Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe. Czy można się przygotować do oszczędzania? Czy można się przygotować do zainwestowania w lokaty? Jeśli już podjęliśmy decyzje, że chcemy oszczędzać jest to połowa sukcesu, ale niestety tylko połowa. Działając w pośpiechu nasze decyzje mogą być nie najlepsze i mogą nie spełniać naszych wysokich oczekiwań. By jednak ułatwić decyzję i zrobić kolejny krok w dobrym kierunku, przygotowaliśmy poniższe zestawienie lokat bankowych.

O lokatach bankowych i kalkulatorach ich rentowności

Lokata bankowa to, nie licząc rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, najpopularniejszy wśród naszych rodaków produkt finansowy. Nic w tym w sumie dziwnego, gdyż jawi się ona na tle innych ofert tego typu jako coś nieskomplikowanego, a przy tym niegrożącego choćby częściową utratą zainwestowanych pieniędzy. A to, jak się okazuje, mimo stosunkowo niewielkiej rentowności, w zupełności wystarcza, aby Polacy wybierali ją jako główny sposób pomnażania swojego kapitału.

Zadaj pytanie

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to terminowy depozyt pieniężny, jaki wnosimy do banku w zamian za jego zobowiązanie, że po określonym z góry czasie zwróci nam go w całości wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. Okres jej obowiązywania może się wahać od jednego dnia do nawet kilku lat (lokaty długoterminowe).

Dla banków lokaty pozyskiwane od indywidualnych klientów stanowią jedno z najistotniejszych źródeł kapitału, którym następnie mogą obracać udzielając na przykład pożyczek. W interesie banków zatem leży, aby było one (depozyty) jak najkorzystniej oprocentowane, dzięki temu bowiem przyciągną więcej osób gotowych powierzyć im swe pieniądze.

Oprocentowanie, kapitalizacja oraz podatek Belki

Oprocentowanie lokaty jest ustalane z góry, zatem zawsze wiemy, ile otrzymamy odsetek po jej likwidacji. Należy tu jednak uważać na kilka rzeczy.

Po pierwsze, oprocentowanie lokaty jest zawsze podawane w stosunku rocznym

Oznacza to, że obiecane w reklamie 5% odsetek otrzymamy wyłącznie wtedy, gdy nasz depozyt zostanie zdeponowany w banku na okres dwunastu miesięcy. W innym przypadku będą one proporcjonalnie mniejsze, np. oprocentowanie lokaty sześciomiesięcznej wyniesie de facto 2,5%.

Po drugie, jeśli zerwiemy lokatę przed czasem, to w większości banków nie otrzymamy żadnych odsetek

W niektórych co prawda jest możliwość założenia depozytu, który gwarantuje nam otrzymanie ich w każdym wypadku, ale będą ona naliczone wyłącznie za okres, przez który nasze pieniądze były do dyspozycji danej instytucji finansowej.

Po trzecie, kapitalizacja lokaty

To bardzo istotny mechanizm, na który warto zwrócić baczną uwagę przy wybieraniu najkorzystniejszej dla siebie oferty, spośród tych dostępnych na rynku (kalkulator lokat może być nam w tym niezwykle przydatny).

Mówiąc krótko, kapitalizacja lokaty to moment, w którym bank dopisuje nam odsetki do naszego depozytu. Jeśli robi to na jej zakończenie, to nic dodatkowo dzięki temu mechanizmowi nie zyskujemy. Jeśli jednak przy depozycie rocznym, jego kapitalizacja będzie miesięczna, to co trzydzieści dni suma kapitału, od którego liczy się nam odsetki, będzie większa o te (odsetki) z poprzedniego miesiąca. To zaś oznacza, że na koniec roku nasz zysk będzie większy niż nominalne oprocentowanie lokaty, którą wybraliśmy.

Po czwarte, podatek od dochodów kapitałowych nazywany inaczej podatkiem Belki

Wynosi on w tej chwili 19% i jest odliczany od wysokości odsetek, jakie uzyskaliśmy na naszej lokacie. To niezbyt przyjemna perspektywa, ale niestety nie do uniknięcia. Można się jedynie pocieszać tym, że podatek jest automatycznie pobierany przez bank, więc sami nie musimy się troszczyć o jego zapłacenie.

Kalkulator lokat, czyli jak wybrać najlepszą ofertę

Ponieważ obecnie każdy bank posiada w swej ofercie depozyt terminowy, powstaje pytanie, jak wybrać ten najlepszy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to zbyt trudne, bo w sieci bezproblemowo znajdziemy kalkulator lokat, który pomoże nam obliczyć zyski, jakie uzyskamy z danego depozytu.

Nim jednak zaczniemy szukać czegoś dla siebie, powinniśmy dobrze przemyśleć kwestię tego, na jak długi czas chcemy i możemy zamrozić swoje aktywa. Na depozytach długoterminowych zarobimy więcej, ale zerwanie ich przed terminem grozi nam utratą odsetek. Warto zatem sprawę naprawdę dobrze rozważyć.

Jak korzystać z kalkulatora lokat?

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie, czas wybrać kilka ofert, które przetestuje nasz kalkulator lokat. Wystarczy wpisać sumę, okres trwania lokaty, oprocentowanie oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek, aby uzyskać wynik w postaci kwoty, jaką zarobimy (zarówno przed opodatkowaniem, jak i po opodatkowaniu).

Jak widać, kalkulator lokat to prosty i łatwy w użyciu program, zatem każdy bez większych problemów będzie mógł sprawdzić przy jego pomocy, która oferta jest dlań najkorzystniejsza.

Promocje lokat bankowych

Banki bardzo często organizują promocje bankowe, a lokaty to wyjątkowo wdzięczny obiekt. Gdy bank potrzebuje pieniędzy na akcję kredytową, przedtem organizuje promocję lokat bankowych. Jest to sygnał dla nas, że możemy liczyć na wyższe oprocentowanie.

Obecnie najpopularniejsze są lokaty kilku miesięczne, warto zatem mieć w zanadrzu kapitał obrotowy, aby sprawnie skorzystać z takich doskonałych okazji.