Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny krok po kroku. Kredyt hipoteczny to często zobowiązanie na długie lata. Chcielibyśmy maksymalnie ułatwić całą procedurę jak i również samo podjęcie decyzji. Czy wiesz jakie kroki należy podjąć, by szybko przejść przez procedury bankowe w sprawie zaciągnięcia kredytu hipotecznego? Całą procedurę wzięcia kredytu hipotecznego zawarliśmy w ośmiu prostych krokach.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

8 prostych kroków do skutecznego podpisania umowy o kredyt hipoteczny

Oto nasz kredyt hipoteczny krok po kroku czli 8 prostych kroków, przejście ich gwarantuję, że żaden bank i żaden kredyt hipoteczny nie będzie dla ciebie ani tajemnicą ani trudnością. Z drugiej strony te proste osiem kroków zapewni Ci pewność w rozmowie z każdym bankiem.

Krok 1. Zdolność Kredytowa

Pierwszym podstawowym krokiem jaki trzeba zrobić zanim zaciągniemy kredyt, to poznanie swojej zdolności kredytowej. Po prostu musimy znać swoje możliwości do zaciągnięcia kredytu czyli musimy określić wysokość raty kredytu, którą będziemy obciążać nasz domowy budżet przez wiele lat. Odpowiedź na to pytanie uzyskamy korzystając z kalkulatora kredytów hipotecznych.

Krok 2. Poszukiwanie nieruchomości

Jeśli już znamy orientacyjną kwotę kredytu, którą banki w naszej sytuacji ekonomicznej są nam skłonne udzielić — szukamy na rynku nieruchomości mieszkania, domu lub działki. Porównujemy oferty cenowe nieruchomości, zwracamy uwagę na to, na ile właściciel nieruchomości jest skłonny do negocjowania ostatecznej ceny, podejmujemy decyzję.

Krok 3. Najlepszy kredyt hipoteczny

W końcu mamy „upatrzoną” nieruchomość, więc czas zacząć poszukiwania najlepszej oferty kredytowej. Wracamy do naszego kalkulatora kredytów hipotecznych, za pomocą którego wytypujemy kilka banków. Pamiętajmy, że musimy uzyskać informacje o całkowitych kosztach kredytu.

Szukamy takich informacji jak: WIBOR, marża kredytu, prowizja za udzielenie kredytu, wysokość wkładu własnego lub koszt ubezpieczenia wkładu własnego, koszt ubezpieczenia do czasu dokonania wpisu w księgach wieczystych, wysokość raty, maksymalny okres kredytowania, wymóg dodatkowych ubezpieczeń np.: od utraty pracy czy ubezpieczenie na życie. Musimy sprawdzić również obligatoryjność tych ubezpieczeń czyli czy bank udzieli nam kredytu bez podpisania umowy o ubezpieczenie. Pamiętajmy również o kosztach popisania umowy notarialnej kupna nieruchomości — to w końcowym rachunku też może zaważyć na tym czy dana oferta jest atrakcyjna i konkurencyjna z innymi.

Większość z nas lubi okazje i promocje. Takie można znaleźć również w banku. Poszukajmy więc okazji i promocji np. banków, które przejściowo obniżają lub rezygnują z prowizji.

Pamiętaj jednak, że parametrem, który najbardziej „zaciąży” na racie kredytu i na jego konkurencyjności, to marża banku i wszelkie dodatkowe ubezpieczenia.

Pamiętaj, posiadanie „wkładu własnego” znacznie obniży koszty kredytu.

Krok 4. Umowa przedwstępna

Jeśli już mamy pewność, że bank zechce nam udzielić kredytu wracamy do nieruchomości i podpisujemy umowę przedwstępną zakupu. Umowa może być umową cywilno-prawną zawartą między stronami lub umową sporządzoną przez notariusza. Zawarcie takiej umowy będzie się wiązało z wpłatą pieniędzy w formie zaliczki czy opłaty rezerwacyjnej.

Pamiętaj, należy zadbać w umowie o to w jakich okolicznościach ta wpłacona przez nas kwota pieniędzy będzie rozliczana w razie odstąpienia czy rozwiązania umowy przedwstępnej.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Krok 5. Złożenie wniosku kredytowego w banku

Kolejnym krokiem jest złożenie w wybranym przez nas, za pomocą kalkulatora kredytów hipotecznych, banku wniosku i umowy przedwstępnej. Każdy bank posiada własne wnioski, można je uzyskać poprzez kontakt z bankiem, przez formularz zgłoszeniowy, drogą mailową lub telefoniczną lub jeżeli jest taka możliwość w oddziale banku.

Pamiętaj, żeby dostarczyć do banku komplet wymaganych dokumentów, bo to skróci proces rozpatrywania wniosku i uzyskania decyzji kredytowej. Bank powinien dostarczyć informację o tym jakie dokumenty należy złożyć przy ubieganiu się o kredyt. A tutaj w prosty sposób sprawdzisz listę wymaganych dokumentów.

Krok 6. Rzeczoznawca

Jeśli spełnimy wszystkie warunki „papierowe” bank wyśle swojego rzeczoznawcę, na nasz koszt. Rzeczoznawca po za potwierdzeniem istnienia wskazanej nieruchomości, dokonuje oszacowania wartości tej nieruchomości. Jeśli według rzeczoznawcy wartość nieruchomości jest zawyżona w stosunku do kredytu bank może odmówić kredytowania, a powodem tej decyzji będzie niewystarczające zabezpieczenie kredytu.

Pamiętaj, że zabezpieczeniem kredytu najczęściej bywa nieruchomość, na którą zaciągany jest ten właśnie kredyt hipoteczny.

Krok 7. Podpisanie umowy kupna

Jeśli uzyskamy promesę czyli swojego rodzaju obietnicę od banku, że udzielenie kredytu hipotecznego na warunkach uzgodnionych i zaakceptowanych przez klienta jest możliwe, podpisujemy umowę ze zbywcą nieruchomości. O ile umowa przedwstępna mogła być jedynie umową cywilno-prawna, tak w tym momencie umowa zakupu nieruchomości musi być już umową notarialną, jeśli kupujemy z rynku wtórnego lub umową cywilno-prawną o przeniesienie własności z dewelopera na klienta w przypadku rynku pierwotnego.

Krok 8. Podpisanie właściwej umowy kredytowej

W końcu po spełnieniu wszystkich powyższych punków i warunków postawionych przez banki i procedury czyli podpisaniu umowy kupna i złożeniu wniosku w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych o wpis zastawu na hipotece w księdze wieczystej możemy udać się do banku i podpisać umowę kredytu hipotecznego.