Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Porównanie kredytów hipotecznych

Porównanie kredytów hipotecznych. Nie dość, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, to jeszcze trzeba nieźle się nagimnastykować, by na początek znaleźć a potem dostać najkorzystniejszy kredyt. Zobacz nasze porównanie kredytów i weź kredyt, który najlepiej będzie do Ciebie pasował.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Porównanie kredytów hipotecznych

Niekiedy kredyt hipoteczny nazywany jest także kredytem mieszkaniowym. Powodem jest fakt, iż kredyt ten zaciąga się w celu zakupu mieszkania, czy też własnego domu, udzielany bywa także na zakup materiałów na budowę domu – tak zwany kredyt budowlano-hipoteczny. Ten ostatni uruchamiany jest w transzach (chętnie z tego rozwiązania korzystają między inni deweloperzy, spółdzielnie).

Zazwyczaj jednak środki pozyskane w ten sposób są przelewane w całości na konto biorącego kredyt hipoteczny. Jest to długoterminowy kredyt a więc umowa kredytowa obowiązuje wiele lat, stąd przemyślenie pod każdym kątem tej decyzji jest niezwykle istotne dla domowego budżetu (wszak mówimy tu o wieloletnim obciążeniu naszych finansów).

A czym jest ta hipoteka?

Kluczowym elementem w tematyce kredytów hipotecznych jest hipoteka. Założona hipoteka związana jest z nieruchomością, a nie z osobą, która na jej zakup czy budowę podpisała z bankiem umowę na udzielenie kredytu hipotecznego. Stąd hipotekę kredytobiorca ustanawia na rzecz banku. Najogólniej mówiąc hipoteka stanowi dla banku zabezpieczenie na wypadek niespłacenia kredytu.

Porównanie kredytów hipotecznych czyli zanim dostaniemy kredyt

Rynek oferuje bogatą ofertę kredytów hipotecznych, jednakże jak wiadomo często kredyt kredytowi nie równy. Co więcej warto wybierać jak najbardziej optymalne dla nas rozwiązania, oraz podjąć pewne kroki, zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego domu dla swojej rodziny. Należy przede wszystkim:

 • Oszacować swoją zdolność kredytową, przejrzeć ranking kredytów hipotecznych i ich warunki;
 • Zastanowić się jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, najlepszym rozwiązaniem tu jest zlikwidowanie limitów kredytowych, kart debetowych, spłacenie innych pożyczek;
 • Zawrzeć umowę przedwstępną z deweloperem;
 • Zaznajomić się z kosztami okołokredytowymi.
Porównanie kredytów hipotecznych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytów?

Bardzo często zdarza się, iż w momencie podjęcia decyzji o kredycie hipotecznym na rynku pojawia się bardzo atrakcyjna oferta, znacznie ograniczona czasowo, tak zwana promocja. Często spotykanym trikiem banków jest oferowanie braku marży czy inaczej mówiąc tak zwana zerowa marża kredytowa, która obowiązuje jedynie przez dany okres czasu, a nie całą umowę.

Zachęceni niższymi odsetkami, zamiast zajrzeć w porównanie kredytów hipotecznych, czy szczegółowo przeczytać umowę, od razu podpisujemy umowę, która już za kilka miesięcy (po upływie czasu zerowej marży w umowie) może radykalnie się zmienić i to z naszym pisemnym przyzwoleniem.

Innym trikiem chętnie stosowanymi przez banki w celu zachęcenia nas czyli potencjalnych kredytobiorców jest tak zwany cross selling, polegający na sprzedawaniu produktów w pakiecie, jako tańsze rozwiązanie.

Kolejny raz jesteśmy kuszeni perspektywą płacenia niższych rat, nie domyślając się nawet, iż to kolejny kruczek, który może generować dodatkowe koszty i w konsekwencji kosztować więcej, aniżeli sam kredyt hipoteczny bez dodatkowych „udogodnień”. Przykładem może być mniejsze oprocentowanie kredytu pod warunkiem otworzenia na czas trwania tej umowy także konta osobistego, na które wpływać ma wynagrodzenie lub ubezpieczenie na życie kredytobiorcy.

To nic złego skorzystać z takiej oferty tylko należy pamiętać o kontroli i czujności. Bank po pewnym czasie może nas poinformować o zmianie regulaminu w usługach dotyczących kont osobistych i tym sposobem okazać się może, że płacimy więcej za utrzymanie konta czy kart, nie możemy jednak zamknąć konta, gdyż bank w tym przypadku zwiększy nam marżę.

W takim wypadku należy jeszcze raz przeliczyć ofertę i znowu dokonać wyboru lepszego dla nas.

Niekiedy kruczkiem może być założenie konta osobistego (aby taniej wyniósł nas kredyt), zaś aby spełnić wszelkie warunki kredytobiorca nie jest poinformowany, iż powinien na daną minimalną wysokość ustaloną odgórnie przez bank dokonywać operacji bezgotówkowych, aby cieszyć się mniejszym oprocentowaniem kredytu.

Należy uważać także na banki, które podwyższają tak zwany spread – różnicę między kupnem a sprzedażą waluty. Znacznie bardziej opłacalne jest samodzielna wymiana pieniędzy w kantorze i spłacanie go w walucie obcej, jednakże i za tą możliwość większość banków nalicza dodatkowe opłaty.

Porównanie kredytów hipotecznych a dopasowana oferta

W dobie tak powszechnych usług bankowych świadczonych drogą internetową czyż fatygując się do oddziału banku nie oczekujemy dużo więcej? Czy nie oczekujemy „wyższej kultury bankowości”? Pewnie z większość na tak postawione pytanie odpowiada twierdząco, ale czy jest to właściwe pytanie?

Czy idąc do banku na pewno otrzymujemy więcej niż robiąc to samo – zamawiając z dostawą te same usługi bankowe? Otóż NIE!

Idąc do banku czy nawet doradcy bankowego nie otrzymamy informacji przekrojowej na temat wszystkich dostępnych dla nas możliwości. Przecież bank nie poleci innego banku tylko dlatego, a może szczególnie dlatego, że inny bank posiada obecnie lepszą ofertę kredytową.

W to zadanie doskonale wpasowuje się porównanie kredytów hipotecznych. Zasada działania powyższego porównania jest bardzo prosta. Aby maksymalnie ułatwić wam zadanie po wpisaniu każdego parametru porównywarka dostosowuje się do żądanych parametrów i wyświetla do nich inne pasujące dane.

Parametry jakimi posługujemy się przy kredycie hipotecznym to:

 • wartość nieruchomości;
 • przybliżony okres spłaty;
 • kwota kredytu, jaką chcieli byśmy uzyskać;
 • informację na temat spłaty rat: równe albo malejące

To jednak nie wszystko. W każdym momencie możemy samodzielnie posortować sobie wyniki jakie otrzymujemy. W zależności jaki parametr interesuje nas najbardziej, sortować wyniki możemy po:

 • marży banku;
 • prowizji banku;
 • RRSO;
 • całkowitej wysokości raty;
 • popularności.

Zobacz jeszcze raz porównanie kredytów hipotecznych