Przeniesienie konta bankowego – wszystko, co warto wiedzieć

Większość osób jest przywiązana do swojego banku. Czasem jednak może się zdarzyć, że dotychczasowa oferta nie będzie dla nas atrakcyjna, bank zmieni cennik, a my znajdziemy korzystniejszą ofertę i uznamy przeniesienie konta bankowego za dobre rozwiązanie. Kiedy warto zmienić bank i o czym warto wiedzieć?

Na czym polega przeniesienie konta bankowego?

Przeniesienie konta bankowego to po zmiana banku z którego korzystamy, przeniesiemy środki zgromadzone na dotychczasowym koncie, zlecenia zapłaty i inne istotne ustawienia. Banki zdają sobie sprawę, że klienci czasem zmieniają konta i z reguły jest to możliwe. Niemożliwe jest jednak przeniesienie konta z tym samym numerem, ponieważ część numeru jest zależna od banku i oddziału, w którym założyliśmy rachunek.

Ile kosztuje taka usługa?

W wielu bankach pieniądze zostaną przelane na nowy rachunek. W większości banki nie pobierają opłat za zmianę, zawsze jednak należy doczytać umowę lub spytać doradcę.
Informacje o cenie takiej operacji znajdziesz w umowie zawartej z dotychczasowym bankiem, nawet jeśli pojawią się koszty, zwykle nie są to jakieś wysokie kwoty. Dodatkowa opłata przeważnie obowiązuje, kiedy założyliśmy konto z promocji, która obligowała nas do korzystania z rachunku przez minimum rok. Podobnie jest w przypadku zamknięcia konta po trzech czy czterech miesiącach, od jego otwarcia. W takiej sytuacji warto się zastanowić i przekalkulować, co nam się bardziej opłaca.

Utrudnienia

Nie zawsze przeniesienie konta do innej instytucji będzie możliwe. Jeśli korzystasz z wielu produktów danego banku, sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana. Jeśli konto służy do pobierania raty kredytu, zamknięcie go nie będzie możliwe. Jeśli na koncie zostały nieuregulowane sprawy, blokada środków czy nierozliczone transakcje. Bank nie zgodzi się na zmianę konta, jeśli na rachunku jest zarejestrowane zajęcie egzekucyjne lub postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Przed rozpoczęciem całego procesu powinno się uregulować wszelkie sprawy związane z obecnym kontem bankowym. W umowie zwykle zawarty jest też okres wypowiedzenia, zanim bank zamknie dane konto. W tym czasie nadal będzie pobierał opłaty za prowadzenie rachunku i karty.

Czy przeniesienie konta się opłaca?

Jeśli warunki nowego banku są dużo bardziej atrakcyjne niż obecnego, takie rozwiązanie może przynieść nam sporo korzyści. Wiele banków oferuje różne bonusy w zamian za przeniesienie do nich konta, na przykład w postaci dodatkowych środków na koncie. Prowadzenie konta powinno być możliwie jak najtańsze. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z aktualnej oferty czy obsługi obecnej instytucji, zmiana może być dobrym rozwiązaniem.

Dokładne zapoznanie z ofertą nowego banku

Nie należy zapominać, by dokładnie zapoznać się z nową ofertą. Można w tym celu porównać warunki i koszty prowadzenia rachunków. Szkoda by było tracić czas i pieniądze na pozornie lepszą ofertę, która w rzeczywistości okaże się mniej atrakcyjna.

Jak przenieść konto?

Pierwszy kok to kontakt z nowym bankiem. Możemy złożyć wniosek i podpisać pełnomocnictwo, dzięki któremu bank zajmie się wszelkimi formalnościami. W tym celu udaj się do placówki banku. Jeśli instytucja dopuszcza możliwość internetowego załatwienia sprawy, warto z niej skorzystać, wypełnić formularz i wysłać potrzebne dokumenty. Dokumenty, które potrzebujesz, to:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • numer konta w dotychczasowym banku
  • dane wierzycieli, jeśli zamierzasz przenieść polecenie zapłaty
  • adresy instytucji, które chcesz, by bank powiadomił o zmianie konta

Bank zajmie się takimi sprawami, jak przeniesienie rachunku z ustawieniami oraz poinformowaniem odpowiednich osób czy instytucji, Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i innych wskazanych przez klienta. W ramach rachunku płatniczego możesz przenieść również rachunki walutowe, o ile bank prowadzi rozliczenia w danych walutach.
Zwykle ten proces trwa od tygodnia do nawet trzech tygodni. Drogą telefoniczną lub mailową zostaniesz poinformowany o pozytywnie zakończonym procesie.

Przeniesienie konta na własną rękę

Nie musimy korzystać z pomocy banku, jeśli chcemy zmienić konto. Wystarczy utworzyć rachunek w nowej instytucji, przelać środki ze starego konta na nowe i zamknąć poprzednie konta. Należy jednak pamiętać, żeby poinformować odpowiednie placówki o zmianie – czy to urząd skarbowy, ZUS, pracodawcę oraz stałych odbiorców płatności np. dostawcy mediów. Konieczna jest także aktualizacja wszędzie tam, gdzie umieściliśmy informację o rachunku, na portalach pożyczkowych czy aukcyjnych. W takim przypadku załatwiamy wszystko sami i od nowa ustawić ustawienia konta.

Podsumowanie

Przeniesienie konta do innego banku nie jest sprawą trudną ani kosztowną. Przed podjęciem decyzji należy jedynie dokładnie przeanalizować oferty banków i ewentualne koszty, choć nie muszą się one pojawić oraz uregulować zobowiązania wobec poprzedniego banku.