Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Jakie może być oprocentowanie karty kredytowej?

Pytanie od czytelnika:

Jakie może być oprocentowanie karty kredytowej?

Nasza odpowiedź:

Oprocentowanie karty kredytowej. Karta kredytowa to rodzaj rachunku bankowego, na którym bank udostępnia Tobie limit kredytowy. Czy „plastikowy” pieniądz jest rzeczywiście dla nas, jako klientów interesujący?

Podstawowa sprawa to zrozumieć mechanizm działania karty kredytowej. Od tego w jaki sposób będziemy posługiwać się kartą, zależy czy ona będzie tania czy droga. Zaletą karty kredytowej jest występowanie tzw. period grace czyli bezodsetkowego okresu, a wynosi on średnio 54 dni. Okres bezodsetkowy to bardzo chwytliwy gadżet, który zachęca ludzi do kupienia karty.

Jakie może być oprocentowanie karty kredytowej?

Należy jednak powiedzieć, że aby skorzystać z tego należy terminowo i w całości spłacać całość swojego zadłużenia. Wysokość zadłużenia oraz termin spłaty otrzymujesz każdego miesiąca w formie zestawienia lub wyciągu.

Pamiętaj, brak zestawienia wysokości zadłużenia oraz termin spłaty karty kredytowej nie usprawiedliwia spóźnienia się ze spłatą. Musisz zadbać o to sam. Spłata całości zadłużenia umożliwia ponowne skorzystanie z przyznanego limitu. Jeśli nie dokonaliśmy żadnej operacji to nie ponosimy żadnych kosztów odsetkowych.

Oprocentowanie kart kredytowych jest bardzo wysokie. Trudno znaleźć ofertę karty kredytowej, której oprocentowanie nie sięga maksymalnie dozwolonego oprocentowania a mianowicie 4-krotności stopy lombardowej NBP czyli 16%.

Dwie sytuacje, w których nie unikniemy płacenia odsetek od karty kredytowej:

Kredyt na karcie jest wyżej oprocentowany niż popularny limit (kredyt odnawialny w koncie) dlatego warto spłacać kartę nawet w poczet innego zobowiązania jakim jest linia kredytowa. Można również przy karcie kredytowej spotkać się z ofertą spłaty ratalnej – propozycja ta jest zawsze znacznie tańsza niż spłata kwoty minimalnej.

Porównanie kart kredytowych