stóp procentowych. Istnieje kilka możliwości WIBOR, a najpowszechniejsze z nich to:

  1. WIBOR ON – kredyt na jeden dzień,
  2. WIBOR 1W – kredyt na jeden tydzień,
  3. WIBOR 1M – kredyt na jeden miesiąc,
  4. WIBOR 6M – kredyt na sześć miesięcy,
  5. WIBOR 1Y – kredyt na jeden rok

Bazą oprocentowania jest WIBOR, a także marża banku. Stawka bazowa ulega zmianom, a jej aktualizacja następuje w zależności od jej rodzaju. Marża jest stała, a wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w umowie, którą podpisujesz z bankiem. W przypadku zmian oprocentowania otrzymasz odpowiednią informację na ten temat od banku. Dzięki tej zmienności, wysokość rat udzielonego kredytu, zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji. Wysokość rat może zmniejszać się albo zwiększać. Poza wysokim znaczeniem dla kredytobiorców, WIBOR ma także wpływ w przypadku określania rat leasingu z opodatkowaniem zmiennym. WIBOR wpływa także na wartość różnego rodzaju obligacji.

Wiesz już czym jest WIBOR. Warto także dowiedzieć się czym jest LIBOR. To między innymi dzięki niemu rynek finansowy może funkcjonować prawidłowo. Wskaźnik LIBOR ustala się dla wielu walut i stosuje się go na każdym rynku, na którym waluty te mają zastosowanie. Jeśli posiadacz kredyt hipoteczny w innej walucie niż złoty, na pewno zainteresuje cię wiadomość, że LIBOR ma zniknąć pod koniec tego roku. Taką informację podał w roku 2017 przewodniczący Brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (w skrócie FCA), którym był w tym czasie Andrew Bailey. Informacja ta będzie przydatna na przykład dla kredytobiorców, którzy posiadają kredyty we frankach. LIBOR – czyli London InterBank Offered Rate – jest stopą referencyjną oprocentowania, po której banki udzielają sobie kredytów na rynku międzynarodowym. Są to cztery banki główne: Bank of Tokyo, Bankers Trust, Barclays, a także National Westminster. Wskaźnik ten ustala się o godzinie dziesiątej, czasu środkowoeuropejskiego, który obowiązuje również w Polsce.

LIBOR ma wpływ na to, jak zostaną wyznaczone oprocentowania kredytów hipotecznych w walutach zagranicznych. Najczęściej chodzi tutaj o funt brytyjski (CHF), euro (EUR), dolar amerykański (USD). Koszt pieniądza wyznaczany jest dla siedmiu tenorów czasowych:

  1. LIBOR ON – kredyt na jeden dzień,
  2. LIBOR 1W – kredyt na jeden tydzień,
  3. LIBOR 1M – kredyt na jeden miesiąc,
  4. LIBOR 2M – kredyt na dwa miesiące,
  5. LIBOR 3M – kredyt na trzy miesiące,
  6. LIBOR 6M- kredyt na sześć miesięcy,
  7. LIBOR 1R – kredyt na jeden rok

Ustalanie stawki LIBOR odbywa się podczas codziennych paneli banków. Kilkanaście banków, które są największe na rynku międzynarodowym, codziennie odpowiada na pytanie – na jaki procent mogą pożyczyć pieniądze innym bankom. Stawka LIBOR to średnia stawka, która obliczana jest po odrzuceniu najwyższych i najniższych z zaproponowanych przez gigantów bankowych na rynku międzynarodowym. Oprocentowanie oblicza się oddzielnie dla każdej z walut, a także okresów kredytowania. Na wysokość oprocentowania kredytu w obcej walucie, składa się stawka LIBOR oraz marżę banku i inne opłaty. Wszystkie informacje na ten temat otrzymasz od pracowników banku. Przez wzrost stawki LIBOR kwota raty może ulegać zmianie, w zależności o jej rodzaju rata może stać się wyższa, albo niższa. Warto skorzystać z porównywarki kredytów, dzięki której można znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Podsumowanie

Kredyty są potrzebne, wiele osób korzysta z możliwości ich podjęcia. Ważne jest jednak to, aby przemyśleć swoją decyzję, a przed jej podjęciem zapoznać się ze wszystkimi możliwymi opcjami. Dzięki temu możemy wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku. Jeśli zdecydujesz się na kredyt w polskiej walucie, warto pamiętać o zasadach stawek WIBOR, jeśli twój kredyt będzie wypłacony w innej walucie niż złoty, pamiętaj o zasadach stawek LIBOR. Bez tej wiedzy lepiej nie brać na siebie odpowiedzialności jaką jest kredyt. Najlepszą ofertę pomoże znaleźć ci wyszukiwarka kredytów. Pamiętaj, żeby przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu i podpisaniu umowy z bankiem, dokładnie przeczytać umowę i dopytać o najważniejsze kwestie pracownika banku.