Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Porównanie kredytów samochodowych

Porównanie kredytów samochodowych. Statystyki pokazują, że wciąż wielu z nas-klientów banków decydując się na zakup samochodu na kredyt bierze pod uwagę jedynie zwykły kredyty gotówkowy. Czyżbyśmy nie znali lepszej a na pewno tańszej formy kredytowania zakupu nowego czy też używanego auta? Nie zdajemy sobie sprawy z istnienia specjalnych kredytów, których przeznaczeniem jest właśnie zakup pojazdu?

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Porównanie kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy to żaden sekret, ani tajemna wiedza bankowa. Tego typu kredyt dostępny jest zarówno dla osób chcących zakupić samochód osobowy, jak i też tych, którym marzy się motocykl, samochód ciężarowy czy ciągnik niezbędny do pracy w gospodarstwie. Ubiegać się można o praktycznie dowolną kwotę, w zależności od tego, ile kosztuje wybrany przez nas pojazd, oraz jaką mamy zdolność kredytową.

Jaki jest okres kredytowania samochodu?

Czas spłaty kredytu na samochód wynosi maksymalnie 10 lat, dzięki czemu można dostosować wysokość rat do swoich realnych możliwości finansowych. Oprocentowanie kredytu różni się w zależności od banku, w którym staramy się o kredyt samochodowy oraz różnych innych czynników.

Kredyt samochodowy a może gotówkowy?

Wciąż wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj kredytu będzie dla nich bardziej odpowiedni. Pod uwagę w tych rozważaniach brane są oczywiście kredyty samochodowe ale również kredyty gotówkowe. Zaletą kredytu gotówkowego jest niewątpliwie fakt, że nie musimy określać dokładnie na co zostaną przeznaczone pieniądze, nie mniej jednak w tym przypadku przecież chodzi nam o zakup samochodu.

W większości przypadków znacznie tańszy będzie dla nas kredyt samochodowy, co wynika z prostego faktu, iż zabezpieczeniem tego zadłużenia jest zakupiony pojazd, a więc oprocentowanie jest znacząco niższe.

Rodzaje kredytów samochodowych

Do wyboru mamy trzy rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich, standardowy, wygląda jak każdy inny kredyt, czyli co miesiąc spłacamy raty kapitałowo-odsetkowe w wyznaczonej z góry kwocie. Dużą zaletą tego typu kredytu jest to, że nie musimy posiadać żadnej kwoty na wkład własny.

Kolejny typ, jednoratowy, oferowany jest przez tak zwane "banki samochodowe" i polega na tym, że na początek musimy zainwestować dość dużą kwotę (np. połowę kwoty całego samochodu), a dopiero po jakimś czasie, na przykład po roku, spłacamy całą resztę. Ich największą zaletą jest to, że nie są one oprocentowane, jednak nie są zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z systematycznym oszczędzaniem pieniędzy.

Ostatni typ, tak zwany kredyt balonowy, charakteryzuje się dość niską ratą miesięczną, jednakże na koniec okresu kredytowania kredytobiorca musi wpłacić np. 20% wartości całego pojazdu. Tutaj również nie jest wymagana wpłata własna.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Jeśli już rozważamy kwestię zaciągnięcia kredytu samochodowego, weźmy pod uwagę fakt, iż bank może wymagać od nas jakiegoś zabezpieczenia. Zazwyczaj będzie to cesja praw z polisy autocasco, co oznacza, że w przypadku wypadku bądź uszkodzenia samochodu, ubezpieczyciel wypłaci nasze odszkodowanie nie nam, lecz bankowi.

W przypadku niektórych instytucji może się też okazać, że jeśli nie będziemy spłacać rat w terminie, bank po prostu zarekwiruje nasz samochód. Pewne banki wymagają również od swych kredytobiorców, by poza podstawowym ubezpieczeniem wykupili też polisy na wypadek różnych ryzyk. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku braku lub niskiego wkładu własnego.

Porównanie kredytów samochodowych

Decydując się na zaciągnięcie zadłużenia na zakup pojazdu warto najpierw rozejrzeć się w Internecie i przejrzeć chociażby porównanie kredytów samochodowych. Tego typu zestawienia są zazwyczaj bardzo przejrzyste i pozwalają szybko sprawdzić, co tak naprawdę opłaca nam się najbardziej. Przede wszystkim powinniśmy określić, czy chcemy zakupić samochód nowy, czy też używany — w zależności od tego porównanie kredytów samochodowych będzie się nieco różniło.

Jeśli już znajdziemy porównanie odpowiednie dla nas, zwróćmy uwagę nie tylko na oprocentowanie – chodź jest ono bardzo znaczącym a nie raz kluczowym parametrem, który odróżnia banki i ich podejście do tego rodzaju kredytu i ryzyka z nim związanego. Często kluczowym parametrem może być kwota kredytu, jaką chcemy pożyczyć. Porównanie kredytów samochodowych wskaże nam też, jaki będzie całkowity koszt kredytu.

Porównanie kredytów samochodowych

Pamiętaj, oprocentowanie to nie jedyny koszt zadłużenia — zazwyczaj będziemy musieli zapłacić również prowizję (nawet do 3%) czy inne opłaty manipulacyjne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewiele znaczącymi kwotami, ale w ostatecznym rozrachunku mogą sprawić, że najatrakcyjniejszy kredyt straci sporo na opłacalności.

Porównanie kredytów samochodowych może też uwzględniać cechy dodatkowe poszczególnych ofert, na przykład wymagany wkład własny, cesję praw z polisy ubezpieczeniowej, dodatkowe koszty bądź maksymalny wiek pojazdu, na jaki kredyt może zostać udzielony. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria przedstawiane w rankingu można dokonać właściwego wyboru kredytu i cieszyć się wymarzonym autem.

Zobacz jeszcze raz porównanie kredytów samochodowych