Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Konto osobiste

Konta osobiste Konto osobiste to rachunek przeznaczony dla osób fizycznych. Głównym celem takiego konta jest zarządzanie bieżącymi środkami finansowymi, takimi jak: dochody z wynagrodzeń, emerytur itp. Konto osobiste najczęściej służy nam do regulowania płatności za rachunki masowe jak prąd, gaz, czynsz itp. Z rachunku dokonujemy zakupów płacąc kartą bankową, czy też korzystamy z możliwości uruchomienia kredytu odnawialnego. Konto osobiste jest podstawowym produktem bankowym, nie można powiedzieć, że niezbędnym, ale na pewno bardzo upraszczającym nasze codzienne czynności.

Konto osobiste czyli jak wybrać najlepsze?

Konta osobiste to produkt bankowy, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znane są w Polsce od lat, a ich ilość znacznie przekracza dwadzieścia milionów. Popularność kont osobistych jest bardzo wysoka i coraz rzadziej można spotkać ludzi, którzy takiego konta nie posiadają.

Cechy konta osobistego

Konto osobiste, zwane jest również rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym, co jest jak najbardziej zrozumiałe, bowiem konto osobiste z założenia, służy do otrzymywania i przechowywania środków finansowych oraz dokonywania płatności bezgotówkowych.

Środkami zgromadzonymi na koncie osobistym można rozporządzać na wiele sposobów. Można je wypłacać, zamieniając zapis na koncie na gotówkę lub dokonywać płatności bezgotówkowych. Stan konta – jeśli posiada ono taką funkcjonalność – można sprawdzać przez Internet, w ten sam sposób dokonując przelewów czy płacąc za rachunki. Zaletą są niskie, a najczęściej zerowe koszty takich operacji.

Zalety posiadania konta osobistego

O zaletach konta osobistego nie trzeba przekonywać. Taki produkt finansowy sprawdza się z wielu powodów. Dzięki jego posiadaniu, mamy gwarancję bezpiecznego przechowywania naszych pieniędzy. Nie można ich ukraść, zgubić. Na uwagę zasługuje także łatwość rozporządzania tymi środkami.

Wypłacać można tylko tyle, ile w danej chwili jest nam potrzebne, resztę zaś zatrzymać na koncie. Nie bez znaczenia jest również możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych. Bezpośrednio z konta można dokonywać różnego rodzaju płatności, opłacać rachunki, czy też przelewać pieniądze na konta innych osób, którym chcemy je przekazać.

Niski koszt — wiele zalet

Prowadzenie konta osobistego często wiąże się z kosztami, choć nie jest tak w każdej sytuacji, zawsze więc należy wybierać konto najodpowiedniejsze, czyli niedrogie i o wysokiej funkcjonalności. Aby dzięki posiadaniu konta, tracić mało i zyskiwać dużo, trzeba podjąć decyzje o założeniu konta, które w naszej sytuacji jest najlepsze.

Wybór tych produktów bankowych jest niemały, trudno wręcz zorientować się w ich ilości i rodzajach, dlatego najlepiej skorzystać z rankingów, które podają korzystne i mniej korzystne konta osobiste. Nie każdy wie, że źle wybrane konto osobiste to namacalne straty gotówki. Wysokie opłaty związane z prowadzeniem konta, niskie oprocentowanie rachunku – wszystko to, przyczynić może się do strat finansowych lub braku zysków. Oczywiście warto tego unikać.

Porównanie kont osobistych

Porównania kont osobistych kojarzą się z tabelką, w której wymienione są konta najlepsze i najgorsze. Oczywiście ranking kont tak nie wygląda. Konta osobiste to specyficzne produkty bankowe, których nie można oceniać jednoznacznie. Rankingi kont to rozbudowane tabele, w których można wyróżnić wiele istotnych informacji o kontach. Wymienione są w nich między innymi takie informacje jak:

Jak czytać porównania kont osobistych?

Aby znaleźć korzystny rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, trzeba przeanalizować wiele informacji znajdujących się w rankingach. Na pewno istotne będą takie informacje jak wysokość oprocentowania, czy opłaty związane z prowadzeniem i z korzystaniem z konta, jednak to tylko podstawowe kryteria wyboru.

Szukając konta osobistego dla siebie, nie warto więc sugerować się tylko kosztem jego prowadzenia czy oprocentowaniem, w zamian za to rozważyć, jakie funkcjonalności miałby nasz rachunek oszczędnościowo — rozliczeniowy posiadać i zastanowić się, jakie potrzeby ma spełniać. Jeśli już to przemyślimy, w rankingu kont należy szukać takich, które spełniają nasze warunki i dopiero spośród nich wybierać te konta, które są najkorzystniejsze i najtańsze.

Porównanie kont to nie tylko tabela

Porównanie kont to nie tylko tabela z kontami dobrymi i nieco gorszymi. To element o wiele bardziej rozbudowany. Korzystając z takiego rankingu trzeba więc wiedzieć, jak go czytać. Jeśli zdecydujemy się na to, by na początku wyszukać konta, które spełniają nasze oczekiwania, a później spośród nich będziemy wybierać najlepsze, to z pewnością znajdziemy konto korzystne i tanie.

Jeśli zaczniemy szukać inaczej, koncentrując się na kontach najtańszych, czy o najwyższym oprocentowaniu wkładów, możemy niemiło zaskoczyć się tym, iż opłaty, czy warunki prowadzenia konta, albo jego funkcjonalność działają na minus. To oczywiście może nie dyskwalifikować określonego rachunku oszczędnościowo — rozliczeniowego, ale znacznie zmniejszyć jego atrakcyjność.

Zawsze więc warto szukać rozsądnie. Konta osobiste ranking to ściąga, z której warto korzystać, jednak ma to sens przede wszystkim wtedy, gdy wiemy jak to robić. Postępując odpowiednio, dzięki rankingowi znajdziemy konta tanie i funkcjonalne i zrobimy to o wiele szybciej, niż gdybyśmy szukali takich kont bez pomocy rankingów. Bez wsparcia danymi z rankingów, poszukiwanie dobrego konta byłoby o wiele trudniejsze i o wiele bardziej czasochłonne.