Niebiesko czarne logo Totalbank.plOdpowiadamy na Twoje pytania
Element ozdobny

Co to jest RRSO?

Pytanie od czytelnika:

Co to jest RRSO?

Nasza odpowiedź:

Parametr jakim jest Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania w skrócie RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem, a są to:

Pojęcie RRSO pojawiło się w ustawie o kredycie konsumenckim. Zadanie jakie miał spełniać ten parametr, to umożliwienie klientom porównania kosztów kredytów w różnych bankach, uwzględniając wszystkie ponoszone przez klienta koszty związane z udzieleniem pożyczki.

RRSO nie jest parametrem szczególnie docenianym przez klientów. Może to wynikać z tego, że aby porównanie było skuteczne należy w każdym banku podać identyczne dane do kredytów. Należy pamiętać, że parametr ten uwzględnia koszty kredytu w czasie.

Co to jest RRSO?

Jeśli zaciągasz kredyt o ustalonej wysokości np. 5000 zł na okres 24 miesięcy, to należy pamiętać, że każdego następnego miesiąca po spłacie kolejnej raty obliczmy odsetki od zadłużenia, które pozostały do spłaty. Zatem istotna jest informacja o czasie, na jaki został kredyt udzielony. Im krótszy okres kredytowania tym nasze RRSO jest większe, ale to nie powinno determinować naszej decyzji czy w dany kredyt jest droższy czy tańszy.

Co to jest RRSO?

Reasumując jeśli szukamy kredytu, który ma spełniać nasze oczekiwania cenowe, a więc być najtańszym należy w kalkulatorach kredytowych lub bankach prosić o wygenerowanie informacji o kredycie z takimi samymi parametrami:

Bank w informacji musi uwzględnić swoje opłaty. Tak wyliczone RRSO może być dla nas informacją, gdzie ten kredyt otrzymamy najtańszy.

RRSO jest więc parametrem potrzebnym, abyśmy nie musieli porównywać wszystkich opłat związanych z kredytem oddzielnie. Niskie oprocentowanie ale za to wysokie prowizje mogą świadczyć o tym, że kredyt wcale nie jest bardziej opłacalny od tego z wyższym oprocentowaniem, ale za to opłatami ustawionymi bardzo nisko lub nawet wynoszącymi 0 zł.

Oblicz ile wynosi RRSO kredytu