Kupuj na raty. To się opłaca.
Z roku na rok rośnie sprzedaż kredytów ratalnych. To wygodna forma kupna, ale i większa sprzedaż dla pomiotu, u którego dokonujemy zakupu. Jeśli potrzebujemy coś nabyć, a w danej chwili nie dysponujemy taką gotówką, najczęściej decydujemy się na kupienie produktu na raty. To zaoszczędza nam wizyt w banku i pozwala szybciej cieszyć się rzeczą, którą potrzebujemy. Zakupy ratalne najczęściej bywają spontaniczne. Niby nie planujemy kupić nowego telefonu, ale ten, o jakim marzymy, jest w promocji. Wtedy nasza potrzeba staje się natychmiastowa. Obecnie prawie w każdym punkcie sprzedaży znajduje się dział obsługi klienta, w którym bez problemu możemy poprosić o rozłożenie kwoty na częściowe spłaty. Takie rozwiązanie obowiązuje też sprzedaż internetową. Klient kupuje, ale wszystko załatwia za niego sklep.
Co to jest kredyt ratalny?
Kredyt ratalny to forma sprzedaży, która wiąże się z zakupem rzeczy ruchomej przez osobę fizyczną, za cenę, która jest wypłacana nie od razu, ale w określonych ratach. Regulowana jest ona umową, zawartą pomiędzy nabywcą a bankiem oraz pomiędzy bankiem a sprzedawcą. W praktyce oznacza to, że sprzedawca otrzymuje część należności od nabywcy, a resztę od banku. Klient kupujący na raty zobowiązuje się więc do płacenia kredytu, który udzielił mu bank, w formie określonych rat.
Co można sfinansować kredytem ratalnym?
Najczęściej w ten sposób kupujemy sprzęt elektroniczny, RTV i AGD. Telewizor, pralkę, lodówkę, ekspres do kawy, odkurzacz, konsolę do gier, laptop. Część wyposażenia domu, meble. Badania prowadzone przez Santander Consumer Bank wykazały, że w roku 2019 najbardziej popularnym produktem kupowanym na raty był smartfon. Zakupy offline wygrywają. W tradycyjnych sklepach, z opcji kredytu ratalnego skorzystało prawie 90%, a z rat online tylko 12%. Kupujący najczęściej wybierali okres kredytowania na 10 miesięcy. W większości przypadków maksymalna kwota kredytowania to 30 tysięcy złotych.
Pandemia, a zakupy na raty.
Rok 2020 był trudny dla banków. Podczas lockdownu spowodowanego koronawirusem, aż o 30% spadła sprzedaż kredytów gotówkowych. O 10% zaś kredytów hipotecznych. Sytuację ratowały zakupy na raty. W tym trudnym gospodarczo czasie udzielono ich ponad 3 miliony razy. Kredyt ratalny był jedynym produktem finansowym, który podczas pandemii odnotował spore wzrosty. Największy przyrost dał się zauważyć na początku maja 2020 roku, kiedy ponownie otwarto galerie, kina, siłownie. Wtedy padł rekord zapytań o kredyty ratalne i w porównaniu do ostatniego tygodnia kwietnia 2020 roku zanotowano jego wzrost aż o 60%. Najnowsze badania pokazują, że sytuacja na rynku kredytów ratalnych ma się całkiem dobrze. Najczęściej kupują trzydziestolatkowie oraz rodziny z dziećmi. W pandemii zaczęliśmy kredytować również zakup wakacji, ubrań, biżuterii, kosmetyków, a nawet produktów spożywczych. W dalszym ciągu jednak wygrywa sprzęt AGD.
Zalety i wady kredytu ratalnego.
Zalety. Najważniejszą jest możliwość zakupu i odbioru produktu, nawet gdy nie masz całej kwoty, czyli rozłożenie płatności w określonym, dogodnym dla ciebie czasie. Pożyczka ratalna jest dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. To ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć od banku, jak długo będziesz spłacał i w jak wysokich ratach. Regularnie spłacanie rat, buduje zaufanie banku do ciebie i pozytywnie wpływa na twoją zdolność kredytową. Twoja kredytowa historia będzie pomocna przy kolejnym zakupie na raty. Zaletą jest również to, że praktycznie nie istnieją żadne formalności przy podpisywaniu umowy pożyczkowej. Proces udzielania kredytu jest żmudny i czasochłonny. W tej sytuacji unikasz biurokracji. Podobnie jest z zakupami przez internet. Nie musisz nawet ponosić kosztów dojazdu do sklepu. Kredyt ratalny załatwiasz również online, bez zbędnych formalności. Taka pożyczka ma bardzo niskie oprocentowanie. W większości ofert jest to już 0%, ale nigdy nie przekracza 5%. Nie musisz mieć też wpłaty własnej. Zaciągając pożyczkę ratalną, wspierasz rozwój sektora poza bankowego.
Wady. Taka forma płatności jest bardzo kusząca, ale uważaj, bo wiążesz się zobowiązaniem do jej spłaty na okres wielu miesięcy. Jeśli kupujesz w takim systemie kilka produktów, koszt miesięczny może poważnie obciążyć twój budżet. Warto więc dobrze przemyśleć takie zakupy i zastanowić się, czy to, co chcemy nabyć, rzeczywiście jest nam niezbędne. Zbyt duża ilość rat i brak terminowych wpłat może zrujnować twoją historię kredytową.
Bądź odpowiedzialny w kupowaniu na raty.
Propozycje firm w kredytowaniu ratalnym mogą się różnić, dlatego warto czytać wszystkie umowy i sprawdzać jej warunki. Warto też przeanalizować swoje możliwości finansowe, ponieważ popsuty wizerunek zdolności kredytowej będzie ciężki do odbudowania. Sprawdź swój budżet i dwa razy przemyśl, czy naprawdę potrzebujesz to, co masz ochotę kupić. Kredyty ratalne są w końcu po to, aby ułatwić ci zakup i polepszyć sytuację, a nie dodatkowo ją pogorszyć.