Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Ranking kredytów hipotecznych

Ranking kredytów hipotecznych. Kredyt hipoteczny – jest kredytem średnio lub długoterminowym na cele mieszkaniowe, zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Hipoteczne zabezpieczenie zwrotności kredytu wiąże gwarancję jego spłaty z nieruchomością. Jest to forma kredytu wygodna dla banku, gdyż pozwala mu na zaspokojenie roszczeń z tej nieruchomości w pierwszej kolejności przed innymi wierzycielami. Ustanowienie hipoteki następuje przez wpis do księgi wieczystej nieruchomości w sądzie rejonowym. Teraz zobaczmy, jak to się przekłada na ranking kredytów hipotecznych.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Ranking kredytów hipotecznych

Zanim przejdziemy do omówienia samego rankingu kredytów hipotecznych poświęćmy troszkę czasu samym kredytom hipotecznym. Na naszej stronie już nieraz poruszaliśmy tę tematykę, zdajemy sobie jednak sprawę, że temat nie jest prosty a kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata.

Kredyt hipoteczny potocznie zwany jest kredytem mieszkaniowym. Ten kolokwializm bierze się z faktu, że kredyt hipoteczny w większości przypadków zaciąga się w celu zakupu mieszkania, czy też domu.

Jednak kredyt hipoteczny udzielany bywa także na przykład na zakup materiałów budowlanych na budowę domu, w takim przypadku mamy do czynienia z kredytem budowlano-hipotecznym. Uruchamiany jest on w transzach, a z tego rozwiązania chętnie korzystają między inni deweloperzy czy też spółdzielnie mieszkaniowe.

Czym jest hipoteka?

Kluczowym elementem w tematyce kredytów hipotecznych jest sama hipoteka. Czym w takim razie jest rzeczona hipoteka? Najogólniej mówiąc hipoteka jest zabezpieczeniem na wypadek nie spłacenia kredytu.

Posługując się nieco bardziej prawniczym językiem, hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi (pożyczkodawcy) zabezpieczenie na nieruchomości na wypadek niespłacenia zobowiązania (kredytu hipotecznego) przez dłużnika (pożyczkobiorcę).

Kredyt hipoteczny krok po kroku czyli zanim dostaniemy kredyt

Rynek oferuje bogatą ofertę kredytów hipotecznych, jednakże jak wiadomo kredyt kredytowi nie jest równy. Co więcej warto wybierać jak najbardziej optymalne dla nas rozwiązania, oraz podjąć pewne kroki, zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego domu dla swojej rodziny. Należy przede wszystkim:

  • Oszacować swoją zdolność kredytową, przejrzeć ranking kredytów hipotecznych i ich warunki;
  • Zastanowić się jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, najlepszym rozwiązaniem tu jest zlikwidowanie limitów kredytowych, kart debetowych, spłacenie innych pożyczek;
  • Zawrzeć umowę przedwstępną z deweloperem;
  • Zaznajomić się z kosztami okołokredytowymi.
Ranking kredytów hipotecznych — kredyt hipoteczny krok po kroku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytów?

Bardzo często zdarza się, iż w momencie podjęcia decyzji o kredycie hipotecznym na rynku pojawia się bardzo atrakcyjna oferta, znacznie ograniczona czasowo, często spotykanym rozwiązaniem jest oferowanie braku marży (tak zwana zerowa marża kredytowa) przez dany okres czasu. Zachęcony niższymi odsetkami klient zamiast zajrzeć w ranking kredytów hipotecznych, czy szczegółowo przeczytać umowę, od razu podpisuje umowę, która już za kilka miesięcy (po upływie czasu zerowej marży w umowie) może radykalnie podnieść ratę kredytu.

Innymi zabiegami stosowanymi przez banki w celu zachęcenia potencjalnych kredytobiorców jest stosowanie różnych kruczków prawnych. Zawsze warto kilkakrotnie pytać doradę w banku, czy samodzielnie dokładnie przeczytać umowę, aniżeli podpisać tak ważne zobowiązanie na kilka, kilkanaście lat. Podobnie jak w wyżej podanym przykładzie banki oferują niejednokrotnie tak zwany cross selling, polegający na sprzedawaniu produktów w pakiecie, jako tańsze rozwiązanie.

Ranking kredytów hipotecznych — przykład kredytu 0%

Zachęceni płaceniem niższej marży nie domyślamy się nawet, iż to kolejny kruczek, który może generować dodatkowe koszty i w konsekwencji kosztować więcej, aniżeli sam kredyt hipoteczny bez dodatkowych „udogodnień”.

Przykładem może być niższe oprocentowanie kredytu pod warunkiem otworzenia na czas trwania tej umowy także konta osobistego, na które wpływać ma wynagrodzenie.

Jak wiadomo banki często po pewnym czasie informują z wyprzedzeniem klienta o zmianie regulaminu w usługach dotyczących kont osobistych i tym sposobem okazać się może, że płacimy więcej za utrzymanie konta czy kart, nie możemy jednak zamknąć konta, gdyż bank w tym przypadku zwiększy nam marżę.

Należy uważać także na banki, które podwyższają tak zwany spread – różnica między kupnem a sprzedażą waluty, znacznie opłacalnej jest samodzielnie wymieniać pieniądze w kantorze i spłacać go w walucie obcej, jednakże i za tą możliwość większość banków nalicza dodatkowe opłaty.