Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Konta walutowe - co warto wiedzieć?

Założenie konta walutowego nie wymaga zbyt wielu procedur i nie jest bardziej skomplikowane od założenia zwykłego konta osobistego. Najczęściej wymaga się podstawowego dokumentu tożsamości. Aby otworzyć konto walutowe albo można pofatygować się do oddziału banku lub zrobić to 100% online nie wychodząc z domu. Zobacz porównanie kont walutowych i wybierz najlepsze dla siebie.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wyjeżdżając często za granicę, czy to w celach służbowych, czy turystycznych, dobrze jest mieć łatwy dostęp do waluty. Minęły już przecież czasy, gdy wyjeżdżało się z gotówką w kieszeni.

To między innymi dzięki kontom walutowym otrzymaliśmy możliwość szybkich i stosunkowo tanich transakcji w obcej walucie.

Bardzo często zdarza się, że prowadzenie konta walutowego jest płatne, tutaj z pomocą przychodzi porównanie kont walutowych, gdzie koszt utrzymania konta jest jednym z kluczowych wskaźników.

Kolejnym wskaźnikiem przy ustalaniu pozycji w naszym porównaniu kont walutowych stanowi koszt karty płatniczej wydawanej do konta.

Do kont walutowych często dołączona jest karta płatnicza, którą możemy posługiwać się na całym świecie, zarówno przy dokonywaniu transakcji bezgotówkowych, jak i wypłat pieniędzy z bankomatów.

Płacąc kartą za granicą nie musimy się martwić o koszty przewalutowania, bowiem za każdą operację finansową bank pobierze wcześniej ustaloną prowizję. Z dodatkowymi kosztami musimy się liczyć tylko wtedy, gdy używamy karty płatniczej w kraju, w którym waluta, w jakiej obsługiwane jest nasze konto walutowe, nie obowiązuje.

Porównanie kont walutowych nie może obyć się jeszcze od jednego ważnego parametru jakim jest oprocentowanie środków na koncie. Oczywistym jest, że na konto walutowe możemy przesyłać pieniądze z zagranicy, a zgromadzone środki będą podlegały oprocentowaniu.

Tylko jakie konto wybrać?

Konta walutowe prowadzone są najczęściej w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, frankach szwajcarskich oraz euro. Inne waluty, ze względu na swoją stosunkowo małą popularność, rzadko kiedy są stosowane przez banki. Oczywistym wyborem będzie walutowe konto bankowe w walucie, której będziemy używać najczęściej.

W Polsce najbardziej popularne są konta w EUR oraz w CHF ze względu na dużą ilość kredytów hipotecznych.