Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Czyszczenie BIK

Czyszczenie BIK. Wiemy, że uzyskanie kredytu w banku bez pozytywnej historii kredytowej staje się bardzo trudne. Pamiętaj, że negatywna historia „ciągnie” się za nami jeszcze 5 lat od spłaty zobowiązań. Jak zwykle w takich przypadkach pojawiają się firmy, które za odpowiednią opłatą pomogą klientowi wyczyścić kartotekę w BIK. Podmioty te nie robią niczego nielegalnego można jedynie zastanowić się nad potrzebą takiej usługi.

Czy czyszczenie BIK ma sens?

Co może zaoferować nam taka firma czego nie moglibyśmy zrobić sami? Dlaczego tak się dzieje, że takie firmy nadal zyskują swoich zwolenników? Dlaczego jesteśmy gotowi uwierzyć w reklamę po tytułem „wyczyścimy Twoją kartotekę kredytową” czy też o „odzyskaniu wolności finansowej”?

Czego możemy się spodziewać po takich „czyścicielach”?

Pierwszym krokiem tych firm jest pobranie od klienta notarialnego pełnomocnictwa. Na podstawie raportu z BIK, który udostępnia klient wysyłają do banków, w imieniu klienta, prośby o restrukturyzację zobowiązań kredytowych i zawarcie ugody. Każdy klient, który przewiduje lub już ma kłopoty finansowe powinien natychmiast udać się do banku i złożyć ofertę podpisania ugody na warunkach akceptowalnych przez obie strony.

Co jeszcze robią nasi „czyściciele” – udzielają klientowi wysoko oprocentowanej pożyczki na pokrycie zadłużenia w banku oraz wycofują zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dzięki temu zapisy w BIK mogą „zginąć”, ale pamiętajmy że brak takiej zgody uniemożliwia zaciągnięcie kredytu.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Czyszczenie BIK, pamiętaj o…

Niestety jeśli mamy kredyty i spóźniamy się z ich spłatą to o „wyczyszczeniu” takiej kartoteki nie może być mowy. Należy pamiętać, że jeśli nasze opóźnienie w spłacie nie przekroczy 60 dni to całkowita spłata zadłużenia kończy naszą historie w BIK.

Należy również pamiętać, że możemy zwrócić się do banku z prośbą o „korektę „ naszego negatywnego raportu w BIK, jeśli udokumentujemy, że przyczyną były poważne sprawy np. długi pobyt w szpitalu, ciężka choroba czy inne zdarzenia losowe.

Żadna firma nie usunie z kartotek BIK informacji, jeśli kredyt jest nie spłacony lub był spłacany nieterminowo. Wiara, że są takie podmioty, które wyczyszczą nasze negatywne informacje w BIK powoduje dodatkowe koszty, można te pieniądze wykorzystać na spłatę długu, który z powodu tych zabiegów nie zmniejszy się.

Jeśli pojawią się w BIK negatywne informacje o naszych zobowiązaniach, to nie zawsze stanowią jednoznaczną przeszkodę do pozytywnej decyzji kredytowej. Chwilowe trudności na tle całego raportu (dlatego korzystne jest udostępnianie raportu do dalszego przetwarzania) wcale nie wykluczają nas z możliwości zaciągnięcia kredytu. Każdą decyzję kredytową, negatywną, w uzasadnionych przypadkach można „przełamać”, ale takie decyzje podejmuje się tylko wobec lojalnych, znanych i wiarygodnych klientów.

Przede wszystkim sprawdź swoja historię

Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek ruchy z czyszczeniem historii w BIK warto poznać swoją historię. BIK zdecydowanie nam to ułatwia. Możemy założyć darmowe konto i przez 60 dni przetestować wszystkie produkty oferowane przez BIK.

Jakie produkty możemy testować?

Założenie konta jest proste. Należy wykonać trzy proste kroki: