Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Ranking kredytów gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych. Sam termin kredyt wywodzi się od łacińskiego słowa „credo”, co oznacza wierzę, ufam. W sensie ekonomicznym kredyt polega na odstąpieniu przez jedną ze stron, drugiej stronie określonej ilości pieniędzy lub w towaru w zamian za obietnicę zwrotu w ustalonym terminie równowartości, łącznie z wynagrodzeniem za jej udzielenie, czyli odsetkami. Poniżej prezentujemy ranking kredytów gotówkowych. Zawsze warto wiedzieć co oferuje konkurencja. Czytaj dalej…

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Czym różni się kredyt od pożyczki

Zanim przejdziemy do omówienia tego, co zawiera ranking kredytów gotówkowych, zastanówmy się czym tak naprawdę różni się kredyt od pożyczki.

Udzielanie kredytów i pożyczek to podstawowa czynność banków, bez których nie mogą one funkcjonować i się rozwijać. Z ekonomicznego punktu widzenia kredyt i pożyczka są tym samym.

W sensie prawnym różnią się. Umowę pożyczki reguluje kodeks cywilny a umowę kredytu reguluje Prawo Bankowe.

  • Pożyczka nie wymaga określenia w umowie celu, na który mają być przeznaczone pieniądze.
  • W przypadku kredytu, cel musi być wskazany w umowie kredytowej.

Poza celowością w umowie kredytowej musi być określony termin i oprocentowanie. Konieczność określenia celu wcale nie ogranicza możliwości udzielenia kredytu gotówkowego, wystarczy najczęściej wskazać cel konsumpcyjny.

Pamiętaj, bank ma prawo sprawdzić czy wskazany cel został zrealizowany zgodnie z zapisem w umowie.

Pamiętaj, wykorzystanie kredytu i to nie tylko gotówkowego, niezgodnie z zapisem w umowie może być podstawą do wypowiedzenia umowy i wezwania do spłaty przed terminem.

Ranking kredytów gotówkowych vs. wysoka pozycja kredytu w rankingu?

Oprocentowanie

Z badań wynika, że podstawowym parametrem, który decyduje o wysokiej pozycji w rankingu kredytów gotówkowych jest właśnie – oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu gotówkowego ma jednorodny charakter czyli wyznaczona jest jej wysokość i jest podana w tabelach oprocentowania.

Określane jest również czy oprocentowanie ma charakter zmienny czy stały. Dla umów dłuższych niż 12 miesięcy banki stosują przeważnie oprocentowanie zmienne, a zmiany te podawane są w tabelach oprocentowania.

Prowizje

Drugim bardzo ważnym parametrem, który zawiera w sobie ranking kredytów gotówkowych jest prowizja od udzielonego kredytu. O ile oprocentowanie kredytów może w niewielkim stopniu różnić się w poszczególnych bankach, o tyle prowizja za udzielenie kredytu może istotnie wyznaczyć cenę kredytu, a co za tym idzie również wysoką pozycję w rankingu.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z kalkulatora kredytu gotówkowego, ponieważ tam uzyskamy odpowiedź na pytanie, gdzie pożyczymy taniej. Wskazuje na to Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO) oraz oczywiście wysokość raty.

Zabezpieczenia

W przypadku kredytów gotówkowych banki raczej nie wymagają od klienta szczególnych zabezpieczeń. Więc nie są one już wyznacznikiem pozycji w rankingu kredytów.

Jeśli klient jest znany w banku, ma dobrą historie kredytową to wystarczą zaświadczenia /oświadczenia o dochodach i podpisanie „oświadczenia o poddaniu się egzekucji”.

Jeśli natomiast kredyt dotyczy większej kwoty i długiego okresu kredytowania (maksymalny okres kredytowania to 8 lat) bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie jak na przykład poręczenie, weksel czy poręczenie wekslowe.

Opłaty dodatkowe

Bardzo ważnym lecz często pomijanym na pierwszej stronie rankingu parametrem są wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe. W naszym rankingu powyżej możesz zobaczyć dodatkowe opłaty w szczegółach oferty, klikając przycisk więcej.

Musisz zwrócić uwagę na coraz chętniej sprzedawane ubezpieczenia (coraz trudniej znaleźć bank, który ubezpieczenie nie traktuje obligatoryjnie). Jeśli już nie możemy uniknąć tej dodatkowej opłaty to trzeba domagać się od banku Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Pamiętaj, przeczytaj uważnie co ubezpieczasz, czy jesteś stroną czyli ubezpieczonym oraz tzw. wyłączenia z ubezpieczenia. Jeśli czegoś nie rozumiesz – dopytaj.

Ranking kredytów gotówkowych – prosta instrukcja obsługi

Wiemy jakie elementy były kluczowe przy ustalaniu rankingu zatem ranking kredytów gotówkowych i jego analiza nie powinny stanowić problemu.

W tym jednak miejscu warto podkreślić, iż nie zawsze korzystnie jest przyglądać się jedynie czołówce rankingu. W większości przypadków, to jest właśnie najlepsza z ofert, ale czasem warto poświęcić nieco więcej czasu i przejrzeć kilka różnych propozycji z różnych miejsc. Chociażby w celu zdobycia nieco więcej doświadczenia i upewnienia się, że nasz wybór jest najlepszy.

Reklama telewizyjna kontra ranking kredytów gotówkowych

Kredyt gotówkowy ma zaspokoić potrzebę klienta na gotówkę, banki wychodzą z założenia, że ta potrzeba jest nagła – i często tak właśnie jest. Wykorzystują jednak to, wzbudzając w nas poczucie „niezbędności”. Czy zauważyłeś, że najczęściej spotykanym zdaniem w reklamie jest: „ jeśli potrzebujesz szybko pieniędzy…”.

Najczęstsze cytaty z reklam kredytów gotówkowych: kredyt na wszystko, szybka decyzja, brak zabezpieczeń, bez zbędnych formalności, gwarancja najniższego oprocentowania czy też najniższej raty, prolongata spłaty. Często dorzuca się do tego wszystkiego słowo tani kredyt.

Uwaga! Możesz zweryfikować rzetelność każdej reklamy, a my chcemy Tobie w tym pomóc. Dlatego właśnie powstał ten ranking kredytów. Wszystko zebrane w jednym miejscu, abyś mógł wybrać najlepszą dla Siebie ofertę. Możesz też wykonać prosty test na kalkulatorze kredytowym – kredytu gotówkowego, a wszystko to po to, by przekonać się, który z banków jest najbliżej składanych obietnic, a tym samym zasługuje na Twoją uwagę.

Zobacz jeszcze raz ranking kredytów gotówkowych