Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Konto młodzieżowe

Konto młodzieżowe to rachunek typu rozliczeniowo-oszczędnościowego dla młodzieży od 13 do 18 roku życia. Spełnia rolę edukacyjną, wprowadzając w świat „bankowości”, uczy zarządzania finansami. Chociaż jego założenie wymaga zgody opiekuna prawnego, to właścicielem konta pozostaje osoba małoletnia.

Jakie zadanie ma spełnić konto młodzieżowe?

Banki wprowadzając do swojej oferty konto młodzieżowe z całą pewnością mają na uwadze zwiększenie liczby swoich klientów. Ten segment klienta nie przysparza bankowi szczególnych dochodów, ale traktowany jest jako inwestycja w przyszłość.

Edukacja finansowa młodzieży

Żyjemy w czasach elektronicznego pieniądza. W Polsce wypieranie realnych pieniędzy przez pieniądz elektroniczny nabrało rozpędu. Posiadacz karty jest klientem bardzo pożądanym. Wszystkie badania wskazują na fakt, że taki klient jest „lepszym konsumentem”. Dokonując zakupów ma mniejsze tendencje do ograniczania się i często kupuje więcej.

Korzysta z tzw. okazji i jest mniej skłonny do oszczędzania. Zatem czy rzeczywiście posiadacz konta młodzieżowego uczy się oszczędzania. Karta i Internet to pełna inwigilacja. W prosty sposób można dokonać oceny potrzeb klienta po tym, co znajdziemy w jego koszyku zakupowym. Karta to taki bankowy GPS.

Bank, sklep, autobus, parking… wszędzie tam płacąc kartą zostawiamy ślad naszego pobytu.

Pamiętaj, że realny pieniądz w portfelu szybko się kończy a „elektroniczna portmonetka” daje klientowi poczucie „wolności”.

Wszelkie udogodnienia związane z wprowadzaniem na rynek nowych instrumentów finansowych służą temu, by coraz mocniej uzależnić klienta. Okazuje się że skoro telefonia komórkowa tak łatwo przebiła się do grupy najmłodszych konsumentów, to banki poszły za ciosem i umożliwiły obsługę aplikacji bankowej przez telefony komórkowe, zatem płacić można już telefonem. Karta zbliżeniowa to kolejny gadżet, który ułatwia wydawanie pieniędzy, a nie oszczędzanie.

Należy się więc zastanowić, w jakim kierunku powinna pójść edukacja dzieci i młodzieży. Czy wystarczy podstawowa wiedza na temat funkcjonowania banku i konta w banku? Skomplikowane instrumenty finansowe wymagają lepszego przygotowania i wczesnej edukacji finansowej. Jeśli chcemy być dla banku partnerem, nie możemy tam pójść kompletnie nieprzygotowani.

Wszystkie te powody składają się na jeden ogólny wniosek, edukacja finansowa dzieci i młodzieży jest bardzo ważna. Powinna się ona rozpocząć już od lat wczesnoszkolnych. Niestety takiej wiedzy nasze dzieci i młodzież nie znajdą w szkole.

W związku z tym, największą rolę w edukacji finansowej swoich pociech odgrywają rodzice. Oczywiście zupełnie nierozsądne byłoby wbijanie do głowy dzieciom, czy młodzieży pojęć oraz terminów z zakresu ekonomii. W ten sposób można tylko zniechęcić swoje pociechy, do pogłębiania wiedzy z tego zakresu. Rodzic zyskuje kontrolę nad swoją „pociechą” wystarczy, że dokona analizy wyciągu.

A zatem pozwólmy naszej młodzieży wejść w świat bankowy. Pamiętajmy, że podobnie jak z telefonami komórkowymi czy komputerami dziecko szybko zrozumie te mechanizmy a pogłębianie tej wiedzy pozwoli w przyszłości dokonywać właściwych wyborów. Najszybciej i najefektywniej uczymy się na przykładach.

Konto młodzieżowe

Konto bankowe dedykowane dla młodzieży jest dobry sposobem na rozpoczęcie takiej edukacji finansowej. Zakładane konto w banku dla syna lub córki, na które wpływać będzie np. kieszonkowe.

Rodzic może określić stała kwotę, która zasila konto swojego dziecka w banku. Jako opiekun prawny ma pełny wgląd w rachunek bankowy swojego dziecka. Banki takie konta powinny oferować jako konta bez opłat.

Pamiętaj, konto takie najlepiej zakładać w tym samym banku co konto rodzica ponieważ zasilenie takiego konta odbywa się bardzo szybko i nie generuje opłat na rachunku „starszych”.

Istotny jest tutaj aspekt psychologiczny. Posiadając indywidualne konto młodzieżowe, młody człowiek, chcąc nie chcąc, staje się za nie odpowiedzialny. Ponosi również odpowiedzialność za środki, które się na nim znajdują oraz za to, w jaki sposób i kiedy są wydawane.

Każda transakcja jest odnotowana, dzięki czemu pojawia się konieczność „samodzielnej” nauki umiejętnego planowania własnego budżetu.

Konto młodzieżowe wyposażone jest we wszystkie „instrumenty” konta dorosłego. Posiada zatem kartę bankomatową, dostęp do rachunku poprzez wszystkie kanały elektroniczne, można z konta dokonywać płatności przelewem czy korzystać ze zleceń stałych. Klient niepełnoletni nie posiada jedynie możliwości zaciągania zobowiązań kredytowych. Rodzic może czuć się bezpieczny.

Zakładając nastolatkowi konto osobiste w banku i pozwalając na samodzielne zarządzanie własnymi środkami, rodzic daje mu dodatkowo możliwość oswojenia się z bankiem jako instytucją, a także podstawowymi produktami finansowymi.

Wiele dorosłych osób nie korzysta z usług banków ze strachu. Człowiek z natury boi się tego czego nie zna, zwłaszcza w dorosłym życiu. Młody człowiek zazwyczaj nie odczuwa lęku, chce wszystko samemu sprawdzić i wypróbować. Im więcej rzeczy pozna w młodości, tym łatwiej będzie mu się odnaleźć w dorosłym życiu. Dlatego też, konto młodzieżowe jest tak ważnym narzędziem edukacji ekonomicznej młodzieży w obecnych czasach.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek, traktujący bank jak każdy inny punkt usługowy, będzie w dorosłym życiu chętnie korzystał z innych produktów oszczędnościowych lub inwestycyjnych. Jeśli nawet nie będzie z nich korzystał, to z pewnością nie z strachu, a wyłącznie z przekonania, że w danym momencie życia, produkty bankowe nie są mu zwyczajnie potrzebne.

Podsumowanie

Niestety wszystko wskazuje na to, że powoli era „gotówki” w kieszeni się kończy. Prawdopodobnie pieniądz plastikowy wyprze niedługo realny. Czy się z tym zgadzamy czy nie to z wyciągu bankowego dowiemy się o naszej sytuacji materialnej. Zmierzyć się z instytucją finansowa jaką jest bank nie jest łatwo ale pamiętajmy, że decyzja o tym by zostać klientem banku zawsze leży po naszej stronie.

Dlatego warto wziąć sprawy we własne ręce i doprowadzić do tego, by pokolenie obecnej młodzieży, w dorosłe życie wkraczało świadome roli pieniądza we współczesnym świecie i znajomości rynkowych instrumentów finansowych. Dla banku tylko wszechstronnie wykształcony człowiek może stanowić wyzwanie.