Faktoring – co to jest?
Definicja faktoringu jest bardzo złożona. By to jednak uprościć można stwierdzić, że faktoring, to wykupywania faktur przez firmy, które świadczą usługi finansowe. Ważną częścią tego jest to,że jest to wykup z odroczonym terminem płatności. Obecnie panują czasy, gdy coraz więcej firm, które zajmują się finansami, jak np. banki, oraz inne koncerny finansowe posiadające specjalizacje, oferuje swoje usługi przedsiębiorcom. W skład faktoringu możemy zaliczyć trzy najważniejsze jednostki. Jako pierwszy jest faktorant, czyli przedsiębiorstwo, które z takich usług faktoringu korzysta. Jako drugą jednostkę,którą trzeba oczywiście uwzględnić, jest tzw. faktor. Dokładniej mówiąc, jest to firma, która udziela owych usług faktoringowych. Trzecią grupą wchodzącą w skład faktoringu, są dłużnicy. W poniższym artykule przedstawiam zalety, ale i wady takiej działalności.
Zalety faktoringu- dlaczego warto?
Faktoring rozwija się w zawrotnym tempie. Przez wielu jest uważany, za jedną z najszybciej rozwijających się usług pod kątem finansów w naszym kraju. Dlatego liczba zalet, które posiada nie może nikogo ani trochę dziwić.
Pierwszą, praktycznie najważniejszą zaletą jest to, że poprawia płynność finansową firm, które decydują się na taki krok. To jeden z głównych czynników, który motywuje przedsiębiorców do brania pod uwagę faktoringu.
Drugą, ale prawdopodobnie jedną z najważniejszych zalet tej usługi jest to, że niezależnie od tego czy prowadzimy firmę małą, czy też dużą, jest do opcja dla wszystkich.
Dużym plusem jest również fakt, iż działa bardzo szybko. Gdy firma decyduje się na sprzedaż, to nie musi w nieskończoność czekać na opłacenie faktury, a praktycznie od razu otrzymuje praktycznie całość (około 90 %) jej wartości. To tylko pokazuje, jak dynamiczny rozwój obserwujemy w owej usłudze.
Kolejnym atutem faktoringu jest nieskomplikowana procedura ogólna. Gdy jesteśmy przedsiębiorcami, i mamy pierwszy raz styczność z taką sytuacją, to w naszej głowie pojawiają się myśli, że taka operacja będzie ciągnąć się miesiącami. Ale nic bardziej mylnego. W tej usłudze wszystko odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Również pod kątem zabezpieczenia nie ma dużych wymagań, gdyż w większości przypadków wystarczy po prostu sam weksel.
Opcja monitorowania przez faktoring, jak i pomoc w przypadku, gdy należności wymagają odzyskania, to kolejne zalety, które sprawiają, że zaufanie przedsiębiorców do owej usługi tylko wzrasta.
Te wszystkie wyżej wymienione czynniki zdecydowanie pokazują, czego pozytywnego możemy spodziewać się po faktoringu.
Wady faktoringu- dlaczego nie warto?
Faktoring, jak praktycznie każda usługa poza zaletami ma również wady. Przedsiębiorca, który się na to decyduje musi mieć świadomość, że ta usługa posiada również minusy.
Pisząc wyżej o zaletach, wspomniałem o tym, że wszystko odbywa się sprawnie. Ale to masz też drugą stronę medalu. Tą stroną są koszta. A owa usługa do tanich nie należy. Szczególnie prowizje, które pobierają firmy faktoringowe są niezwykle wysokie. Również pobierane przez nich odsetki stanowią zgryz dla przedsiębiorców decydujących się wziąć w tym udział.
Kolejną wadą faktoringu jest ryzyko braku spłaty. Na czym to polega? W przypadku, gdy przedsiębiorca podpisuje z faktorem tzw. faktoring pełny, to faktor osobiście monitoruje całą sytuacje finansową pod kątem spłaty, ale gdy decyduje się na tzw. faktoring niepełny , to w przypadku, gdy kontrahent zalega z płatnościami, to w takim wypadku przedsiębiorca może być zmuszony do tego, by otrzymaną zaliczkę, którą dostał za sprzedane faktorowi faktury, oddać w całości. Ale trzeba podkreślić fakt, iż ma to miejsce jedynie w sytuacji owego faktoringu niepełnego.
Minusem niewątpliwie jest również brak możliwości jakiegokolwiek finansowania sprzedaży. Dotyczy to sprzedaży komisowej, detalicznej, jak i sprzedaży gotówkowej.
Tak jak pisałem wyżej, faktoring to usługa praktycznie dla każdego przedsiębiorcy. Ale często jest tak tylko w teorii. W praktyce często wygląda to tak, że te mniejsze przedsiębiorstwa mają mniejsze szanse na taki faktoring. Szczególnie duże firmy, które są już uznane na rynku, mają pewność, by taką szansę otrzymać. Oczywiście nie jest to codziennością, ale jednak jest to fakt, na który niewątpliwie trzeba zwrócić uwagę, gdy decydujemy się w to zabrnąć.
Puentując całość, można śmiało stwierdzić, iż faktoring ma bardzo dużo zalet, ale równocześnie po drugiej stronie widać równie dużą ilość wad, które ta usługa posiada. Dlatego decyzja o tym, by do tego przystąpić musi być niewątpliwie bardzo przemyślana.
Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że faktoring to usługa rozwijająca się w takim tempie, że warto śledzić jak będzie to wyglądać w przyszłości. Dla przedsiębiorstw, które borykają się z problemami finansowymi może to być niczym wygrana w lotto, ale może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny. Jednak ważne, że pojawiła się opcja, która daje rozwiązania, i to tylko my zdecydujemy czy chcemy jej zaufać, czy tez nie.