Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Karta debetowa a kredytowa czyli jakie mamy rodzaje kart?

Karta debetowa a kredytowa. Karta debetowa to księgowanie operacji na rachunku osobistym (operacja ta odbywa się w czasie rzeczywistym,) z kolei karta kredytowa to księgowanie operacji w ciężar przyznanego limitu, a więc wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania kredytowego — spłacanego w terminach określonych przez bank.

Jakie mamy rodzaje kart?

Dane dotyczące plastikowego pieniądza są imponujące – jak donosi NBP w swoim raporcie na koniec III kwartału 2014 r. znajdowało się na rynku polskim 35,5 mln kart płatniczych. Łączna liczba kart debetowych wyniosła 29,2 mln sztuk.

Na koniec września 2014 r. łączna liczba kart kredytowych wyniosła 6 mln szt. Odnotowano również wzrost liczby i wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych, a dokładniej przeprowadzono 690 mln transakcji na łączną kwotę 121 mld zł.

Tak duże liczby robią wrażenie, ale cofnijmy się do podstaw. Jakie są rodzaje kart i czym się charakteryzują?

Karta debetowa a kredytowa czyli jakie mamy rodzaje kart?

Karta debetowa

Karta debetowa często nazywana jest kartą bankową. Wydawana tylko i wyłącznie do konta osobistego. Służy do wypłaty gotówki z bankomatu lub dokonywania płatności do wysokości środków zgromadzonych na koncie (limit kredytu odnawialnego lub limit debetowy zaliczany jest do wysokości środków na koncie). W przypadku braku środków na koncie wypłata gotówkowa lub płatność nie jest możliwa – brak autoryzacji.

Karta płatnicza

Karta płatnicza inaczej zwana Payment Card to rodzaj karty debetowej, jest to karta wyłącznie do czynności płatniczych, bezgotówkowych w punktach handlowo — usługowych.

Karta bankomatowa

Karta bankomatowa służy wyłącznie do wypłat z bankomatów. Obecnie już nie stosuje się rozdzielenia tych funkcji a karta debetowa jest kartą, która łączy w sobie obie funkcje. Posiadacz karty debetowej może zdecydować samodzielnie zdecydować o limitach wypłat na swojej karcie.

Karta Kredytowa

Karta kredytowa posiada własne konto rozliczeniowe, jest to rodzaj limitu kredytowego przyznanego przez bank posiadaczowi karty. Posiadacz karty kredytowej nie musi być posiadaczem konta osobistego. Bank określa terminy i sposób spłaty karty kredytowej. Karty kredytowe wyposażone są instrument zwany „grace period” czyli okres,w którym nie nalicza się odsetek.

Po tym czasie zaciągnięty kredyt jest oprocentowany, a posiadacz karty jest zobowiązany do spłaty tzw. kwoty minimalnej określonej na wyciągu. Warto wiedzieć, że wypłata gotówkowa z karty kredytowej zawsze wiąże się z naliczaniem odsetek już od dnia wypłaty, a zatem jest to produkt bankowy przeznaczony głównie do realizacji płatności bezgotówkowych. Limit przyznany do karty ma charakter odnawialny, a więc każda spłata umożliwia ponowne skorzystanie z limitu.

Porównanie kart kredytowych