Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Konto walutowe

Konto walutowe. Konto w walucie obcej jest standardową ofertą, o której możemy się dowiedzieć niemal w każdym banku. Najczęściej oferowane są konta walutowe w następujących walutach: euro, dolarach amerykańskich, funtach szterlingach i frankach szwajcarskich. Założenie takiego konta nie wymaga wielu procedur. Najczęściej wymaga się podstawowego dokumentu tożsamości. Aby otworzyć takie konto można udać się do oddziału banku lub zrobić to przez internetowy kanał transakcyjny.

Dlaczego warto mieć konto walutowe?

Oto nasze główne powody, dla których warto założyć konto walutowe:

Typowe konto walutowe powinno funkcjonować niezależnie od rachunku w walucie polskiej. Taki rachunek jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej z tytułu zatrudnienia, stypendia czy emerytury, lub po prostu ludzi, którzy często podróżują za granicę.

Drugim powodem do założenia konta walutowego może być chęć spłaty kredytu walutowego. Do spłaty kredytu walutowego bank na żądanie klienta, musi założyć bezpłatne konto walutowe. Gwarantuje to tzw. ustawa antyspreadowa. Poprzez wpłatę waluty na ten rachunek unikamy kosztownych przewalutowań. Walutę możemy kupić w kantorach lub coraz powszechniejszych kantorach internetowych. Waluta zakupiona w kantorze internetowym trafia na wskazane konto.

Kolejnym mocnym argumentem do posiadania dobrego konta walutowego jest możliwość robienia zakupów w sklepach internetowych płacąc w walucie kraju w, którym te zakupy robimy.

Jakie mamy rodzaje kont walutowych?

Poza kontami walutowymi a vista (płatne na każde żądanie) można również założyć konto walutowe — oszczędnościowe. Wielu klientów chce przechowywać waluty na kontach, po to żeby dokonać jej wymiany w czasie, gdy spadnie wartość złotówki. Jest to dobry powód do założenia lokaty walutowej.

Konta walutowe posiadają takie same funkcjonalności jak konta w walucie polskiej. Możemy więc wykonywać transakcje płatnicze, przelewy, wpłaty i oczywiście wypłaty. Gdy otworzymy konto walutowe, może zostać nam wydana karta z funkcja płatniczą w sklepach lub przez Internet oraz z funkcją do wypłat z bankomatów.

Jak wybrać dobre konto walutowe?

Ponieważ każdy bank oferuje konto walutowe, można się zastanowić jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze konta. Jednym z podstawowych kryteriów są opłaty za prowadzenie i założenie konta

Większość banków posiada konto walutowe bez opłat za prowadzenie, ale wprowadza dodatkowe warunki: np. konieczność wpłaty i utrzymania minimum wkładu na koncie. Takie minimum wkładu najczęściej wynosi około 100 EUR, 100 USD…oczywiście waluty na jakie jest otworzone konto walutowe.

Drugim warunkiem, z jakim spotykamy się w bankach jest konieczność posiadania konta w walucie polskiej. Do konta walutowego może być wydana karta bankomatowa, przydatna w podróży pod warunkiem, że waluta kraju, w którym przebywamy jest taka sama, jak waluta naszego rachunku. Ponieważ wydanie i używanie karty jest najczęściej operacją płatną, więc trzeba przemyśleć czy z tej karty będziemy korzystać.

Ważne jest jakie opłaty pobiera bank tytułem prowizji od wypłat w tzw. obcych bankomatach za granicą. Opłaty te często są naliczane jako opłaty zryczałtowane, niezależne od kwoty wypłaty. Bywają też banki, które takich prowizji nie pobierają.

Należy więc bardzo dokładnie prześledzić warunki na jakich bank gotów jest nam otworzenie i prowadzenie konta walutowego.