Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Konta firmowe od A do Z

Konta firmowe. Konto firmowe jest to rodzaj rachunku bankowego, który może założyć tylko osoba prowadząca działalność gospodarczą. Założenie konta w banku następuje na podstawie dokumentów rejestrowych firmy. Konto służy między innymi do rozliczeń z ZUS, Urzędem Skarbowym oraz transakcji z obrotu gospodarczego. Wszystkie banki mają w ofercie ten typ rachunku. Rodzaj prowadzonej działalności często wyznacza rodzaj rachunku, który spełni oczekiwania przedsiębiorcy.

Porównywarka kont firmowych

Wszystko co warto wiedzieć o kontach firmowych

Konta firmowe są nieodzownym elementem przy prowadzeniu jednoosobowych, małych, średnich bądź dużych firm. Wiele osób zadaje sobie pytania czy ich założenie jest konieczne, czy są one opłacalne oraz jak wybrać odpowiednie konto dla swojej firmy. Dlatego każdy planujący otworzyć swój biznes powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat oraz rolą, którą spełniają.

Czym są konta firmowe?

Konta firmowe przeznaczone są dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, właścicieli spółek cywilnych oraz osób wykonujących wolny zawód. Mogą mieć one kilku współwłaścicieli. To właśnie za ich pomocą przedsiębiorcy dysponują zgromadzonymi przez firmę środkami: zlecają przelewy, dokonują opłat czy też otrzymują pieniądze od swoich klientów za sprzedane towary bądź wykonane usługi.

Dzięki kontom firmowym dokonywanie transakcji finansowych jest wygodne i bezpiecznie. Warto wiedzieć, że konta firmowe oferowane przez konkurencyjne banki różnią się między sobą, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego dla siebie rachunku.

Jak wybrać konto firmowe?

Właściwe dobranie konta do potrzeb firmy jest dla przedsiębiorcy nie lada wyzwaniem. Dobrze dopasowany rachunek pozwala minimalizować koszty związane z jego prowadzeniem. Jednak jego wybór nie jest prosty, ponieważ konkurujące ze sobą banki bardzo zabiegają o nowych klientów i zasypują ich wieloma ofertami.

Dlatego decyzji o wyborze konta firmowego nie należy podejmować pod wpływem chwytliwej reklamy czy usilnych namów konsultanta danego banku, ale warto wcześniej samemu zapoznać się z ofertami różnych banków i porównać je ze sobą.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszty otwarcia i prowadzenia rachunku oraz wykonywania transakcji finansowych. Większość banków oferuje darmowe przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego, a także na rachunki w obrębie tego samego banku.

Należy również zwrócić uwagę na możliwość wypłaty gotówki w placówkach i bankomatach, możliwość prowadzenia rachunku walutowego oraz na opłaty dotyczące karty bankomatowej czy debetowej. Przed wyborem konta firmowego, warto również zorientować się do jakich usług i produktów bankowych za jego pomocą możemy mieć dostęp oraz jakie czynności można wykonywać przez Internet.

Należy pamiętać, że możliwość dokonywania wielu transakcji online pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a tym samym zwiększa atrakcyjność konta. Istotnym jest także sprawdzenie czy tabele opłat i prowizji są dla nas przejrzyste i szczegółowe zapoznanie się z nimi. Bardzo pomocnym narzędziem w wyborze rachunku firmowego są internetowe porównywarki, które zestawiają ze sobą konta firmowe różnych banków.

Dzięki nim w łatwy sposób można znaleźć najlepszą ofertę dla naszej firmy na podstawie wpisanych przez nas parametrów. Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się z rankingami takich kont oraz z opiniami wystawionymi na ich temat przez ich klientów, które z łatwością można znaleźć choćby w Internecie. Dzięki podjęciu tych czynności wybór konta stanie się z pewnością o wiele prostszy, a przede wszystkim będzie on korzystny dla danej firmy.

Konto dla małych i dużych firm

Właściciele małych, średnich i dużych przedsiębiorstw mają różne oczekiwania w stosunku do konta firmowego. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że mają oni odmienne potrzeby. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz małą lub średnią firmę liczy się przede wszystkim koszt prowadzenia konta oraz wykonywania przelewów do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a także na inne rachunki. Istotne są dla nich także opłaty związane z kartami płatniczymi oraz z wypłatami z bankomatów.

Z kolei właściciele dużych firm, często współpracujący z zagranicznymi kontrahentami mają dużo większe wymagania odnośnie konta bankowego. Poza powyższymi rzeczami oczekują oni zazwyczaj jeszcze możliwości prowadzenia rachunków w walutach obcych, otwartej linii kredytowej, karty debetowej oraz możliwości inwestowania nadwyżki środków pieniężnych. Ponadto, zarówno dla właścicieli mniejszych jak i większych firm, ważny jest dostęp do jak największej ilości usług online.

Banki posiadają bogatą ofertę kont firmowych, dlatego każdy przedsiębiorca ma możliwość wybrania rachunku dostosowanego do wielkości, profilu działalności i potrzeb firmy. Warto również wiedzieć, że często korzystne jest założenie konta firmowego w banku, w którym posiada się już konto osobiste, ponieważ mogą one w takim wypadku liczyć na atrakcyjne oferty.

Otwarcie konta firmowego

Po podjęciu decyzji o wybraniu konkretnej oferty, otworzenie konta firmowego składa się z kilku elementów. Można założyć je na dwa sposoby: udając się do placówki banku lub przez Internet. W obu przypadkach należy wypełnić wniosek oraz przygotować dowód osobisty, REGON, dokument o nadaniu NIP oraz inne dane na temat firmy.

Po wypełnieniu wniosku należy udać się do placówki banku i w niej dopełnić reszty formalności lub wysłać go online. Wybierając formę elektroniczną należy oczekiwać wizyty kuriera lub przedstawicielab banku, który dostarczy do podpisania dokumenty związane z otwarciem konta.

Zalety i wady kont firmowych

Konta firmowe posiadają zalety i wady, a funkcjonowanie przedsiębiorstw bez nich jest wręcz niemożliwe. Dużym ich atutem jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z klientami w sprawach finansowych, a także dostęp do wielu usług bankowych w jednym miejscu, między innymi takich jak otwarta linia kredytowa, możliwość założenia lokaty czy posiadania karty płatniczej. Ponadto banki oferują możliwość dokonywania szeregu czynności przez Internet, co w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie firmy i pozwala zaoszczędzić czas.

Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość samodzielnego wykonywania przelewów, założenia limitu konta, potwierdzania transakcji oraz kontroli swoich finansów 24 godziny na dobę. Zaletą kont firmowych jest również możliwość szybkiego podejmowania decyzji odnośnie wpłat czy wypłat pieniędzy, które często bywają konieczne. Z kolei do ich wad należą głównie skomplikowane formalności związane z ich otwarciem oraz fakt, że nie wszystko da się załatwić online i trzeba udać się do placówki banku.