Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Rezygnacja z karty kredytowej

Rezygnacja z karty kredytowej. Polacy to naród bardzo mocno przywiązujący się do produktów bankowych. Tymczasem powinniśmy dbać o własne interesy, nie bójmy się zatem zmiany banków i usług bankowych. To nie takie skomplikowane i na pewno nie czasochłonne. Rezygnacja z karty kredytowej jest operacją stosunkowo prostą, ale wymaga od klienta trochę uwagi, szczególnie dotyczy to terminów.

Trzy sytuacje rezygnacji z kart

Potencjalnych powodów, dla których rezygnujemy z karty kredytowej może być co najmniej tyle, ilu jest użytkowników tych kart. Wyodrębniliśmy trzy sytuacje, które stanowią ponad 80% powodów.

Sytuacja pierwsza — niechciany prezent

Gdy staliśmy się posiadaczem karty kredytowej „mimo woli”, bo zostaliśmy tą kartą „uszczęśliwieni” przy okazji zaciągania kredytu gotówkowego, hipotecznego czy zakupów w sklepie na raty. W tej sytuacji nie odkładamy karty „do szuflady”, ale z dokumentem odstąpienia od umowy należy jak najszybciej odesłać kartę listem poleconym do wystawcy karty.

Druga sytuacja — lepsza oferta

Ma miejsce, gdy chcemy przenieść kartę kredytową do innego banku. Przyczyn, dla których decydujemy się na ten krok może być wiele. Jeśli zatem nowy bank zaproponuje nam korzystniejsze oprocentowanie czy niższą opłatę to nie powinniśmy mieć wątpliwości, by z tej oferty nie skorzystać.

Aby dokonać tej operacji wystarczy zgłosić to w nowym banku. Nowy bank powinien dokonać spłaty Twojego zadłużenia z limitu Twojej nowej karty. Klient powinien w starym banku złożyć pisemną rezygnację z posiadanej karty.

Pamiętaj, aby zabrać dla siebie potwierdzenie takiej operacji lub zachować potwierdzenia wysłania listu poleconego rezygnacji, jeśli robisz to za pośrednictwem poczty.

Najczęściej w nowym banku otrzymasz kartę na podstawie wyciągów ze starej karty, możliwe że unikniesz w ten sposób konieczności dostarczania dokumentów.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Trzecia sytuacja — nie potrzebuję już karty kredytowej!

Gdy chcemy całkowicie zrezygnować z posiadania karty. Najkorzystniejsza jest rezygnacja ze wznowienia wydania karty. Wówczas przynajmniej na miesiąc przed datą wznowienia karty należy złożyć rezygnację ze wznowienia karty.

Pamiętaj, by czynność rezygnacji wykonać na piśmie. Można to zrobić w oddziale banku lub wysłać listem poleconym. Należy zadbać o potwierdzenie tej operacji – potwierdzić kopię w oddziale lub zachować potwierdzenie wysłania listu poleconego.

W ewentualnym sporze z bankiem, który nie wykonał zlecenia klienta taki dokument ostatecznie rozstrzygnie reklamację na Twoją korzyść.

Karty mają okresy ważności dłuższe niż 1 rok i nie chcemy czekać do końca ważności. Rezygnacja z karty kredytowej może być wykonana w każdym dowolnym dla nas czasie. W umowie musimy sprawdzić, ile wynosi okres wypowiedzenia karty, najczęściej wynosi on jeden miesiąc.

Pamiętaj, że aby wypowiedzenie było skuteczne musimy dokonać spłaty naszego zadłużenia wraz z należnymi opłatami i odsetkami.

Pamiętaj, jeśli nie chcesz korzystać z karty kredytowej, a posiadasz takie karty, to należy dokonać wypowiedzenia takich umów. Posiadanie karty wiąże się z opłatą, która naliczana jest w rocznych cyklach. Brak kontroli nad takimi opłatami może popsuć historie kredytową w BIK.