Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Mieszkanie dla młodych

Jak wiemy od stycznia 2014 r wszedł nowy program rządowy „mieszkanie dla młodych”. Zastąpił on bardzo popularny program „rodzina na swoim”. Nowy program ma na celu dofinansowanie do kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości dla młodych osób. Ponieważ założenia programu nie są łatwe, przygotowaliśmy narzędzie które nazywa się Mieszkanie dla młodych kalkulator. Dzięki kalkulatorowi wyjaśnią się wszystkie Twoje wątpliwości.

Program "Mieszkanie dla Młodych" (MdM)

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia jak działa narzędzie Mieszkanie dla młodych kalkulator, przyjrzymy się jakie warunki należy spełnić by skorzystać z dofinansowania:

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Czy warto skorzystać z programu „Mieszkanie dla młodych”?

Najpoważniejszym zastrzeżeniem programu mieszkanie dla młodych jest brak możliwości zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych z rynku wtórnego. To może oznaczać również spadek cen tych nieruchomości, a co za tym idzie lepsze warunki dla uzyskania kredytu hipotecznego.

Po drugie należy się przyjrzeć czy marże stosowane do tego typu kredytów nie są wyższe niż komercyjny kredyt hipoteczny. Takie zjawisko występowało przy poprzednim programie „rodzina na swoim”.

Pozytywnym w tym programie jest fakt, że dofinansowanie można wykorzystać jako wkład własny do kredytu hipotecznego, a to może być barierą przy uzyskaniu kredytu hipotecznego po wdrożeniu przez banki Rekomendacji S, wprowadzającej obligatoryjność posiadanie takiego wkładu.

Krótkie podsumowanie programu „Mieszkanie dla młodych”

Reasumując mamy problem z ustaleniem czy beneficjentem tego programu faktycznie są młodzi ludzie bez domów, czy przypadkiem nie deweloperzy i banki.

Ile razy wpłata na tzw. dziurę w ziemi skończyło się utratą pieniędzy i nadziei – wystarczy by deweloper ogłosił upadłość, a dochodzenie swoich pieniędzy może trwać latami.

Rynek wtórny to istniejące już mieszkanie. Skoro dopłaty mają dotyczyć młodych, to skąd te ograniczenia? Jedyna nadzieja w tym, że limity zmobilizują deweloperów do ograniczania kosztów budowy.

Mieszkanie dla młodych

Po co powstało narzędzie Mieszkanie dla młodych kalkulator? Otóż z dwóch głównych powodów. Oba są pokierowane waszym dobrem, czyli dobrem potencjalnych klientów. Ponieważ sami nie mamy pewności czy jest to najlepszy program dla każdego i niekoniecznie każdy powinien z niego skorzystać, decyzję musimy pozostawić wam.

Doświadczenie! By przeprowadzić analizę użyjcie kalkulatora kredytu hipotecznego.

Wybierzcie po prostu tańszą opcję.

Drugi powód dla, którego powstał ten właśnie kalkulator, to ilość zmiennych, o których należy pamiętać podczas obliczania rat kredytu.