Co to jest ocena wiarygodności kredytowej?

Co to jest ocena wiarygodności kredytowej klienta?

Kredyt przydaje się w sytuacjach, gdy na przykład potrzebujemy nowego samochodu, pilnego remontu mieszkania albo mamy nagłe wydatki, ale nie posiadamy środków finansowych, które pozwalałyby na zrealizowanie tych potrzeb. W takich sytuacjach decydujemy się na kredyt gotówkowy albo hipoteczny, nie zawsze jednak pracownicy banku wydają decyzję pozytywną. Najczęstszym powodem odrzucania wniosków o kredyt jest niska zdolność kredytowa, czy też brak wiarygodności kredytowej klienta.

Na jakiej podstawie bank dokonuje oceny wiarygodności kredytowej?

Oczywiste jest to, że aby uzyskać upragniony kredyt powinniśmy zadbać o zdolność kredytową. Wiarygodność kredytową osiągamy wtedy, gdy zobowiązania których podjęliśmy się w przeszłości zostały bezproblemowo i terminowo spłacone. Swoją historię kredytową możesz sprawdzić na przykład w BIK – czyli Biurze Informacji Kredytowej. Aby to zrobić, należy złożyć stosowny wniosek o udostępnienie raportu na ten temat. Taka usługa jest całkowicie darmowa. Warto z niej korzystać również dlatego, że pozwala to na odkrycie ewentualnych nieprawidłowości w szybkim czasie, co pozwala nam na szybkie, a więc często też skuteczne rozwiązanie problemu. Przydaje się to w sytuacji, gdy ktoś nieuprawiony weźmie kredyt za pośrednictwem naszego konta.

Instytucje finansowe w celu sprawdzenia naszej historii, kierują się właśnie do Biura Informacji Kredytowej. Zawarte tam są wszystkie informacje z banków, a także parabanków i innych instytucji finansowych, w których zaciągnęliśmy pożyczki czy kredyty. Są tam informacje na temat tego w jaki sposób przebiegała spłata zobowiązania przez klienta. Czy pieniądze wpłacane były w terminie i czy całość została bezproblemowo i terminowo spłacona. Informacje o kartach kredytowych, a także o limitach debetowych na rachunku bankowym także mogą być analizowane przez pracowników instytucji finansowych, do których udasz się po kredyt. Pozytywna decyzja instytucji finansowej zależy także od cech indywidualnych klienta. Pracownicy biorą pod uwagę między innymi wiek osoby ubiegającej się o kredyt, stanowisko pracy czy wykształcenie.

Jakie sytuacje mogą wpłynąć na negatywną ocenę wiarygodności kredytowej klienta?

Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Zobowiązania, które nie zostały spłacone w umówionym terminie,
  2. Brak kontaktu, lub utrudniony kontakt z pracownikami banku w sytuacji wystąpienia zadłużenia,
  3. Przedłużenie debetu na karcie kredytowej klienta,
  4. Brak historii kredytowej,

Tych sytuacji należy unikać. Aby wyrobić sobie dobrą historię kredytową, należy brać na raty drobne sprzęty i spłacać je sumiennie, w określonym terminie. Dzięki temu instytucje finansowe będą wiedziały, że jesteś wiarygodnym klientem i można udzielić ci kredytu.

Co jeszcze można zrobić, aby historia w Biurze Informacji Kredytowej była jak najlepsza?

Możesz również:

  1. Korzystać z ofert finansowych,
  2. Być stałym klientem banku,
  3. Terminowo spłacać zobowiązania, których się podejmujesz

Jeśli chcesz sprawdzić swoją historię kredytową, musisz wykonać kilka niezbędnych kroków. Pamiętaj, że masz prawo do jej uzyskania za darmo – dwa razy w roku. Raport płatny to koszt w wysokości 39 zł za raport podstawowy, plus 1 zł na przelew identyfikacyjny. Oto co musisz zrobić, aby otrzymać taki raport:

  1. Wejdź na oficjalną stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i zarejestruj konto na witrynie,
  2. Aby wypełnić formularz rejestracyjny musisz podać informacje takie jak: numer PESEL, imię i nazwisko, informacje z dowodu osobistego, numer telefonu, adres e-mail i adres zamieszkania,
  3. Teraz musisz potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na dwa sposoby: dołączyć do formularza stan dokumentu tożsamości, albo wysłać taki skan listem poleconym,
  4. Teraz czekasz na raport. Dwa razy w roku jest to usługa darmowa, jeśli potrzebujesz takiego raportu więcej razy, musisz uiścić odpowiednią opłatę. Jej wysokość została wymieniona w niniejszym artykule.

Podsumowanie

Wiarygodność klienta to cecha, która zawsze brana jest pod uwagę przez pracowników instytucji finansowych, w sytuacji gdy klient stara się o utrzymanie kredytu. Idealny kandydat to taki, który ma stabilne zatrudnienie, posiada w swojej historii kredytowej zobowiązania, które zostały spłacone bezproblemowo i w terminie, a także jest stałym klientem banku. Warto więc zadbać o to, aby taką wiarygodność w oczach banku unikać. Jeśli chcesz to zrobić, buduj dobrą historię, która będzie dostępna w danych Biura Informacji Kredytowej. Można to zrobić na przykład poprzez branie na raty drobnych rzeczy, które będziemy w stanie bez większego problemu spłacić, oczywiście w wyznaczonym terminie. Pamiętaj, że warto kontrolować informacje pojawiające się w BIK – u. Możesz to zrobić składając na oficjalnej stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej stosowny wniosek. Masz do tego prawo za darmo do dwóch razy w roku. Dzięki takiej kontroli możesz weryfikować informacje i jeśli wymagają zaktualizowania, poprosić o odpowiednie czynności. Dzięki kontroli możesz również wykryć sytuację, w której osoba nieupoważniona wzięła kredyt na twoje konto bankowe. Dzięki temu możesz szybko zareagować i ewentualnie skutecznie rozwiązać problem.

Jeśli masz jakikolwiek problem ze skutecznym spłaceniem zobowiązania, nie bój się kontaktu z pracownikami banku i nie unikaj rozmów. Oferta bankowa jest często pomocna dla takich osób, ponieważ jej kreatorzy wiedzą, że ludzi spotykają różne sytuacje i różne tragedie. Dlatego właśnie pracownicy instytucji finansowych najczęściej są w stanie zaproponować ci rozwiązanie, które pomoże ci w korzystnych dla ciebie warunkach spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Dzięki temu twoja historia kredytowa nie będzie tak zła, jak w przypadku zadłużenia i dodatkowego unikania kontaktu, co sugeruje, że nie wykazujesz chęci rozwiązania problemu. Pamiętaj również, aby nie brać na siebie zobowiązań, których nie masz szans spłacić. Takie działanie powoduje, że ryzykujesz wpadnięciem w spiralę długów, które bardzo ciężko będzie spłacić.