Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Pożyczki hipoteczne

Pożyczka hipoteczna. Pieniądze z pożyczki hipotecznej przeznaczyc można na dowolny cel i spłacać w ratach rozłożonych nawet na kilkadziesiąt lat. Środki otrzymać można zarówno w polskich złotych jak i walucie obcej, a ich suma wynosić może nawet do 100% wartości nieruchomości.

Dla kogo jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna czyli pożyczka pod hipotekę skierowana jest dla wszystkich, którzy posiadają na własność dom, mieszkanie, działkę lub inną hipotekę mogącą być zabezpieczeniem dla uzyskanej sumy pieniędzy.

Daje to możliwość otrzymania lepszych warunków i niższego oprocentowania niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych i jest doskonałym sposobem na uzyskanie znacznych środków na naprawdę korzystnych warunkach.

Dzieje się tak, ponieważ banki otrzymują od klienta gwarancję w postaci hipoteki, która minimalizuje ryzyko udzielenia pożyczki. To z kolei powoduje zwiększenie wiarygodności pożyczkobiorcy w opinii instytucji finansowej, która skłonna jest na obniżenie oprocentowania.

Warto też dodać, że tego typu pożyczka hipoteczna różni się nieco od kredytu i może być przyznana na dowolny cel, a nie jedynie na cele mieszkaniowe. Czas spłaty takich zobowiązań wynosi z reguły 20-30 lat.

Pożyczka hipoteczna jest niewątpliwie bardzo korzystnym sposobem na pozyskanie funduszy dla wszystkich tych, którzy gotowi są na poręczenie własną nieruchomością i posiadają wiele zalet wpływających na atrakcyjność tego produktu na rynku finansowym.

Przede wszystkim liczy się oprocentowanie, które jest tu niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, mieszkaniowych czy samochodowych. Dużą w tym rolę odgrywa zabezpieczenie hipoteczne, gdyż jest ono dla banku jedną z najlepszych form zabezpieczenia i w zamian instytucja finansowa skłonna jest obniżać swoje marże.

Na jaką pożyczkę możemy liczyć?

Zabezpieczenie to umożliwia także klientom na zaciąganie znacznie wyższych zobowiązań, a ich suma zależna jest od wyceny nieruchomości, jaka zostaje przekazana pod zastaw. W praktyce jest to 50 do 70%, ale pożyczkobiorca liczyć może nawet na 100% wartości hipoteki jaką przekazał w ramach zabezpieczenia.

Można zatem za jej pomocą sfinansować zakup samochodu, wycieczkę zagraniczną lub wykorzystać do spłaty innych zobowiązań. O ile kredytobiorca nie posiada własnej nieruchomości, może także przedstawić jako zabezpieczenie hipotekę osoby trzeciej, która wyrazi na to zgodę.

Warto także wiedzieć, że do zaciągnięcia tego typu zobowiązania z reguły nie wymagane są zaświadczenia o dochodach, a jedynie zdolność do czynności prawnych, zdolność kredytowa, oraz stały pobyt na terenie Polski.

Ranking pożyczek hipotecznych

Starania o pożyczkę hipoteczną poprzedzić należy dokładną analizą rynku i rankingu pożyczek, który stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy dla każdego pożyczkobiorcy. Jest on niezwykle ważny ponieważ można dzięki niemu porównać oferty wielu banków pod względem opłacalności poszczególnych produktów i ich parametrów.

W zestawieniach tych znaleźć można między innymi informacje na temat wysokości oprocentowania, które ustalane są indywidualnie przez banki i w przypadku różnych ofert mogą się między sobą znacznie różnić, a także informacje o prowizjach, które także mają wpływ na całkowity koszt pożyczki.

Nie mniej istotne dla klienta są także rodzaje dostępnych rat — stałe lub malejące, a także okres kredytowania poszczególnych ofert. Przy porównaniach pożyczek hipotecznych warto także wziąć pod uwagę walutę w jakiej są one udzielane.

Pamiętaj, zobowiązania zaciągane w złotówkach pozbawione są ryzyka związanego ze zmianą kursu walut i tym samym zmian w kwotach rat.

Pożyczka hipoteczna może być analizowana pod wieloma względami, ale ważne jest przede wszystkim to, by dokonywać tego w oparciu o aktualne rankingi i oprócz dogodnych dla siebie parametrów oferty brać także pod uwagę własne możliwości finansowe.