Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Kredyt na samochód

Kredyt na samochód. Kredyt taki jest zwany kredytem celowym. Kredyt celowy to nic innego jak kredyt związany z finansowaniem zakupu, a w tym przypadku zakupu samochodu nowego lub używanego. Kredyt na samochód jest jednym z podstawowych produktów w ofercie banków zarówno dla klienta indywidualnego oraz dla firm. Zabezpieczeniem kredytu jest forma przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego łączne z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej OC i Auto Casco. Takie zabezpieczenie kredytu na samochód powoduje, że jest on znacznie tańszy od kredytów gotówkowych dlatego jeśli marzymy o zmianie pojazdu, to warto poszukać takiej oferty w bankach.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Kredyt na samochód czyli sposób na oszczędność

Brak odpowiedniej ilości gotówki na kupno samochodu to kłopot, z którym boryka się wielu konsumentów. Na szczęście jest kilka możliwości sfinansowania zakupu wymarzonego samochodu bez własnych środków finansowych.

Na rynku możemy wyróżnić takie instrumenty bankowe jak:

  • Kredyt na samochód
  • Wynajem długoterminowy samochodu
  • Leasing konsumencki

Największym powodzeniem cieszy się oczywiście kredyt samochodowy i jest on szczególnie chętnie wybierany przez polskich kierowców. Dwa pozostałe, czyli wynajem długoterminowy oraz leasing konsumencki wciąż nie cieszą taką się popularnością, mimo że również umożliwiają szybki dostęp do czterech kółek. Dlatego też warto przybliżyć i opisać zwłaszcza tę najchętniej wybieraną formę wsparcia.

Kredyt samochodowy można uzyskać zarówno za zakup nowego auta z salonu oraz, co ma ogromne znaczenie dla rzeszy polskich kierowców, nabywając je z drugiej ręki. Auta na raty można nabyć w każdym autoryzowanym salonie (nowe i używane objęte gwarancją) oraz w wielu komisach, które współpracują z bankami i instytucjami finansowymi.

Oczywiście można próbować poszukiwać na własną rękę najkorzystniejszej oferty, ale bez porządnego wsparcia, takiego jak chociażby kalkulator kredytów samochodowych, będzie to długotrwałe i niełatwe. Można również pokusić się o zaciągnięcie zwykłego kredytu konsumenckiego, jednak tutaj najczęściej realne oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku kredytu na samochód.

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w przypadku kredytu na samochód to bank jest prawnym właścicielem pojazdu i w przypadku kłopotów ze spłatami, może go odzyskać. Natomiast w przypadku klasycznego kredytu konsumenckiego kierowca jest właścicielem auta, na jakie zaciągnął pożyczkę.

Wkład własny czyli ile dopłacimy do kredytu z własnych oszczędności

Realna wysokość oprocentowania kredytu samochodowego ściśle związana jest z kwotą i czasem kredytowania. Planując zakup auta na raty (nowego bądź używanego), warto przygotować wkład własny w jak najwyższej wysokości, i to mimo że można znaleźć oferty na ponad sto procent wartości auta, gdzie w jego ramach są pieniądze np. na ubezpieczenie czy niezbędny przegląd w przypadku aut z drugiej ręki.

Im krótszy czas spłaty, tym mniejsza będzie wysokość realnego oprocentowania i szybciej staniemy się prawowitymi właścicielami samochodu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzedaży, gdyż jeśli bank jest właścicielem czterech kółek (a jest nim do spłaty ostatniej raty), to nie możemy ich spieniężyć.

Kalkulator kredytów samochodowych

Wybierając kredyt samochodowy, w każdej sytuacji należy zwrócić uwagę na rzeczywistą stopę oprocentowania, gdyż może okazać się, iż teoretycznie korzystna oferta wcale nie będzie najtańszą. Oprocentowanie kredytu to tylko jeden z kosztów, jakie musi ponieść nabywca. Pozostałe to: prowizja oraz obowiązkowe ubezpieczenie.

Samodzielne wyliczenie rzeczywistej stopy oprocentowanie nie jest łatwe, ale na szczęście można uzyskać pomoc bez wychodzenia z domu. Kalkulator kredytów samochodowych online w kilka minut pomoże w wybraniu najkorzystniejszej oferty na rynku. Co ważne, korzystając z takiego narzędzia, można uzyskać dane nie tylko z banków wyspecjalizowanych w kredytach na auta, ale także i z tradycyjnych placówek.

Jak korzystać z kalkulatora?

Nowy czy używany, rok produkcji, wysokość kredytu, rodzaj rat (równe lub malejące), waluta (złotówki, franki, euro czy dolary), długość spłaty — kalkulator kredytów samochodowych po wypełnieniu wszystkich rubryk pozwala na porównanie ofert konkurujących banków bez straty czasu. A dodatkowy czas z pewnością będzie niezbędny w poszukiwaniu wymarzonego auta, zwłaszcza z rynku wtórnego.

Zmiana pojedynczych danych pozwala na lepsze dobranie oferty bez wnikliwej analizy ofert i konsultacji telefonicznych z pracownikami banków. Może okazać się, że warto wziąć droższe auto niż się początkowo planowało lub też pokusić się o krótszy termin spłaty zobowiązania. Dla wygody użytkownika wyniki wyszukiwania sortowane są od najbardziej korzystnych warunków, w formie przejrzystego rankingu.

Mając rzetelne dane, można nawiązać kontakt z pracownikiem banku w celu realizacji umowy. Przychodząc do banku ze sprecyzowanymi oczekiwaniami nie tylko nie tracimy czasu, ale także jesteśmy uważani za osobę kompetentną, której warto pożyczyć pieniądze. Co ważne, dane w kalkulatorze są ciągle aktualizowane, dzięki czemu ma się pewność, że optymalna oferta jest aktualna.

Także pracownicy banków coraz chętniej korzystają z tej formy monitorowania działań konkurencji i zmieniają cennik na bardziej korzystny dla konsumentów. Proste i przemyślane rozwiązania wciąż znakomicie sprawdzają się w praktyce.