Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Co to jest RRSO? czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania a Całkowity Koszt Kredytu

RRSO to Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania,3 ale czy wiesz co pokazuje nam RRSO? Czy wiesz jak porównać ofertę dwóch kredytów, dwóch banków? Poniżej przedstawiamy dwa parametry, które są bardzo pomocne, a wręcz kluczowe przy porównywaniu ofert kredytowych poszczególnych banków.

Kalkulator RRSO

W takim razie co to właściwie jest to RRSO?

Już wiemy że RRSO to Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania. RRSO to nic innego jak matematyczny wzór zdefiniowany w ustawie o kredycie konsumenckim, za pomocą którego możemy wyliczyć rzeczywiste koszty kredytu.

RRSO jak podaje ustawa o kredycie konsumenckim, określa całkowity koszt kredytu jaki ponosi kredytobiorca, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Czego możemy oczekiwać po tym parametrze? Przede wszystkim możliwość porównania ofert.

Jeśli złożymy zapytanie w bankach o kredyt i ściśle określimy warunki tego kredytu, a więc kwotę kredytu, czas trwania umowy, rodzaj oprocentowania, to RRSO jednoznacznie wskaże nam na kredyt tańszy. Zatem, gdy RRSO jest najmniejsze oznacza to po prostu, że kredyt jest tańszy.

Całkowity Koszt Kredytu to ujęcie kwotowe wszystkich kosztów kredytu, które musimy ponieść biorąc kredyt, a więc suma wszystkich odsetek, prowizji i opłat poniesionych w okresie całego kredytowania.

Czy RRSO naprawdę „powie” nam wszystko?

Należy zwrócić szczególną uwagę na inne koszty, które banki „dorzucają” do naszego kredytu, a koszty te nie są uwzględniane w RRSO czy Całkowitym Koszcie Kredytu.

Do takich opłat należą:

Często jednak jest tak, że te koszty są obowiązkowe, bowiem od tego uzależnione jest otrzymanie kredytu.

Całkowity Koszt Kredytu (CKK)

Jak wyglądają działania banku w kwestii dodatkowych opłat? Otóż, w zamian za obietnicę obniżenia oprocentowania czy obniżkę prowizji otrzymujemy ubezpieczenie, które w każdej sytuacji zabezpiecza interesy banku. Do ustalenia pozostaje czy koszty z tego tytułu pozostają wliczone w koszty kredytu czy są to dodatkowe opłaty, których spłaty dokonuje się poprzez wyłączenie z raty kredytu oraz czy taka operacja jest korzystna dla klienta. Decyzję o zakupie ubezpieczenia powinno się podejmować po zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, a szczególnie z pozycjami dotyczącymi wyłączeń czyli czego to ubezpieczenie nie gwarantuje.

Pamiętaj!