Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Jak zabezpieczyć się przed bankructwem dewelopera? Wykorzystaj rachunek powierniczy

Rachunek powierniczy. Umowa z deweloperem, w sytuacji gdy dochodzi do postawienia firmy deweloperskiej w stan upadłości przestaje obowiązywać, a klient staje przed koniecznością dochodzenia swoich wpłaconych firmie budowlanej pieniędzy przed sądem. Ustawiony w kolejce klient do odbioru własnych pieniędzy i tak ich nie odzyska, bo skoro firma upada tzn. że traci płynność finansową i możliwość dalszej działalności.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że klienci oczekujący na swoje M nie mają aktów własności, a jedynie umowy kupna – sprzedaży mieszkania. Historie takie powtarzają się bardzo często. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami upadku jednej z największych w Polsce firmy deweloperskiej GANT Development.

Jest jednak możliwość zabezpieczenia się przed bankructwem dewelopera — rachunek powierniczy

W prawie bankowym znajdziemy odpowiedź na to pytanie, bowiem art. 59 prawa bankowego określa definicję rachunku powierniczego.

Jak działa rachunek powierniczy

Co dokładnie daje nam rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy może być zastosowany w różnego rodzaju transakcjach, które odbywają się w czasie, a strony umowy chcą gwarancji spełnienia umowy.

Klienci będące osobami fizycznymi najczęściej wykorzystują ten rodzaj rachunku do zabezpieczania się na wypadek utraty środków w związku z transakcjami na rynku nieruchomości.