Nie ma nic przyjemnego w sytuacji, gdy człowiek zostaje zwolniony z pracy. Chociaż powody mogą być różne, mniej lub bardziej słuszne, ciężko jest przejść do codzienności po takim wydarzeniu. Zwolnienie co dalej? Jeśli właśnie rozstałeś się ze swoim dotychczasowym pracodawcą i zastanawiasz się co zrobić, ten artykuł jest małą podpowiedzią i inspiracją. Zapraszamy Cię do lektury.
Pamiętaj o ….
Po rozstaniu z pracodawcą, warto zadbać o dopełnienie ważnych spraw:
- Ekwiwalent za urlop – pamiętaj, że za niewykorzystany urlop należą Ci się pieniądze. Niezależnie od tego w jaki sposób doszło do rozwiązania umowy, przysługuje Ci prawo do odebrania stosownego ekwiwalentu za urlop.
- Dni na poszukiwanie pracy – jeśli okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie, przysługują Ci dwa dni wolne, które możesz przeznaczyć na poszukiwanie nowego miejsca pracy. Te dni są oczywiście płatne.
- Odprawa – przysługuje Ci w niektórych sytuacjach: gdy przyczyna zwolnienia nie leży po Twojej stronie, a także w przypadku zwolnienia indywidualnego, jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób.
Co robić?
Jedną z pierwszy myśli po zwolnieniu jest to, że trzeba znaleźć nowe miejsce pracy. Warto zmotywować się do działania i pomyśleć o tym, że ten czas może być szansą na rozwój i życie w lepszych warunkach. Każdy ma swój wymarzony zawód a nawet kilka, które budzą zainteresowanie. Być może warto wykorzystać czas i spróbować aplikować w miejsce, które wcześniej wydawało się poza zasięgiem? Uwierz w siebie i złóż CV tam, gdzie chcesz. Odpowiednie podejście jest ważne. Jeśli nie uda Ci się to trudno, ale jeśli Cię przyjmą, może być to najlepszym krokiem w karierze. Warto pamiętać o tym, że zwolnienie z pracy może zdarzyć się każdemu w różnych momentach życiowych. Dlatego tak ważne jest to, aby posiadać oszczędności na tak zwaną czarną godzinę. Niewielka suma odkładana każdego miesiąca sprawi, że już po pół roku będziesz mieć na koncie pewne zabezpieczenie.