Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Ranking kont osobistych

Ranking kont osobistych. Konto osobiste, to nic innego jak rodzaj bankowego rachunku bieżącego. Innymi słowy rachunek osobisty przeznaczony dla osób fizycznych. Służy on do bieżącego zarządzania środkami finansowymi,takimi jak przychody z wynagrodzeń, emerytur itp. Za pomocą konta osobistego najczęściej regulujemy płatności za rachunki masowe, dokonujemy zakupów płacąc kartą bankowa czy korzystamy z możliwości uruchomienia kredytu odnawialnego. Konto osobiste jest podstawowym produktem bankowym. Zobacz nasz ranking kont osobistych.

Co należy wiedzieć o kontach osobistych

Nie każdy Polak posiada własne konto bankowe. Z różnych przyczyn. Bo nie widzi takiej konieczności, bo okoliczności zewnętrzne nie wymuszają na nim by je założyć, bo nie ufa bankom. Przyczyn można by mnożyć wiele, ale jedno jest pewne — wcześniej czy później postęp technologiczny i cywilizacyjny, który dokonuje się na naszych oczach, zmusi tych naszych rodaków, którzy dotąd tego nie uczynili, do pofatygowania się do tego czy innego banku i założenia w nim swojego pierwszego ROR-u.

Czym jest konto osobiste?

Dla tych zaś, którzy nie wiedzą, lub nie są pewni – małe przypomnienie. Konto osobiste to rachunek imienny otworzony w wybranym przez nas banku, za pomocą którego możemy dokonywać między innymi takich operacji finansowych, jak otrzymywanie wypłaty bądź renty, dokonywanie przelewów, czy wybieranie gotówki z bankomatów.

Banki zazwyczaj określają konto osobiste mianem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (w skrócie ROR), ale szczerze powiedziawszy powinno ono nam służyć tylko i wyłącznie do regulowania bieżących zobowiązań.

Gromadzenie oszczędności na rachunku ROR, to zły pomysł. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Tego typu konta nie są albo w ogóle oprocentowane, albo w znikomym stopniu. To zaś oznacza, że w skali roku tracimy w wyniku inflacji nawet kilka procent ich (oszczędności) wartości. Przy dużych kwotach może to oznaczać pokaźne straty.

Dlatego jeśli je mamy nadwyżki finansowe, lepiej pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, który zazwyczaj jest oprocentowany nie wiele gorzej niż lokaty długo- i krótkoterminowe, a przy tym pozwala wypłacać środki w razie potrzeby bez widma utraty odsetek.

Jak założyć konto osobiste?

W dzisiejszych czasach założenie konta w banku nie przedstawia żadnych trudności. Właściwie nie musimy nawet wychodzić z domu, wystarczy dostęp do Internetu. Wypełnienie wniosku zajmie nam dosłownie kilka chwil i właściwie w tym momencie możemy cieszyć się własnym ROR-em.

Nim jednak wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „ranking kont osobistych”, albo pobiegniemy do pobliskiego oddziału banku, warto sprawę przemyśleć pod kątem własnych potrzeb finansowych.

To ważne, gdyż co prawda każdy ROR pozwala dokonywać przelewów, ale nie każdy oferuje takie same dodatkowe możliwości (lub nie w takiej samej cenie), które mogą nam się bardzo przydać w codziennym użytkowaniu konta.

Gdy już wiemy, czego nam trzeba, możemy zacząć szukać czegoś dla siebie. Najłatwiej jest to zrobić przez Internet wpisując, jak już była o tym mowa, w Google frazę „ranking kont osobistych”. W wynikach wyszukiwania znajdziemy przynajmniej kilka rankingów tego typu kont, które pomogą nam w dokonaniu dobrego wyboru.

Jak czytać rankingi?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić po wejściu ma stronę danego rankingu, to nie zerknięcie na Top 3 rachunków, ale przeczytanie jego omówienia dostarczonego przez dany portal, gdzie powinno się znaleźć wyjaśnienie kwestii, czym się kierowano przy układaniu takiego rankingu.

To istotne, gdyż nie istnieje coś takiego, jak ranking absolutny, który wskaże nam bez cienia wątpliwości najlepsze konto osobiste na świecie, lecz tylko rankingi, których zwycięzcy są zwycięzcami z jakiegoś powodu. Ale coś, co jest dobre dla naszego sąsiada, wcale nie musi być dobre dla nas. I na odwrót.

Przykładowo. Jeżeli często robimy zakupy on-line za pomocą karty bądź debetowej, bądź kredytowej, byłoby dla nas dobrze, gdyby nasz ROR miał funkcję CashBack, zwracającą nam część wydanej kwoty. Z kolei dla naszego sąsiada może to nie mieć znaczenia, gdyż on raczej mało korzysta z sieci, a zakupów przez nią nie ma zamiaru robić nigdy.

Konto osobiste dla mnie

Dlatego też czytając omówienie danego rankingu powinniśmy cały czas mieć na uwadze swoje potrzeby. Jeżeli bowiem okaże się, że przyjęto w nim zasady oceniania kont, które do nich nie pasują, to musimy poszukać takiego, który bardziej odpowiadałby naszym potrzebom.

Niestety, Google jeszcze nie posiada „umiejętności” odpowiedzenia na zadane pytanie, choćby takie jak: „konto osobiste odpowiednie dla mnie?”, dlatego będziemy musieli samodzielnie ocenić wartość tych, które nam on podsunie. Nie jest to jednak jakaś niemożliwa do wykonania praca, jeśli tylko do sprawy podejdziemy z jasnym obrazem tego, czego szukamy.