Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Przeniesienie konta bankowego

Przeniesienie konta. Bardzo nie lubimy zmian. Wielokrotnie bywamy niezadowoleni z ciągle rosnących kosztów prowadzenia konta czy też z samego banku. Czy jednak podejmujemy próby zmiany tej sytuacji? Wiele razy odpuszczamy, godzimy się na niezadawalającą jakość usług, bo proces szukania nowego banku i nowego konta kojarzy nam się z bardzo skomplikowanym zadaniem. Tkwimy w starym banku z przyzwyczajenia i niechęci do wszelkich zmian. Okazuje się jednak, że zmiana nie musi być dla nas skomplikowana.

Proste przeniesienie konta

Zmiana konta i banku nie jest procesem skomplikowanym, ale pokażemy Tobie krok po kroku jak tego dokonać w łatwy i prosty sposób:

Krok 1. Szukamy banku

Szukamy oferty banku, która nas „zachwyci”, czyli spełni nasze oczekiwania. Niestety ten krok musimy zrobić sami, ale możemy skorzystać z możliwości jakie nam daje sam bank poprzez formularze kontaktowe. Wysyłamy zapytanie i czekamy aż bank skontaktuje się z nami – bądźmy przygotowani na taką rozmowę, należy pytać o te same parametry konta, aby dokonać ich porównania. Możemy też skorzystać z porównywarki kont osobistych

Krok 2. Otwieramy konto

Otwieramy konto w „nowym” banku

Krok 3. Składamy pisemne wypowiedzenie umowy

Składamy pisemne wypowiedzenie umowy o prowadzenie konta w „starym banku”. Sprawdzamy ile wynosi okres wypowiedzenia i jakie mogą być konsekwencje finansowe naliczone nam przez bank z tego tytułu.

Krok 4. Przeniesienie środków

Przeniesienie środków i produktów:

Jeśli decydujemy się na przeniesienie konta na własną rękę, musimy pamiętać by poinformować o zmianie wszystkich zainteresowanych, czyli np. pracodawcę, Urząd Skarbowy czy ZUS, a następnie dokonać wypowiedzenia poleceń zapłaty. Kolejnym ruchem powinno być samodzielnie przeniesienia zleceń stałych. Przenosimy wszystkie płatności na nowe konto.

Od 2010 roku zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich, bank jest zobowiązany do wykonania wszystkich tych czynności, klient składa w „nowym banku” stosowny formularz, który stanowi upoważnienie dla pracownika banku, aby dokonał wszystkich czynności związanych z przeniesieniem salda, zleceń jak i wysłanie informacji o zmianie konta do wskazanych przez klienta urzędów.

Przeniesienie konta w 4 prostych kontach

Przeniesienie konta jest proste, ale pamiętaj o…

Przeniesienie konta do innego banku jest więc stosunkowe proste, o ile konto to służy nam do przelewów, płatności oraz przekazywania na konto naszych dochodów.

Pamiętaj, jeśli z prowadzonym kontem będzie związane wiele produktów, to jego przeniesienie będzie trudniejsze. Dotyczy to głównie konta z kredytem odnawialnym, spłaty kredytu w powiązaniu z kontem czy rachunki lokat.

Należy upewnić się, że nowy bank jest gotów przejąć nas z historią rachunku, udzielić nam kredytu odnawialnego czy zaproponować dobre warunki dla naszej lokaty.

Uwaga: Zadbajmy o przeniesienie naszej historii rachunku. Z dobrą i długą historią rachunku mogą wiązać się dodatkowe bonusy i przywileje.

Porównanie kont osobistych